مشاور خامنه‌ای به اسرائیل: اگر به حزب‌الله حمله کنید با تمام امکانات وارد می‌شویم

 به گفته کمال خرازی، گسترش جنگ «به نفع هیچ طرفی نیست؛ نه ایران، نه آمریکا»رادیو فردا: مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که اگر اسرائیل حمله‌ای همه‌جانبه را علیه گروه حزب‌الله لبنان آغاز کند، خطر شروع «یک جنگ منطقه‌ای» وجود دارد که در آن، جمهوری اسلامی و «محور مقاومت» با «تمام امکانات» در کنار حزب‌الله خواهند ایستاد.

نشریه آلمانی «بیلد» نیز به نقل از منابع دیپلماتیک احتمال داد که جنگ اسرائیل علیه حزب‌الله لبنان از اواسط ماه ژوئیه آغاز شود.

کمال خرازی، مشاور علی خامنه‌ای در امور خارجی و وزیر خارجه پیشین ایران، در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» که روز سه‌شنبه ۱۲ تیر منتشر شد، گفت تهران «علاقه‌ای به یک جنگ منطقه‌ای ندارد» اما با احتمال گسترش جنگ به کل منطقه «همه کشورها از جمله ایران در آن درگیر خواهند شد».

او افزود: در چنین شرایطی ما «چاره‌ای جز حمایت از حزب‌الله نداریم».

به گفته آقای خرازی، گسترش جنگ «به نفع هیچ طرفی نیست؛ نه ایران، نه آمریکا».

در هفته‌های اخیر نگرانی از یک جنگ تمام عیار میان اسرائیل و حزب‌الله تشدید شده و غرب را در خصوص نوع واکنش احتمالی ایران در صورت وقوع چنین جنگی نگران کرده است.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، هفته گذشته در دیدار با همتای اسرائیلی خود که به آمریکا رفته بود، هشدار داد که ادامه حملات روزانه حزب‌الله به اسرائیل در ماه‌های اخیر، می‌تواند اسرائیلی‌ها و لبنانی‌ها را وارد یک جنگ ناخواسته کند».

او گفت چنین جنگی برای لبنان «یک فاجعه» خواهد بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه نوشت نظر به توقف مذاکرات میانجی‌گران برای دستیابی به یک راهکار سیاسی که نیروهای حزب‌الله را از مرز با لبنان دور کند، مقامات آمریکا و اروپا به حزب‌الله هشدار داده‌اند که در صورت تصمیم اسرائیل به آغاز عملیات جنگی در لبنان، نباید به واشینگتن یا عاملی دیگر برای مهار رهبران اسرائیل امیدوار باشد.

هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مستقردر سازمان ملل متحد در نیویورک روز هشتم تیر در پیامی در شبکه ایکس به اسرائیل هشدار داد که در صورت گام برداشتن در مسیر جنگ تمام عیار علیه حزب‌الله، چنین جنگی «ویران‌کننده» خواهد بود.

وزیر خارجه اسرائیل در پاسخ به پیام هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نوشت کشوری که تهدید به نابودی می‌کند، خود سزاوار آن است.

تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل در روزهای اخیر در مورد هشدار هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران گفته بودند تهران ظاهرا خود را برای حملات مستقیم به اسرائیل مانند حمله ۲۶ فروردین به این کشور آماده کرده است.

کارشناسان نظامی اسرائیلی ارزیابی کرده‌اند تهران با هشدار خود این پیام را می‌رساند که آمادگی دارد تا امکانات نظامی جمهوری اسلامی ایران را نیز برای حمایت از حزب‌الله، بزرگ‌ترین بازوی نیابتی جمهوری اسلامی ایران، وارد کارزار احتمالی کند.

کمال خرازی در گفت‌وگو با فایننشال تایمز توضیح نداد که استفاده ایران از «تمامی ابزارها برای حمایت از حزب‌الله» به چه مفهوم است.

نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در روزهای اخیر گفتند برای حل بحران جنگی میان این کشور با حزب‌الله در لبنان «راهکار دیپلماتیک را ترجیح می‌دهند» اما برای هر سناریوی دیگری نیز آماده خواهند بود.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، هفته گذشته در بازدید از شمال اسرائیل گفت منتظر حل سیاسی قضیه هستیم اما ارتش برای هر احتمال دیگری نیز آمادگی دارد.

