حضور مشکوک مهاجران افغان در ستاد انتخاباتی جلیلی

عکس تزئینی استسایت رویداد 24: به نظر می‌رسد که جلیلی یا ارتباطی با جامعه و دغدغه‌های مردم ندارد و یا در دولت سایه خود تشخیص داده است که حضور مهاجرین غیرقانونی افغانی در ایران امتیاز و فرصت به حساب می‌آید.

جمعیت افغانی‌های غیرمجاز در کشور ما به شدت افزایش یافته و تبدیل به چالشی اقتصادی و امنیتی شده است. نگرانی‌های عمومی تاجایی افزایش یافته که این موضوع تبدیل به یکی از بحث‌های نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. البته فقط دو تن از نامزد‌ها یعنی مسعود پزشکیان و محمدباقر قالیباف درباره سامان‌دهی اتباع مجاز و اخراج اتباع غیرمجاز طرح و برنامه ارائه کردند. در این میان سعید جلیلی که در دور دوم به مصاف پزشکیان می‌رود، نه تنها هیچ اشاره‌ای به این دغدغه عمومی و اجتماعی نکرد بلکه طبق شنیده‌ها در ستاد او افغانی‌ها فعال هستند. حتی افغانی‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به شکل آشکار از جلیلی حمایت می‌کنند و به نوعی در تیم رسانه‌ای او نیز قرار می‌گیرند. گویی که آن‌ها آینده خود در ایران را در گرو ریاست‌جمهوری جلیلی می‌دانند.
فعالیت ستادی افغانی‌ها
آمار‌ها نیز نشان می‌دهند جمعیتی اتباع غیرمجاز در سه سال دولت سیزدهم دست‌کم سه برابر شده است. تاجایی که حتی روزنامه اصول‌گرای جوان از دادن اقامت به دو میلیون و پانصد هزار مهاجر غیرقانونی در ایران در دولت رئیسی خبر داده بود. به نظر می‌رسد که این گروه و سخنگویان آن‌ها پس از رییسی حالا به حامیان جلیلی پیوستند. به تازگی حامد عاقل فعال حوزه رسانه در واکنش به توئیت یکی از حامیان جلیلی نوشته است که: «معادلات زیاد پیچیده نیست، آقای براتی از اتباع افغانی است. حتی در این خصوص از سوی نهاد‌های امنیتی به آقای خاندوزی، وزیر اقتصاد بابت فعالیت ایشان در وزارت اقتصاد تذکر کتبی ارسال شده است. هزاران سایبری افغانی دیگر که بصورت غیر قانونی در ایران هستند و در حال حمایت از آقای جلیلی هستند ترسشان این است که اگر قالیباف رئیس جمهور شود باید به کشور خود برگردند». جواد شیخ‌الاسلامی نیز دیگر حامی فعال جلیلی در شبکه‌های اجتماعی است. گفته شده او افغانی‌الاصلی که شناسنامه ایرانی دریافت کرده است. او با انتشار پستی در شبکه ایکس نوشته: «توی این یک هفته زندگی‌مو می‌ذارم برای تبلیغ جلیلی. نه توی توییتر و اینستا؛ کف میدان.» او حتی در ادامه نوشته که «اگر می‌خواید دوران سیاه روحانی تکرار نشه، عهد ببندید یک هفته برای کشور تلاش کنید.» اکانت دیگری به نام «آدم» نیز که گفته می‌شود افغانی است از آغاز انتخابات به سود جلیلی در حال فعالیت رسانه‌ای بوده است.
تهدید تبدیل شده به فرصت
سعید جلیلی حتی اگر ادامه دهنده راه دولت سیزدهم باشد نیز مهاجرین غیر قانونی را نه تنها تهدید برای ایران نمی‌داند بلکه به آن‌ها به چشم فرصت نگاه می‌کند. زیر احمایت گسترده این افراد از سعید جلیلی در فضای مجازی خود مبین موضوع است. خطر حضور بی‌قاعده و قانون اتباع افغانستانی در ایران آنقدر حاد شده که به یکی از موضوعات تبلیغات تبدیل شده است. یعنی نامزد‌هایی که در این باره شعار دادند می‌دانستند چقدر مردم ایران از حضور افغانی‌های غیر قانونی گلایه مند‌اند و برخی از آن‌ها اخراج مهاجرین غیرقانونی از ایران را نجات کشور می‌دانند.
فرصت مهاجرین غیرمجاز
کار به جایی رسیده‌است که بسیاری از افغانی‌های غیرمجاز که به دلیل بی‌ضابطه بودن پذیرش افغانی‌ها در ایران مدارک اقامتی گرفته‌اند، به پای صندوق‌های رای رفته تا با رای خود به «سعید جلیلی» برای سرنوشت ایران تعیین تکلیف کنند. این موضوع برخی از مردم را بسیار نگران کرده از اینکه به قدرت رسیدن جلیلی به معنای افزایش تعداد مهاجرین غیرقانونی در ایران است. در فضای ایکس (توییتر سابق) نیز ما شاهد استقبال گسترده مهاجری افغان از سعید جلیلی هستیم. چون او با کمک از دولت سایه اتفاقا در بسیاری از وزارتخانه‌های دولت سیزدهم نفوذ داشته و در اقبال این دولت از مهاجرین افغانی نیز بی‌تاثیر نبوده‌است. از سوی دیگر همین مسئله نیز نشان می‌دهد که او دغدغه‌ای در خصوص اخراج اتباع غیرمجاز از ایران ندارد. زیرا در هیچ یک از مناظرات، گفتگو‌ها و وعده‌های انتخاباتی خود کوچکترین اشاره‌ای به موضوع اتباع غیرمجاز افغانی نکرده است.


