نروژی ایرانی‌تبار به جرم حمله به جشن ال‌جی‌بی‌تی در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ سال زندان محکوم شد

 دادگاه ناحیه‌ای اسلو در حکم خود گفت زانیار مطاپور ۱۰ گلوله با مسلسل و هشت گلوله با اسلحه کمری به سوی جمعیت شلیک کرده استرادیو فردا: یک مرد نروژی ایرانی‌تبار روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه برای حمله سال ۲۰۲۲ به جشن ال‌جی‌بی‌تی در شهر اسلو، پایتخت نروژ، به جرم تروریسم به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

روز ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲ همزمان با برگزاری جشن سالانه ال‌جی‌بی‌تی در اسلو بر اثر تیراندازی به سوی مردم در سه نقطه در نزدیکی میخانه‌ای به نام «لندن پاب» که از پاتوق‌های محبوب همجنسگرایان است، دو نفر کشته و ۹ نفر به شدت مجروح شدند.

دادگاه ناحیه‌ای اسلو در حکم خود گفت زانیار مطاپور ۱۰ گلوله با مسلسل و هشت گلوله با اسلحه کمری به سوی جمعیت شلیک کرده است. او با گروه موسوم به «خلافت اسلامی» بیعت کرده بود و از چندین سال قبل به اسلام‌گرایی تندرو و خشونت‌آمیز اعتقاد داشت.

حکم ۳۰ سال زندان پس از تغییر قوانین کیفری نروژ در مورد جرایم تروریستی در سال ۲۰۱۵ شدیدترین مجازات در این کشور است.

دادستان این پرونده حکم دادگاه را «نتیجه‌ای درست و یک حکم سنگین تاریخی» توصیف کرد.

اما وکیل آقای مطاپور حکم دادگاه را «مجازاتی شدید» توصیف کرد و افزود که هنوز در مورد اعتراض به حکم تصمیم نگرفته‌اند.

یکی از قربانیان این حمله که پیشانی او توسط گلوله آسیب دیده بود به یک رسانه نروژی گفت: «حکم صادر شده تسکین بزرگی است».

دادستانی در جریان دادرسی، تصاویر ویدئویی متعددی از این حمله مسلحانه را به دادگاه ارائه داد. حکم دادگاه قرائت نشد و به صورت یک سند الکترونیکی در اختیار دادستانی، شاکیان و وکیل مدافع متهم قرار گرفت.

دادگاه افزود که حکم در زندان برای زانیار مطاپور قرائت خواهد شد.

این متهم پس از تیراندازی توسط عابران مورد هجوم قرار گرفت و سپس دستگیر شد. در پی وقوع این حمله پلیس نروژ مراسم «رژه افتخار» دگرباشان جنسی در شهر اسلو را لغو کرد و گفت نمی‌تواند امنیت این برنامه را تضمین کند.

وقوع این حمله مسلحانه جامعه نروژ را که جرایم خشونت‌آمیز در آن به ندرت اتفاق می‌افتد در شوک فرو برد.

حملات مرگباری که تاکنون در این کشور روی داده معمولا نتیجه اقدام انفرادی بوده است که در مورد عاملان آن‌ها اصطلاح «گرگ تنها» به کار برده می‌شود.

البته نروژ محل وقوع مرگبارترین تیراندازی جمعی در اروپاست. در سال ۲۰۱۱ یک مرد معتقد به دیدگاه‌های راست افراطی و شبه فاشیستی با حمله مسلحانه به اجتماع جوانان حزب سوسیالیست نروژ در جزیره « اوتویا»، ۶۸ نفر را کشت و قبل از آن نیز با بمبی که در یک محله پر رفت‌وآمد شهر اسلو کار گذاشته بود هشت نفر را به قتل رساند.

شش روز قبل از وقوع حمله اداره امنیت خارجی نروژ از طریق یک مامور مخفی این اداره در مورد احتمال وقوع حمله مسلحانه در یکی از کشورهای شمال اروپا با خبر شده بود و این اطلاعات را برای اداره امنیت داخلی و نیروی انتظامی نروژ ارسال کرده بود.

زانیار مطاپور در دادگاه خود را بی‌گناه دانست. روانپزشکی که از سوی دادگاه برای بررسی وضعیت روانی او تعیین شده بود در گزارش خود تائید کرد که آقای مطاپور هنگام حمله از نظر عقلی و روانی سالم بوده است.

در طول دادرسی، دادستانی و وکیل مدافع متهم در این نکته توافق داشتند که زانیار مطاپور به سوی جمعیت شلیک کرده و در مورد انگیزه تروریستی این حمله نیز اختلاف نظر نداشتند.

اما وکیل آقای مطاپور خواستار عفو او شد و استدلال کرد که موکلش توسط یک مامور مخفی ادراه امنیت داخلی نروژ که وانمود می‌کرد از اعضای ارشد «خلافت اسلامی» است تحریک و تشویق شده بود که این حمله را انجام دهد.

