نخستین مناظره انتخاباتی بین جو بایدن و دونالد ترامپ

دویچه وله: جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و رقیب جمهوری‌خواهش، دونالد ترامپ، پنجشنبه شب ۷ تیر (۲۷ ژوئن) در اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری پنجم نوامبر ۲۰۲۴ با یکدیگر روبرو شدند.

منا​ظره بایدن و ترامپ در استودیو شبکه "سی‌ان‌ان" در آتلانتا پخش شد. این مناظره بیش از ۹۰ دقیقه طول کشید.

دو نامزد ریاست جمهوری هنگام ورود به استودیوی سی‌ان‌ان برای مناظره با یکدیگر دست ندادند. آنها آخرین بار در مناظره سال ۲۰۲۰ نیز به دلیل پروتکل‌های کرونا به یکدیگر دست نداده بودند.

ترامپ: زمان من ایران پول نداشت که به تروریست‌ها بدهد

یکی از مسائل خارجی که دو طرف مطرح کردند موضوع ایران بود. بایدن از سیاست خارجی ترامپ انتقاد کرد و گفت، در دوران ترامپ، ایران به پایگاه نظامی آمریکا حمله کرد و ترامپ هیچ کاری نکرد.

ترامپ در پاسخ گفت، فقط "چند سرباز سردرد گرفتند".

بایدن تاکید کرد که او کسی بوده که دنیا را برای دفاع از اسرائیل در برابر حمله موشکی ایران بسیج کرده است.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نیز به نوبه خود بایدن را به انفعال در برابر ایران متهم کرد و گفت که در دوران ریاست جمهوری او ایران ورشکست بوده و پولی نداشته است که به تروریسم و از جمله به گروه حماس بدهد.

در دوئل تلویزیونی بایدن و ترامپ خروح نیروهای آمریکایی از افغانستان، مهاجرت‌های غیرقانونی به آمریکا و حمله روسیه به اوکراین و جنگ غزه از جمله دیگر موضوعاتی بودند که مطرح شد.  

بایدن سیاست اقتصادی دوران ترامپ را به نقد کشید و گفت، اقتصاد در سقوط آزاد بوده و کرونا بد مدیریت شده است. ترامپ نیز پاسخ داد که بایدن ضعیف عمل کرده و تورم آمریکا را به هلاکت کشانده است.

جدل بایدن و ترامپ بر سر اوکراین و ناتو
بحث سیاست خارجی عمدتا بر جنگ غزه و اوکراین متمرکز بود. دونالد ترامپ مدعی شد که حمایت واشنگتن از اوکراین به اقتصاد آسیب می‌رساند. او همچنین تاکید کرد اگر آمریکا رهبر قدرتمندی داشت جنگ اوکراین هرگز نباید شروع می‌شد.

بایدن هم به موضوع ناتو اشاره و از سیاست ترامپ در این زمینه انتقاد کرد و گفت، ترامپ کسی است که می‌خواهد آمریکا از ناتو خارج شود.

نخستین دوئل بایدن و ترامپ در رسانه‌های آمریکا بازتاب گسترده یافته و به‌ویژه تأثیر آن بر رای‌دهندگان مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس نظرسنجی جدید AP-NORC یا خبرگزاری آسوشیتدپرس و مرکز تحقیقات امور عمومی NORC، از هر ۱۰ جمهوری‌خواه شش نفر از ترامپ راضی بودند، در حالی که از هر ۱۰ دموکرات، تنها چهار نفر از بایدن راضی بودند.

آخرین نظرسنجی دانشگاه کوئین پاک نشان می‌دهد که آرای ترامپ در سراسر کشور ۴۹ درصد و بایدن ۴۵ درصد است.
+29
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  بایدن یک شیطان پرسته و صد در صد با جن رابطه داره. رفتارهای مشکوکش، بو کردن نوزادان و رفتن به عالم هپروت و . همه از علائم شیطان پرستی است. بایدن و شیطان سیاستشان بر جنگ و خرابی دنیاست.
  5
  34
  جمعه ۰۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  با این مناظره بایدن ثابت کرد طرفدار ترامپ هستش
  3
  27
  جمعه ۰۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.