اعلام حمایت قالیباف از سعید جلیلی در دور دوم انتخابات / فعالیت ستاد های زاکانی به نفع جلیلی

رادیو فردا: وزارت کشور جمهوری اسلامی روز شنبه، ۹ تیرماه، رسما اعلام کرد که مسعود پزشکیان و سعید جلیلی در دور دوم از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به رقابت خود ادامه خواهند داد.

دور دوم از این انتخابات که برای تعیین جایگزینی برای ابراهیم رئیسی برگزار می‌شود جمعه هفته جاری برگزار خواهد شد.

به‌ دنبال اعلام رسمی ستاد انتخابات کشور مبنی بر دومرحله‌ای‌ شدن چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری، محمدباقر قالیباف از جلیلی، رقیب پیشین خود، اعلام حمایت کرد.

ستاد انتخابات وزارت کشور پس از آن که طی چند اطلاعیه جمع آرای شمارش‌شده را اعلام کرد، از رفتن نامزد جریان اصلاح‌طلبی و جریان اصولگرایان تندرو به مرحله دوم خبر داد که قرار است جمعه آینده، ۱۵ تیرماه برگزار شود.

بر اساس اعلام این ستاد، از میان ۲۴.۵۳۵.۱۸۵ رای شمارش‌شده، مسعود پزشکیان موفق به کسب ۱۰.۴۱۵.۱۹۱ رأی، سعید جلیلی ۹.۴۷۳.۲۹۸ رأی، محمدباقر قالیباف۳.۳۸۳.۳۴۰ رأی و مصطفی پورمحمدی ۲۰۶.۳۹۷ رأی شدند.
این آمار نشان می‌دهد از آرای ماخوذه، ۴۲ درصد متعلق به پزشکیان، ۳۸ درصد به جلیلی، ۱۴ درصد به قالیباف و تنها یک درصد به مصطفی پورمحمدی رسیده است.

میزان آرای باطله نیز ۱.۰۵۶.۱۵۹ رای بود که معادل ۴.۳ درصد آرا ماخوذه است.

با توجه به این که هیچ‌ یک از نامزدها موفق به به کسب ۵۰ درصد به اضافه یک رای نشدند، انتخابات به دور دوم رفت و در این دور، رقابت در مرحله دوم میان پزشکیان و جلیلی خواهد بود که بیشترین آرا در مرحله اول را کسب کرده‌اند.
ستاد انتخابات وزارت کشور در عین حال، میزان مشارکت در دور اول چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را ۳۹.۹ درصد اعلام کرد.

پس از آن بود که خبرگزاری‌ها بیانیه‌ای از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی منتشر کردند که او در آن به صراحت و با هدف جلوگیری از رسیدن اصلاح‌طلبان به قدرت از سعید جلیلی در دور دوم انتخابات حمایت کرده است.
قالیباف که حاضر نشد در دور اول به نفع جلیلی کناره‌گیری کند، پس از کسب آرای ناکافی در مرحله اول انتخابات در بیانیه‌ای اعلام کرد: «علی‌رغم اینکه اینجانب برای شخص آقای دکتر پزشکیان احترام قائل هستم، اما بدلیل نگرانی از برخی اطرافیان ایشان، از همه نیروهای انقلابی و حامیان خود می‌خواهم که کمک کنند تا جریانی که مسبب بخش مهمی از مشکلات اقتصادی و سیاسی امروز ما است، به عرصه قدرت باز نگردند.»

این حمایت در شرایطی صورت می‌گیرد که جدال لفظی سختی میان حامیان قالیباف و جلیلی در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی در جریان بود.
لطف‌الله فروزنده، رئیس ستاد علیرضا زاکانی هم که از او به عنوان نامزد «پوششی» انتخابات یاد می‌شد و از ادامه رقابت‌ها هم انصراف داده بود، در شبکه ایکس از جلیلی حمایت کرده و نوشت: «کلیه ستادهای تبلیغاتی دکتر ‎زاکانی درسراسر کشور با تمام توان و ظرفیت برای پیروزی کاندیدای جبهه انقلاب تلاش خواهند کرد.»
میزان مشارکت، بحث داغ‌ِ شبکه‌های اجتماعی
آمار رسمی میزان مشارکت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری از سوی وزارت کشور که حدود ۴۰ درصد اعلام شد، نشان می‌دهد از میان ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط رأی‌ دادن در داخل و خارج کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری دور چهاردهم، تنها ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ هزار نفر شرکت کرده بودند.

