یک ایرانی‌تبار با پیروزی بر راست افراطی و حزب مکرون وارد پارلمان فرانسه شد

 پوریا امیرشاهی، سیاستمدار فرانسوی ایرانی‌تباررادیو فردا: پوریا امیرشاهی، سیاستمدار فرانسوی ایرانی‌تبار با پیروزی بر رقبایش از احزاب راست افراطی و ائتلاف «با هم» حامی امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، توانست از حوزه انتخابیه پاریس وارد پارلمان فرانسه شود.

آقای امیرشاهی با کسب بیش از ۵۴ درصد آرا توانست در همان مرحله اول انتخابات پارلمانی فرانسه که روز یکشنبه برگزار شد، به پیروزی برسد و مستقیما وارد پارلمان شود.

امیرشاهی که در سال ۲۰۱۲ از طرف حزب سوسیالیست به عنوان نماینده انتخاب شده بود، اکنون به عنوان نماینده اکولوژیست (طرفدار محیط زیست) به پارلمان فرانسه بازگشته است.

این سیاستمدار پیشتر در اعتراض به دولت سوسیالیست مانوئل والس در زمان ریاست جمهوری فرانسوا اولاند از حزب سوسیالیست فرانسه خارج شده بود.

آقای امیرشاهی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ نامزد نشد.

این سیاستمدار ۵۲ ساله پیش از انقلاب ایران در این کشور به دنیا آمد و مادرش شهرآشوب امیرشاهی یکی از اعضای کانون نویسندگان ایران بود.

او سه سال پیش از وقوع انقلاب ایران به همراه خانواده به فرانسه مهاجرت کرد و زمانی که دانش‌آموز دبیرستانی در پاریس بود به جنبش اعتراضی علیه یک لایحه آموزشی دولت فرانسه پیوست.

در سال ۱۹۸۹، به عنوان دانشجو به اولین سازمان دانشجویی فرانسوی پیوست و بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ رئیس آن شد.

امیرشاهی سپس ریاست انجمن ملی دانشجویان فرانسه را بر عهده گرفت.

این سیاستمدار که در زمینه دفاع از حقوق بشر نیز فعال است، در سال‌های گذشته تحولات ایران را از نزدیک دنبال کرده است.

در سال ۱۳۸۸، در تجمعی که در حمایت از اعتراضات وقت ایران در پاریس برگزار شده بود، به رادیو فردا گفت: «هدف این تظاهرات ابراز حمایت مردم فرانسه از یک جنبش دموکراتیک و آرام در ایران است و از نظام جمهوری اسلامی می‌خواهد که به خواست‌های میلیون‌ها ایرانی که در این جنبش سهیم هستند، احترام بگذارد.»

او افزود اگر «تغییراتی در ایران به وجود آید، افق‌های دیگری را نه تنها برای ایرانیان بلکه برای روابط بین‌المللی و دوستی بین تمدن‌ها و مردم باز خواهد کرد.»

پیروزی قطعی پوریا امیرشاهی در مرحله اول انتخابات پارلمانی فرانسه در حالی است که تکلیف اکثریت کرسی‌های پارلمان در مرحله دوم مشخص می‌شود.
+17
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه
  این حزب محیط زیست فرانسه به تنها چیزی توجه نمیکنه همون محیط زیسته .ولی موافق حجاب برای دختران در مدارس فرانسه هست،موافق بورکینی در استخرهای فرانسه هست،در هر شهری که شهردارشون از خزب محیط زیست هست اجازه ساخت مساجد بزرگ با کمک مالی شهرداری داده شده یا با دادن زمین مجانی خلاصه با اسلامیستها حال میکنه تو یکی از تظاهرات مسها در پاریس یکی از نمایندگانشون به اسم ساندرین روسو اومد سخنرانی کنه که ایرانی‌ها اونقدر حوش کردن که صداش به هیچ جا نمیرسد
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.