بنیامین نتانیاهو نیز گفت ورود ارتش اسرائیل به فاز جدید از جنگ غزه (به مفهوم عملیات هدفمند و کاهش آتشباری‌های سنگین در باریکه غزه) به ارتش امکان می‌دهد بخشی از نیروهایش را به شمال منتقل کند.

اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، ابراز نگرانی کرده که اوضاع از کنترل خارج شود. او هفته گذشته پس از بازدید دو روزه از شمال اسرائیل گفت اگر دنیا روزی بیدار شد و دید که جنگ درگرفته، نباید متعجب شود.
جنگ اسرائیل در لبنان «بعد از نیمه ماه ژوئیه»
در همین حال، نشریه آلمانی «بیلد» روز سه‌شنبه ۱۲ تیر به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت حمله اسرائیل در لبنان برای ماه جاری میلادی برنامه‌ریزی شده و احتمالا بعد از نیمه این ماه عملی خواهد شد مگر آن‌که حزب‌الله حملات به اسرائیل را متوقف کند.

منابع دیپلماتیک به بیلد گفتند در صورت ادامه حملات حزب‌الله، عملیات زمینی اسرائیل در لبنان در هفته سوم یا چهارم ژوئیه آغاز خواهد شد.

شمار زیادی از دولت‌های غربی و عرب منطقه با نگرانی از درگرفتن یک جنگ گسترده، در روزهای اخیر از شهروندان خود در لبنان خواستند به فوریت این کشور را ترک کنند.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد به اهداف حزب‌الله در عیترون و عیتا الشعب در جنوب لبنان حمله کرده است.

حملات یکشنبه اسرائیل واکنشی به زخمی شدن ۱۸ نظامی اسرائیلی در حمله پهپاد انفجاری شنبه‌شب حزب‌الله در شمال اسرائیل بود.

با این حال، حزب‌الله روز دوشنبه نیز حملات بیشتری را علیه اسرائیل انجام داد که آژیر خطر حملات راکتی را در بحش‌هایی از شمال اسرائیل در پی داشت.

حزب‌الله از روز بعد از حمله اعضای گروه افراطی حماس به خاک اسرائیل در ۱۵ مهر پارسال که حدود ۱۲۰۰ اسرائیلی را کشتند و ۲۵۳ اسرائیلی را به غزه ربودند، یک جنگ موازی با اسرائیل را آغاز کرد که در ۲۷۰ روز گذشته ادامه داشته است.

اسرائیل از هفته نخست بحران در مرز شمالی خود ساکنان شهرهای نزدیک به لبنان را تخلیه کرد. شمار زیادی خانه و تأسیسات عمومی در این شهرها در حملات حزب‌الله آسیب دیده است.

نبود امنیت برای بازگشت آوارگان اسرائیلی به خانه خود، به یک بحران جدی برای دولت اسرائیل تبدیل شده است.

حزب‌الله توقف حملات به اسرائیل را مشروط به آن کرده که جنگ غزه خاتمه یابد.

در واکنش به حملات روزانه راکتی و رخنه پهپادهای تجسسی و انتحاری حزب‌الله به آسمان اسرائیل، ارتش این کشور در ۹ ماه گذشته پیاپی اهدافی را در جنوب لبنان و فراتر از آن بمباران می‌کند.

واکنش‌های اسرائیل در جنوب لبنان ویرانی زیادی به بار آورده و تا کنون بیش از ۵۵۰ لبنانی شامل حدود ۳۶۰ عضو حزب‌الله کشته شده‌اند. در طرف اسرائیلی نیز ۲۷ تن شامل ۱۶ نظامی کشته شده‌اند.
+12
رأی دهید
-106