به نظر می‌رسد که او یا ارتباطی با جامعه و دغدغه‌های مردم ندارد و یا در دولت سایه خود تشخیص داده است که حضور مهاجرین غیرقانونی افغانی در ایران امتیاز و فرصت به حساب می‌آید. چگونه می‌شود دغدغه مردم را داشت و در همین جریان انتخابات صدای اتباع غیرمجازی را در محله جوادیه تهران نشنید که می‌گوید «من از سمت خدا مامور شده‌ام که شیعیان را بکشم؟» در فضای مجازی نیز تعدادی از کاربران ادعا می‌کنند که برخی از مشاورین و فعالین در ستاد سعید جلیلی افغانی‌اند و همین موضوع نگرانی گسترده‌ای را در میان عده‌ای از پیروزی سعید جلیلی به وجود آورده است. همچنین مگر نه این است که بسیاری از اعضای کابینه سعید جلیلی همان کسانی بودند که در دولت قبلی فعالیت داشتند و چشم خود را بر بحران مهاجرین غیرقانونی در ایران بستند؟

باید دید کسانی که به اتباع غیرمجاز اقامت می‌دهند و هیچ اعتنایی به دغدغه مردم برای اخراج آن‌ها و سامان‌دهی وضعیت مرز‌های شرقی ندارند به قدرت می‌رسند یا مخالفان حضور فزاینده افغانی‌ها در ایران نقشی تعیین‌کننده در انتخابات خواهند داشت.
+14
رأی دهید
-95

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مبادا فکر بد بکنین ها ، این بیچاره ها فک و فامیلای فاطی هستند ، اومدن اونجا واسه ، آب جارو و چای پخش کنن بین نفرات ستاد ذلیلی ! واسه رأی دادن ؟ اصلاً اصلاً و ابداً !!
  21
  51
  یکشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  #شمشیر عدالت - نیمیخن، هلند

