رای‌گیری در انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شد

بی بی سی: از ساعت۷ صبح به وقت گرینویچ، رای‌گیری در انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شده است.

حدود ۴۰ هزار شعبه اخذ رای در ۶۵۰ حوزه انتخابیه در سراسر انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی باز شده و رای‌گیری را آغاز کرده‌اند.

شعب اخذ رای تا ساعت ۱۰ شب باز خواهند بود تا میلیون‌ها بریتانیایی نمایندگان پارلمان آینده این کشور را انتخاب کنند.

پس از پایان مهلت رای دادن، صندوق‌ها از مراکز اخذ رای، به مراکز شمارش آرا برده می‌شود و شمارش بلافاصله آغاز می‌شود.

اگر حزبی در ۳۲۶ حوزه انتخابیه که کمی بیش از نیمی از تعداد کرسی‌های مجلس عوام است، برنده شود، اکثریت را به دست خواهد آورد.

در همان ساعت اولیه آغاز رای‌گیری ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا و همسرش آکشاتا مورتی در یک دهکده در نورثالرتون در یورکشایر شمالی رای دادند.

جان سویینی، وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب ملی اسکاتلند نیز رای خود را در دهکده برلتون در شهر بلرگوری اسکاتلند به صندوق انداخت.

آخرین انتخابات سراسری در بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۹ برگزار شد.

حزبی که اکثریت را در مجلس عوام بریتانیا به دست بیاورد، دولت بعدی این کشور را تشکیل خواهد داد.

براساس روال از ساعت ۱۱ شب وقت به بریتانیا نتایج اولیه انتخابات اعلام خواهد شد و این روند تا ساعت ۹ صبح روز شنبه ادامه خواهد یافت.

انتخابات امروز به نوعی زودتر از آن‌چه پیش‌بینی می‌شد برگزار می‌شود، چون انتظار این بود که این انتخابات در پاییز انجام شود.

یک دوره سیاسی در بریتانیا پنج سال طول می‌کشد و از آن‌جا که حزب محافظه‌کار در دسامبر سال ۲۰۱۹ این انتخابات را برده بود، انتخابات سراسری بعدی باید طبق قانون تا ژانویه ۲۰۲۵ انجام می‌شد.

بریتانیا ۶۵۰ منطقه یا حوزه انتخابیه دارد.

رأی‌دهندگان هر یک از این حوزه‌ها یک نماینده را برای عضویت در مجلس عوام و نمایندگی ساکنان محلی انتخاب می‌کنند.

بیشتر نامزدها نماینده یک حزب سیاسی‌اند ولی بعضی به طور مستقل شرکت می‌کنند.
پس از اعلام نتایج انتخابات چه اتفاقی می‌افتد؟پس ازشمارش آراء، پادشاه از رهبر حزبی که بیشترین تعداد نمایندگان پارلمان را داشته باشد درخواست می‌کند که نخست‌وزیر شود و دولت را تشکیل بدهد.

رهبر حزبی که دومین تعداد نمایندگان پارلمان را داشته باشد رهبر حزب مخالف می‌شود.

اگر هیچ حزبی نتواند اکثریت نمایندگان پارلمان را به دست بیاورد و به این معنی که نتواند فقط با اتکا به نمایندگان خودش، قانونی را تصویب کند، درنتیجه با پارلمانی معلق روبرو خواهیم بود.

در این وضعیت، بزرگترین حزب باید تصمیم به تشکیل دولت ائتلافی با حزبی دیگر بگیرد یا به شکل دولت اقلیت فعالیت کند و متکی به آراء احزاب دیگر برای تصویب قوانین باشد.
+16
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.