طرح دعوی ۴ میلیارد دلاری علیه ایران، سوریه، و کره شمالی به‌اتهام حمایت از حماس

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، بیش از 100 تن از بستگان قربانیان حمله 7 اکتبر حماس به اسرائیل، با شکایت در دادگاهی در آمریکا خواستار دریافت غرامت 4 میلیارد دلاری از کشورهای ایران، سوریه و کره شمالی بابت حمایت آنها از حماس شدند.

بستگان بیش از 100 تن از قربانیان حمله 7 اکتبر حماس،  روز دوشنبه از ایران، سوریه و کره شمالی شکایت کردند و این کشورها را به حمایت از حماس متهم کردند و خواستار دریافت غرامت حداقل 4 میلیارد دلاری شدند.

این شکایت به دادگاه فدرال واشنگتن دی سی ارائه شده است و بزرگترین پرونده علیه کشورهای خارجی در ارتباط با این حمله است و اولین موردی است که توسط " اتحادیه ضد افترا" (ADL)، یک سازمان بین المللی حامی صهیونیسم، به دادگاه ارایه شده است.

در این شکایت، 3 کشور ایران، سوریه و کره شمالی به حمایت مالی، نظامی و تاکتیکی از حماس متهم  شده اند. دولت ایالات متحده ایران، سوریه و کره شمالی را در لیست کشورهای حامی تروریسم خود قرار داده است.

شاکیان این پرونده شامل شهروندان آمریکایی زخمی شده در حمله 7 اکتبر و همچنین بستگان قربانیان کشته شده در این حمله هستند.

حمله اسرائیل به غزه نیز تاکنون نزدیک به 38 هزار کشته برجای گذاشته و این منطقه را ویران کرده است.

"جاناتان گرینبلات" مدیر اجرایی ADL در بیانیه‌ای مدعی شد : " ایران حامی اصلی یهودی‌ستیزی و تروریسم در جهان است – همراه با سوریه و کره شمالی، آنها باید مسئول نقش خود در بزرگترین حمله یهودی‌ستیزانه از زمان هولوکاست باشند."

درخواست غرامت 4 میلیارد دلاری از ایران، سوریه و کره شمالی بابت حمله حماس به اسرائیل

ایران پیش از این با چندین پرونده قضایی مشابه در ارتباط با حمله 7 اکتبر روبرو شده بود.

اگر رای دادگاه به نغع شاکیان صادر شود، آنها امیدوارند که از وجوه صندوق حمایت از قربانیان تروریسم دولتی ایالات متحده استفاده کنند، صندوقی که کنگره در سال 2015 برای جبران غرامت به افرادی که علیه دولت های حامی تروریسم از دادگاه های آمریکا حکم محکومیت گرفته اند، ایجاد کرد.

اما وجوه این صندوق محدود است و این مساله باعث شد چندین عضو کنگره در ماه می امسال قانونی را ارائه کنند که بودجه آن را افزایش می دهد و پرداخت سالانه به قربانیان را تضمین می کند.

شکایت روز دوشنبه حداقل برای دریافت 1 میلیارد دلار خسارت جبرانی و 3 میلیارد دلار خسارت جزایی است.
+33
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  اگر محمدرضا شاه پهلوی را با توطئه از رهبری ایران خلع نمیکردند، فکر میکنید که چند کشور در جهان، ایران را به بیداد گاه های فرمایشی خود فرا خوانده طلب پول میکردند؟ این هم دقیقا همانند دیگر بیداد گاه ها حتما موفق خواهد شد چون برای پولهای بلوکه شده ایران سالهاست توبره دوخته شده. نفرین آن خانواده بسیار بجا بود ولی مردم ایران هنوز سرشان شدیداً به سنگ نخورده.
  1
  32
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  #شمشیر عدالت - نیمیخن، هلند
  از صدق سر این اخوندای حـ... اسلام هرجا یکی میمیره پول ایران میکشن بالا لعنت طبیعت بر هرچی دین و اخوند
  2
  13
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  همه شونو خود رژیم منحوس صهیونی کشت بعد حالا از کشورهای دیگه داره باج خواهی می‌کنه....کلا این رژیم و دین به هیچ قانونی پایبند نیست. از زمان فرعون تا حالا جرثومه فساد و باج گیری و ترور بوده و هست و خواهد ماند.....حالا پول تو دستاشون کم شده ، آمریکا و اروپا هم بیشتر مفت مفت نمی‌دن بهشون و رو آووردن به باج گیری.....همینطور که از روسیه هم دارن باج میگیرن . پولهاشون رو بلوکه کردن و دارن باهاش خیرات توپ و تفنگ و اسلحه میکنن و خودشون هم برداشت میکنن...ماهیت این ح.ر.ا.م.ی ها بهتر از این نمی‌تواند باشد....سر بار بشریت و کره زمین....چرا اینها از روی کره زمین به پلانت خودشون بر نمیگردن؟
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  پول ملت ایرانه شده علف خرص.. خب حالا اگر خانواده بچه های قتل و عام شده دیگر بیمارستان‌های غزا درخواست غرامت کنند جواب چی خواهد بود؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.