چرا رسانه‌های ترکیه‌ درباره احتمال وقوع «جنگ جهانی سوم» نوشته‌اند؟

تحلیلگران ترکیه‌ از وقوع جنگی در مقیاس جهانی ابراز نگرانی کرده‌اندبی بی سی: رسانه‌ها و تحلیلگران ترکیه‌ در روزهای اخیر درباره احتمال وقوع یک «درگیری جهانی» گسترده‌تر در پی جنگ اوکراین و روسیه، جنگ اسرائیل در غزه و تنش‌های رو به افزایش اسرائیل و لبنان، ابراز نگرانی کرده‌اند.

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه، هفته قبل گفته بود: «کشتارهای اسرائیل در غزه و جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند به جنگ جهانی سوم منجر شود.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هم در اظهاراتی در همین چارچوب، روز ۲۷ ژوئن گفت که اسرائیل با اقدامات خود در قبال فلسطینی‌ها و لبنان، «صلح منطقه‌ای و جهانی» را تهدید می‌کند.

شبکه خبری دولتی تی‌آرتی همان روز از منابعی در وزارت دفاع ترکیه نقل کرد که «هیچ‌کس، مخصوصا کشور ما، نمی‌خواهد با وضعیت تاریکی مانند جنگ جهانی سوم روبرو شود. اما باید توجه داشت که ارتش ما برای هر سناریویی آماده است.»

با استناد به چنین سخنانی، بسیاری از رسانه‌های ترکیه‌ به تنش‌های رو به افزایش در نقاط مختلف جهان اشاره کرده‌اند.

روزنامه حریت، نزدیک به دولت، در صفحه اول خود نوشت: «لبنان هر لحظه ممکن است منفجر شود»، و افزود که «برنامه‌های اسرائیل برای حمله به لبنان» موجب شده تا کارشناسان درباره احتمال وقوع جنگ جهانی سوم هشدار دهند.

روزنامه ینی شفق، که به‌ شدت حامی دولت است، هم پرسیده بود: «آیا یک جنگ بزرگ نزدیک است؟» و جامعه بین‌المللی را به‌خاطر «نپیوستن به ترکیه» در تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ‌های اوکراین-روسیه و اسرائیل-غزه، مورد انتقاد قرار داده بود.

هم‌زمان وب‌سایت کانال خبری ان‌تی‌وی با اشاره به «صمیمیت خطرناک» بین کره شمالی و روسیه، و همین طور «افزایش تنش‌های نظامی» بین کره شمالی و کره جنوبی، گفته بود که این عوامل باعث شده‌ بحث‌هایی درباره نگرانی از وقوع یک جنگ جهانی دربگیرد.
«درگیری‌های در هم‌ تنیده»
مِته یارار، تحلیلگر سیاسی در مصاحبه با کانال خبری «هابر گلوبال» گفت که منافع متضاد قدرت‌های جهانی در خاورمیانه، اوکراین و تایوان «عمیقا» نشان‌دهنده افزایش خطر وقوع یک جنگ جهانی است.

یارار گفت: «تمام [درگیری‌ها] به هم متصل و در هم تنیده هستند.»

او همچنین اشاره کرد که بسیاری از رهبران جهانی اخیرا نگرانی خود را از وقوع یک جنگ بزرگ ابراز کرده‌اند.

امره آلکین، ستون‌نویس روزنامه «ترکیه»، که طرفدار دولت است، در تحلیلی مشابه در مقاله‌ای با عنوان: «آیا جنگ جهانی سوم در راه است؟» نوشت که به‌ دلیل عوامل متعدد، احتمال وقوع یک درگیری بزرگ «جدی» شده است.

فاتح آلتایلی، روزنامه‌نگار پرمخاطب، در کانال یوتیوب خود گفته است که انتظار ندارد «جنگ جهانی سوم» آغاز شود، در حالی که اشاره کرد که برخی استراتژیست‌ها ادعا کرده‌اند که تنها یک جنگ در مقیاس عظیم می‌تواند «اقتصاد جهانی را متعادل کند.»

اوغور یاسین اصل، استاد دانشگاه، در مصاحبه با کانال خبری «هابرترک» وضعیت بین‌المللی فعلی را با وضعیت پیش از جنگ‌های جهانی مقایسه کرد.

او گفت: «یکی از این [عوامل] افزایش اقداماتی بود که صلح و امنیت را به چالش می‌کشید و خواستار تغییر در سیستم جهانی موجود در آن زمان بود. بعد از مدتی، این‌ تحولات به بحران‌های منطقه‌ای دائمی تبدیل شدند که منجر به قطب‌بندی [در سطح جهانی] و تلاش کشورها برای ایجاد ائتلاف‌های [متخاصم] شد.»
+11
رأی دهید
-22

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.