اعتمادآنلاین جدولی مقایسه‌ای منتشر کرده که نشان می‌دهد میزان مشارکت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به سیزدهمین دوره که ابراهیم رئیسی را به قدرت رساند، در اکثر استان‌ها روندی کاهشی داشته است. بر اساس این جدول، تنها دو استان تهران و قم به ترتیب با ۱۰.۶ و ۳.۸ درصد رشد، نسبت به دور قبل انتخابات ریاست‌جمهوری، روند صعودی را تجربه کرده‌اند.

استان‌های سیستان‌ و‌ بلوچستان با کاهشی ۳۲.۸ درصدی، گیلان با کاهشی ۲۶.۱ درصدی و سمنان با کاهشی ۲۲.۲ درصدی، بالاترین میزان کاهش مشارکت نسبت به دور قبل را داشته‌اند.

پس از سرکوب خشونت‌بار چند دوره اعتراضات اخیر در ایران، یکدست‌سازی حکومت و فشارهای اقتصادی ناشی از افزایش تحریم‌ها، روند مشارکت انتخاباتی مردم در ایران همواره نزولی بوده است. پیشتر از انتخاباتی که به پیروزی ابراهیم رئیسی منجر شد به عنوان بی‌رونق‌ترین انتخابات یاد می‌شد، اما حال برای بی‌توجهی مردم به انتخابات در جمهوری اسلامی رکوردی جدید ثبت شده است. این در حالی است که علی خامنه‌ای چندین بار بر اهمیت حضور مردم تأکید کرده بود.

حال کاهش چشمگیر مشارکت در این دوره از انتخابات به یکی از داغ‌ترین موضوعات در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان تبدیل شده و هواداران تحریم و مشارکت در انتخابات، از زاویه دید خود به تحلیل آن پرداخته‌اند.

یاسر جبرائیلی، رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت در شبکه اجتماعی ایکس در این زمینه نوشته: «مشارکت ۴۰ درصدی نتیجه هیچ چیزی نیست جز حمله مغول‌وار به معیشت ملت با تصمیم‌سازی نئولیبرال‌های ریشدار و سربه‌سجود آیه‌خوان.»
همزمان با شمارش مرحله به مرحله آرای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و مشخص شدن تقریبی میزان مشارکت، برخی هواداران حکومت در شبکه‌های اجتماعی، خواستار «ریشه‌یابی جدی» دلایل کاهش میزان مشارکت مردمی در چند انتخابات اخیر شدند.

مخالفان و منتقدان حکومت نیز از «پیروزی» پروژه تحریم انتخابات در ایران سخن می‌گویند و از «نه بزرگ» شهروندان به درخواست علی خامنه‌ای مبنی بر ضرورت مشارکت بالا برای «سرافرازی» جمهوری اسلامی خبر می‌دهند.

با این حال بسیاری از تحلیلگران و فعالان سیاسی مدافع تحریم، از ضرورت همراهی مخالفانی که رای دادند و ندادند در مبارزه برای برقراری دموکراسی و حقوق بشر در ایران و خودداری از تبدیل مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات به عامل شکاف و جدایی میان منتقدان و مخالفان می‌گویند.
برخی حامیان حکومت نیز عدم مشارکت گسترده در انتخابات را نشانه نارضایتی از دولت ابراهیم رئیسی که «شهید خدمت» نامیده شد، علیرغم تعریف و تمجیدهای حکومت از او و بستن غیررسمی راه هرگونه انتقاد از عملکرد کابینه ناتمامش خوانده‌اند.

عده‌ای نیز به افرادی که از همین مشارکت پایین هم راضی بوده و به واسطه آن سعی در بیرون کردن رقبا از میدان دارند، هشدار داده‌اند که میزان مشارکت اندک چیزی نیست که بتوان به آن بالید و باید «قهر» مردم را جدی گرفت.
+3
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا
  بلاخره اینا اون شخصی رو که در نظر گرفتن و از پیش تعیین شده رئیس جمهور میکنن ولی فارغ از تمام این آراء ببینین اخوند چقدر منفور و ذلیل شده که فقط دویست و شیش هزار رائ اورده
  0
  13
  شنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  با این حساب پزشکیان را جهت حل کوتاه مدت مشکل بحران بخصوص هسته ای ج.ا انتخاب کرده اند، مشابه زمانی که خاتمی را برای آوردن سفرای از ایران رفته انتخاب کردنند ، بمحض اینکه مشکل شان حل شد این آلت فعل مهدورالدم خواهد شد .
  0
  6
  شنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تماما حقه بازی است. میداند که اکثریت مردم از جلیلی متنفرند بنابراین عده ای به پزشکیان رای میدهند تا جلیلی نشود
  0
  9
  شنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  پس اسم جلیلی را از صندوق خودشان بیرون خواهند آورد به این میگن کلک آخوندی
  0
  6
  شنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.