یک فرمانده ارشد دیگر حزب‌الله لبنان در حمله اسرائیل کشته شد

بی بی سی: حزب‌الله لبنان اعلام کرده است که یکی از فرماندهان ارشد این گروه در حمله هوایی اسرائیل در جنوب این کشور کشته شده و این گروه مورد حمایت ایران با موجی از راکت‌ها اقدام به تلافی‌جویی کرده است.

محمد نعمه ناصر تازه‌ترین نمونه از اعضای ارشد حزب‌الله است که از زمان شروع درگیری‌‎های فرامرزی میان این گروه و اسرائیل کشته می‌شود.

حزب‌الله گفت که «به عنوان بخشی از واکنش به این ترور» ۱۰۰ راکت و موشک به طرف مواضع ارتش اسرائیل شلیک کرده است. ارتش اسرائیل گفته است که شماری پرتابه‌ها بعد از اصابت در فضای باز باعث آتش‌سوزی‌هایی شده است، اما جراحاتی گزارش نشد.

ارتش اسرائیل گفت که آقای ناصر فرمانده یگان «عزیز» حزب‌الله بود که مسئول راکت‌پرانی از جنوب غرب لبنان است. او به هدایت «شمار زیادی حملات تروریستی» متهم شده است.

اسرائیل همچنین او را «همتای» طالب سامی عبدالله توصیف کرد که فرمانده یک واحد دیگر حزب‌الله بود. این گروه در واکنش به کشته شدن سامی عبدالله طی فقط یک روز بیش از ۲۰۰ راکت و موشک به شمال اسرائیل شلیک کرد.

از آن زمان جنب‌وجوش زیادی در سطح دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها جریان داشته است، به طوری که سازمان ملل متحد و آمریکا نسبت به عواقب بالقوه فاجعه‌بار یک جنگ تمام‌عیار که ممکن است پای ایران و سایر گروه‌های متحد آن را به میان بکشد هشدار داده‌اند.
پرتابه‌های شلیک‌شده از طرف حزب‌الله در واکنش به کشته شدن محمد نعمه ناصر باعث آتش‌سوزی در شمال اسرائیل شداز زمان شروع جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه در روز ۷ اکتبر، مرز اسرائیل و لبنان تقریبا روزانه شاهد تبادل آتش بوده است.

حزب‌الله گفته است که در حمایت از حماس عمل می‌کند. هر دو گروه از طرف اسرائیل، بریتانیا و بعضی دیگر از کشورها تروریستی شناخته می‌شوند.

مقام‌های اسرائیل در هفته‌های اخیر مکررا هشدار داده‌اند که در صورت شکست دیپلماسی، از نیروی نظامی برای بازگرداندن امنیت به مرز شمالی استفاده خواهند کرد.

حزب‌الله که یک گروه به‌شدت مسلح با توانایی‌هایی بسیار بالاتر از حماس است گفته است که خواهان یک جنگ تمام‌عیار با اسرائیل نیست و هر آتش‌بسی در غزه را در لبنان هم رعایت خواهد کرد.

نعیم قاسم، معاون دبیرکل این گروه، روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ با آسوشیتدپرس گفت: «اسرائیل می‌تواند تصمیم بگیرد که چه می‌خواهد: جنگ محدود، جنگ کامل، جنگ نسبی. اما باید انتظار داشته باشد که پاسخ ما و مقاومت ما سقفی نخواهد داشت و در چارچوب قوانین جنگی که اسرائیل تعیین می‌کند نخواهد بود.»

تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر در لبنان کشته شده‌اند که بیشتر آنها جنگ‌جویان حزب‌الله بودند. ۲۵ نفر هم، که بیشترشان سرباز بودند، در اسرائیل کشته شدند.

ده‌ها هزار نفر از جمعیت دو طرف مرز هم مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.
+80
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  تبریک به همه.
  0
  39
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دیدم یه بویی میومد اینجا بوی کتلت یا شاورمای عربی بود. مرسی اسرائیل
  0
  25
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  تبریک به ملت ایران
  0
  25
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  یکی بیاد شمارش کنه . شیرینی را برای مصدق روحت شاد هم ارسال کنید
  0
  23
  ‌پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.