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  همین حرف رو راجع به غزه هم میگفتن. هیچ غلطی نمیتونن بکنن.
  3
  77
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  آره با تمام امکانات وارد جنگ بشید بسیجیان و سپاهیان و سایبری ها و طرفداران تون رو بفرستید جنگ که شهید شند هم اونا به آرزوشون برسند هم مردم ایران. برادر عرزشی، غزه نری ک. شی
  2
  81
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  اول که گور پدر اون حزب الله تروریست مفت خور که بلای جان لبنانیهای بدبخت که اغلب غیر مذهبی هم هستند هم شده.دوم اینکه هیچ گ نمیتونید بخورید،اون سری همکه یک مشت موشک قراضه و پهباد هوا کردید،اسرائیل خیلی بی سر و صدا اومد با یک شلیک اونهم از خاک سوریه ،حساس ترین و بهترین سیستم دفاعی که دارید رو کور کرد رفت،این یعنی در مقابل قدرت اسرائیل لخت مادر زاد و عاجز هستید.و این رو اونهایی که باید بفهمند فهمیدن.
  1
  73
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  با کدام امکانات و از جانب »کدام ملت« و با »کدام امکانات« وارد خواهید شد؟! »شما« کی هستید که بدون پرسش از یک ملت با هوش و بدون تصویب ملت، وارد جنگ با کشور دیگر می شوید؟! بقول اصفهانی ها : بیا پاین حج خانوم!
  2
  65
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  تهدید هر کس رو که بشه بیخیال شد و حتی به مسخره گرفت ، از تهدید شیره ایهای مفنگی ، نمیشه براحتی گذشت و ممکنه کار دست آدم بدهند ! خصوصاً شیره ایها و هم منقلیهای مفعول !!
  2
  65
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  امیدوارم بشید شاید اسرائیلیا بتونن شما را سرنگون کنند
  3
  58
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  خشم مارمولک 😅🤣😄 تمام اسراییل فقط با این یک جمله از هم فروپاشید 😋 بابا کشتید این اسراییلو بس کنید 😄
  0
  27
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  باشه قبول، شما با تمام قوا وارد بشید و ببینیم چه گ. میخواید بخورید؟ ح.زاده ها اصلان از رو نمیرن، اسرائیل را به را تا دسه فرو کرده ولی این اسکل های تروریست و پررو از گ. خوری دست برنمیدارن
  0
  27
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد

  البته کمال پارچه ای می ترسد از حمله اسرائیل به حزب‌الله می‌ترسد پای نطام آخوندی ایران هم به این جنگ کشیده شود و خیلی عجیب خواهد بود که نظام اخوندی در برابر اسرائیل شکست میخورد.
  0
  21
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دوشنبه - تهران ، ایران

  تلتو بکش قرمدنگ ،پوکتو بزن ، خودتو ناراعن نکن 🤪 شیرین مغز مفعول ، باجناق حمومی 🤮ناله سرکن زال محمد😅
  0
  23
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  garadagh - استکلهم، سوئد
  Momijii - توکیو، ژاپن
  بعد میگفتن چرا شش کلاسه شده بود رئیس جمهور! به همان علت که Momijii با این سطح سواد نوشتاری و فهم و شعور نفرت پراکنی رفته ژاپن مهد فرهنگ و احترام!
  12
  4
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  جدی نگیرید . از ترسشان هارت و پرت می کنند.
  0
  18
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  صدای خسته - بروج، بلژیک
  او افزود: در چنین شرایطی ما «چاره‌ای جز حمایت از حزب‌الله نداریم» حـ... های اجنبی شما دشمن اول و آخر مردم و کشور ایران هستید.مرگ بر شما. بجای حمایت از اعراب تروریست حزب الله . بجای حمایت از مردم ایران و مرز و بوم ایران از حزب الله حمایت میکنید؟ننگ‌بر‌شما و خاک بر سر‌ مردم‌ نفهم که‌ از دشمنانشان (آخوند) حمایت می‌کنند
  0
  15
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  خوشم میاد که همه چیزاتون بهم میاد.مشاور نظامی اون بی پدر که تو باشی؛از حالا شکست اسرائیل حتمی هست بشرطی که قبل از حمله حداقل 4بست زده باشی
  0
  8
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  رُک و صریح - لندن، انگلستان
  این وب‌سایت چرا اینقدر در اخبار انتصابات مانور میده؟؟؟!!!! هدف فقط باید بر نابودی رژیم آخوندی شیاد باشه. چه دانسته و چه ندانسته کمک به آخوندها می‌کند.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.