دادگاه در حکم خود تصریح کرد «کاملا روشن است که در اقدامات اداره امنیت داخلی هیچ گونه عمل تحریک‌آمیز غیرقانونی دیده نمی‌شود و عامل محرک اقدام تروریستی نبوده است».

این محاکمه در ماه مارس آغاز شد و روز ۱۶ مه پایان یافت.
+127
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  درسته که مذهب شیعه الان باعث فلاکت و وجود حکومت آخوندی شده،اما در مقطعی از تاریخ نجات دهنده ایران از آفت اسلام اصلی (سنی) بود تا ایرانیان مسلمان حقیقی و خشک مذهب جهادی (مثل پاکستانیان و اعراب و غیره) نشوند.دلیل اینکه ایرانی انتخاری و جهادی حتی از قشر بسبجیان هم نداریم همین است.این شخص هم از پوشش،ریش و البته نامش مشخصه سنی بوده و برای همین هم با داعش سنی بیعت کرده.اصولا بسیاری از کردهای عراق برای اقامت خود را کرد ایران معرفی میکنند.قبل از اینکه کسی جبهه بگیره،ایراد به کردها نیست،ایراد به اسلام ننگین که مذهبی شد انسانی و شیطان صفت است میباشد.و پر آخر نابود باد اسلام‌چه شیعه چه سنی.
  10
  135
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  شما ها چه زمانی میخواهید درک کنید که اسلامگرایان هرگز انسان با شرف و شعور مندی نخواهند بود وکیل این تروریست هم یکی از خود آنهاست .هر چه رحم و مهربانی بیشتر در نتیجه رشد تعداد تروریست های اسلامی بیشتر ....خواهد شد .
  2
  133
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  برای اینجور شیاطین اسلامگرای قاتل، زندان آنهم زندانهای نروژ که از هتلهای بسیاری کشورها مرفه تر است، به هیچ وجه مجازات کافی و عادلانه و بازدارنده ای نیست.برای قاتهای زنجیره ای،شکنجه گرها و جهادیست هایی که انسانهای بیگناه را بخاطر مذهب میکشند باید مجازات اعدام وجود داشته باشه.یا حداقل حبس ابد بدون امکان تخفیف آنهم در منطقه ای بدآب و هوا با کار و اعمال شاقه.
  5
  113
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  امیدوارم که این مسلمان آدم کش را در زندان روزی ۱۷ مرتبه به نیت ۱۷ رکعت نماز که برای الله می خواند با جناق بازی کنند و بعد از ۳۰ سال در همان زندان مستقیم بطرف الله بفرستنش
  10
  110
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  هر چی نگاش میکنم قیافش به ایرانی نمیخوره جمهوری اسلامی اینو از کجا پیدا کرده شناسنامه ایرانی داده بره دستور سپاه رو اجرا کنه خدا میدونه
  6
  106
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  همش سی سال !!؟ بیشرف جانی ، مثل چیز بعد از استمناء س قیافه‌اش !
  10
  93
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  شکل و شمایل آخوندهای اشغالگر را دارد برای همین ایرانی نیست. مال بد بیخ ریش صاحبش.
  5
  90
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  مرده شوره خودتون و دین وحشی تون رو ببرن که باید بسوزنن این بدن نجستون رو
  4
  48
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  arian1 - ابادان، ایران
  این مسلمون زاده مفعول که خوشش میاد
  5
  37
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  پس چرا برای اونی که 77 نفر را در همان کشور کشته بود 21 سال زندان بریدند؟!
  12
  12
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  ایکاش دادگاهی بود که تابعیت ایرانی این یارو رو ازش می‌گرفت!. سی سال زندان برای این مردک کم است و ایکاش سی سال دیگه با اعمال شاقه هم بهش می‌دادند. همین احمقها بودند که عاقبت ایران و ایرانی رو به اینجا و امروز کشاندند.
  0
  26
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران

  قیافشو تو رو خدا. آخه این تازی طالبانی یک سلول ایرانی تو وجود نجسش داره ؟ حالا تشریف ببره زندان اونجا به شکل عملی جوری یادش میدن که دنیا فقط مال شما متجاوزهای قلمان باز نیست
  3
  25
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اما وکیل آقای مطاپور خواستار عفو او شد و استدلال کرد که موکلش توسط یک مامور مخفی ادراه امنیت داخلی نروژ که وانمود می‌کرد از اعضای ارشد «خلافت اسلامی» است تحریک و تشویق شده بود که این حمله را انجام دهد. دادگاه در حکم خود تصریح کرد «کاملا روشن است که در اقدامات اداره امنیت داخلی هیچ گونه عمل تحریک‌آمیز غیرقانونی دیده نمی‌شود و عامل محرک اقدام تروریستی نبوده است».
  0
  0
  دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.