«آمریکا انتظار تغییر اساسی در ایران پس از انتخابات را ندارد»

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکادویچه وله: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را "آزاد و عادلانه" ندانسته و نسبت به صحت آمار رسمی ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی در مورد میزان مشارکت شهروندان ابراز تردید کرد.

ایالات متحده روز دوشنبه (۱۱ تیر) گفت بدون توجه به اینکه چه نامزدی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران به پیروزی می‌رسد، واشنگتن انتظار وقوع یک "تغییر اساسی" در ایران را ندارد و دور اول انتخابات را آزاد و عادلانه نمی‌داند.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «ما هیچ انتظاری نداریم که این انتخابات با هر نتیجه‌ای که داشته باشد، منجر به تغییری اساسی در مسیر ایران شود یا رژیم را به سمت احترام بیشتر به حقوق بشر و کرامت بیشتر برای شهروندان سوق دهد.»

پاتل همچنین نسبت به صحت آمار رسمی ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی در مورد دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری ابراز تردید کرد. او تأکید کرد: «حتی اعداد رسمی دولت ایران در مورد میزان مشارکت، مانند بسیاری از موارد دیگر که به رژیم ایران مربوط می‌شود، قابل اعتماد نیست.»

بنا بر اعلام ستاد انتخابات کشور ۴۰ درصد از واجدین شرایط در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کردند و مجموعا ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رأی به صندوق‌ها ریخته‌شده‌اند. میزان آرای باطله یک میلیون و ۵۶ هزار و ۱۵۹ عدد اعلام شده است که برابر با ۵/۴ درصد از کل آرای ریخته‌شده به صندوق‌هاست. اولین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری پایین‌ترین نرخ مشارکت در تمام دوره‌های چنین انتخاباتی را داشته است.

با این حال درستی این آمار به طور جدی از سوی ناظران و تحلیل‌گران مورد تردید قرار گرفته و پرسش‌های متعددی در رابطه با اعتبار آن‌ها مطرح شده‌اند.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران نیز پیش از برگزاری انتخابات با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی "اکس" با اشاره به "دستچین شدن نامزدها توسط شورای نگهبان" نوشته بود ایالات متحده انتظار ندارد که انتخابات ایران "آزاد و عادلانه" باشد و "مردم ایران حتی به ابتدایی‌ترین آزادی‌ها که ویژگی‌های ضروری هر دموکراسی به شمار می‌رود، دسترسی ندارند."

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری با دو نامزده راه‌یافته به این مرحله، سعید جلیلی و مسعود پزشکیان، روز جمعه ۱۵ تیر برگزار می‌شود. ده‌ها فعال مدنی و سیاسی در داخل و خارج از ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار "تحریم" این انتخابات از سوی شهروندان شده و با اشاره به جنبش‌های اعتراضی سال‌های ۱۳۹۶، ۱۳۹۸ و ۱۴۰۱ و همچنین "کشتار و سرکوب وحشیانه حکومت طاعونی جمهوری اسلامی"  اعلام کردند "سخن گفتن از هر نوع مشارکت سیاسی یا رای دادن مردم به نامزدهای بی‌اختیار و دست‌چین شده حکومتی، طنزی تلخ و سیاه است."
+21
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  این فرد هنوز بعد ۴۵ سال در هپروت به سر میبره و انتصابات رژیم دیکتاتوری رو با رفراندوم ملی برای مشروعیت نظام اسلامی اشتباه گرفته.از بایدن که با دهان باز و بهت زده هنگ میکنه انتظار سخنگوی بهتری نمیشه داشت.
  4
  17
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  نبایدم داشته باشید ! اگر تغییر اساسی که به نفع مملکت و مردم و نسلهای آینده ایران پیش بیاد ، اونموقع باید شعار داد که : عزا عزاست امروز ، چه پُر بلاست امروز ، روس و چین و آمریکا ، صاحب عزان امروز !!
  5
  21
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  اوا نگو,بزرگان سیاستمدار جهان چشمت میزنند که چه با سرعت اندیشه سیاستمداری باین زودی درک کردی؟هرکس دیگر جای یبود حداقل 15تا20سال طول میکشید که باین نتیجه برسند.شماها ادعای حاکمیت جهانی را دارید؟ای .... >شماها نمیتوانید یک طویله را با 20 30 تا خر و قاطر ,اداره کنید. میگی نه؟ برو از بایدن بپرس
  7
  3
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.