اولین مناظره پزشکیان و جلیلی؛ مطرح شدن قیمت بنزین، مشارکت پایین و اعتراض‌های مردمی

رادیو فردا: نخستین مناظره میان مسعود پزشکیان و سعید جلیلی به عنوان دو کاندیدای راه‌یافته به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم در حالی آغاز شد که پایین بودن مشارکت در دور اول انتخابات مورد اذعان هردو نامزد قرار گرفت.

مسعود پزشکیان و سعید جلیلی که در رأی‌گیری روز ۸ تیر به ترتیب ۴۲ و ۳۸ درصد رأی‌ها را به دست آوردند، شامگاه یکشنبه ۱۱ تیر مقابل یکدیگر قرار گرفتند تا در مناظره با موضوع «فرهنگی-سیاسی» شرکت کنند.

سعید جلیلی در پاسخ به سوال اول درباره میزان مشارکت با تجلیل از برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی بدون اشاره به برنامه خود گفت باید این روند به سمت «وضع مطلوب» برود.

او با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی در این زمینه استفاده از «استعدادها و بسترهای موجود » را زمینه‌ساز نتیجه گرفتن دانست.

مسعود پزشکیان در ابتدای صحبت‌های خود و قبل از پاسخ به وضعیت مشارکت در انتخابات تصریح کرد بر خلاف آنچه منتشر شده است، او و همکارانش قصد گران کردن بنزین را ندارند.

او در ادامه تأکید کرد: «بنزین را بدون رضایت مردم گران نخواهم کرد و این را قاطع اعلام می‌کنم.»

این نامزد انتخابات همچنین توهین به مولوی عیدالحمید که به فرزند او منسوب شده بود، تکذیب کرد.

صدرنشین آرا در دور اول انتخابات همچنین با انتقاد از فضای حاکم بر تبلیغات انتخاباتی از «حزب‌اللهی‌هایی» که در حرم عبدالعظیم به او لقب «منافق» دادند، انتقاد کرد.

او در پاسخ به سوال مجری مناظره گفت «مشارکتی که صورت گرفت نگران کننده است؛ قابل قبول نیست که ۶۰ درصد مردم پای صندوق نیایند.»

او در ادامه گفت دلیل این اتفاق آن است که بخشی از مردم را «بازی نمی‌دهیم» و به گفته او آن‌ها نیز پای صندوق رأی نمی‌آیند.
اشاره دو نامزد به مشارکت در انتخابات در حالی است که طبق آمار اعلام شده توسط وزارت کشور، در مرحله اول انتخابات ریاست‌جمهوری، کمتر از ۴۰ درصد از واجدان شرایط حاضر به رأی دادن شدند.

سعید جلیلی نیز در پاسخ به پزشکیان، به «طالبان» خواندن خود توسط اطرافیان رقیبش اشاره کرد و گفت این حرف‌ها «مشکلات مردم» را حل نمی‌کند.

او همچنین با نشان دادن حجم زیادی از کاغذهای چاپ و جلد‌شده، مدعی شد که «توهین‌ها» به خود را جمع‌آوری کرده است.

محسن منصوری، رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی، همزمان تصویری از این جزوه‌ها درباره آنچه «مصادیق تخریبی» علیه این کاندیدا نامیده شده بود، در حساب شبکه ایکس (توئیتر) منتشر کرد.

در بخش دیگری از مناظره، مسعود پزشکیان به اخراج اساتید از دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنین خواستار ایفای نقش بیشتر اهل سنت در مناصب کشور شد.

اما سعید جلیلی بخشی از صحبت‌های پزشکیان درباره اهل سنت را وعده‌های انتخاباتی دانست و گفت: «این خیلی رفتار بدی است که در ایام انتخابات گفته شود که شما رای بده و در مقابل من حقوق شما را پرداخت می‌کنم.»

در صحیت‌های این دو نامزد اشاره‌ای به سایر اقلیت‌های دینی نشد. این در حالی است که جمهوری اسلامی سال‌ها است به اشکال مختلف با معتقدان به آیین «بهائیت» برخوردهای قضایی و امنیتی می‌کند.

مسعود پزشکیان در بخش دیگر صحبت‌های خود با انتقاد از مشکلات ایران در سال‌های گذشته اضافه کرد: «مردم اگر با ما بودند حق دارند به خیابان‌ها بریزند اما اگر با ما نبودند و اعتراضی به عملکرد ما داشتند اگر بیایند خلاف قانون است؛ آنها را می‌گیریم و در زندان می‌کنیم.»

او با اشاره به لزوم مطالبه‌گری مردم، اعتراض‌های افرادی مانند معلمان و بازنشستگان را یادآوری کرد و گفت وفتی برای اعتراض به خیابان می‌آیند، آن‌ها را «زندانی» می‌کنند.

این در حالی است که سعید جلیلی با اشاره به اعتراض‌های ۱۴۰۱ مدعی شد که برای شنیدن حرف دانشجویان به میان آنها رفته است.

او افزود که باید مسئولان به دانشگاه‌ها بروند: «با دانشجویان صحبت کنیم و حرف‌های‌شان را بشنویم.»

او در پاسخ به سوال مجری درباره ساز و کار مورد نظر خود برای اعتراض‌های مردمی بدون اشاره به جزئیات گفت ساز و کار تعریف‌شده وجود دارد و افزود باید صدای کارگران را شنید.

به ادعای او، وقتی صدای کارگران شنیده نشود، آن‌ها به «کف خیابان» می‌آیند.

مسعود پزشکیان در پاسخ به اظهارات جلیلی درباره دانشجویان گفت که در دولت ابراهیم رئیسی دانشجویان «اخراج» شدند.

او سپس به اعتراض‌های دانشجویی به موج مسمومیت دانش‌آموزان دختر مدارس در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد که به گفته او در دانشگاه تبریز باعث شد تعدادی از دانشجویان «دو تا سه ترم محروم» شوند و تأکید کرد برای فعالیت‌های دانشجویی محدودیت‌هایی وضع شد.
+2
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  بحث سر این نیست، چه تو عنتر چه اون بوزینه، هر دو از یک صافی آمده اید بیرون و آن صافی مجلس خنگان هست که خود همگی زیر نظر رهبر انتخواب میشوند، شماها هر دو سکاندتر این نامید برد هر یک از شما به نفع حکومت و باخت هر کدام باز به نفع حکومت هست، پس رأی بی رأی
  2
  4
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  تعداد افرادیکه در انتصابات شرکت کرده اند به ده در صد هم نمی‌رسد .
  2
  4
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.