  من بارها گفتم خامنه ای و سپاه افقانها رو تشویق به امدن به ایران کردند و پاسپورت ایرانی دادند به امید اینکه۱جمعیت ایران و زیاد کنن۲ در چند سال گذشته عده زیادی از نیروهای سپاه و بسیج از حکومت برگشتند و اخوندا فکر اینن که اگر تظاهرات سراسری سرگرفت با مسلح کردن افغانیها انها را در مقابل مردم ایران قرار دهند۳افغانیها ادمهای متعصبی هستند از نظر مذهبی مثل ایرانیهای ۵۰ تا ۱۰۰ سال پیش هستند و با این روش رژیم اخوندی را برای سالهای دیگری نگه دارند
  7
  44
  یکشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  خب کی چی ؟؟؟ مردم برن رای بدن به پزشکیان ، بعد این یکی مفت خوره دوباره ٤ سال خره مراد سوار شه به ریشه مردم همیشه در صحنه بخنده ؟؟؟؟ الان کل مشکل کشور گل و بلبل ایران این افغانیا هستند ، دیگه این حنا رنگی نداره . الان بگین از کنگو غیر قانونی میان رای میدهند کسی به انجاشم حساب نمیکنه . فقط موندم اون ظریف چه جری دازه میده خودشو با اون چشای وقع زدش - اونم داره خودشو جر میده برای هنلهای ٥ ستاره مفت که با پول مردم بدیخت فلک زده ایران پرداخت میشه -
  3
  31
  دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۰۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  متاسفانه افغان ها از افراطی ترین و عقب مانده ترین گروه های مسلمانان هستند و داشتن این تعداد زیاد افغان ها در کشورمان خطری بزرگ برای جامعه و کشور است
  23
  51
  دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  هر دو کاندیدا مقبول می‌باشند.
  34
  12
  دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  کجاش مشکوکه . یک ساله مشخص شده جمهوری اسلامی که فهمید دستش برای مردم ایران رو شده که پس مانده همون نسل تازی هایی هستن که ایران رو غصب کردن و از ایرانی براش آبی گرم نمیشه دل به واردات افغانهای بی مغز کرده . بعید هم نیست از افریقا هم سری بعدی رو وارد کنه که اگر هم ایران از دستش خارج شد بیافته دست حکومت برادرش ، طالبان . چون باز هم در غصب اسلام خواهد بود و بهتر از اینه ایرانی ها پس از هزار و چهارصد سال کشورشون رو پس بگیرن . ولی خداییش اسپانیایی ها دمشون گرم . یه ملت شل اهل عشق و حال ولی خوب تونستن کشورشون رو از تازی ها پس بگیرن
  2
  10
  دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  جگرخون می‌شوم با خوانده کردن کامنت‌های ضد بشری امثال شماها. وطن‌داران افغان تفاوتی ندارند با شماها غیراز اینکه زبانشان اصیل‌تر و طرز کلامشان شیرین‌تر.
  2
  0
  دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  باز تو حرف زدی جگرخون شده؟ باز میخوای ایرانی ها بترکوننت؟ همین عکس افغانها رو نگاه کن . اینها شبیه ما ایرانی ها هستن ؟ نه لباستون شبیه ماست . نه حرف زدنتون . نه کلامتون . مغز هم که ندارید . معتقد به مذهبی هم هستین که قاتل ما ایرانی هاست . پس دشمن ما هم هستید که به مذهب قاتل ایرانی ها اعتقاد دارید . یعنی دشمن درجه یک ما ایرانی ها هستید . اونوقت میگی این افغان ها با ما فرقی ندارند ؟ تو خودتو نگاه کن . روزی چقد از ایرانی ها فحش میخوری ؟ یک نفر ایرانی هست که مثل تو حرف بزنه و مثل تو فکر کنه ؟ هنوز نفهمیدی اینهمه فحش و منفی که از ما ایرانی ها میگیری یعنی بهت میگن تو دشمن ما هستی مخصوصا با این مذهبت . واقعا تا الان فکر میکردی با ایرانی ها تفاوتی نداری؟ 😄😄 هر موقع از این فکر ها کردی به تعداد منفی هایی که ایرانی ها بهت میدن نگاه کن و یه نفس عمیق بکش و به خون جگر شدن ادامه بده
  0
  3
  دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.