سوءقصد نافرجام علیه یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در هلند

ایران اینترنشنال: سیامک تدین طهماسبی، روزنامه‌نگار و یکی از فعالان مخالف جمهوری اسلامی، در گفتگو با ایران‌اینترنشنال از یک سوءقصد نافرجام علیه خود خبر داد.

پیشتر نیز روزنامه فرانسوی لوموند گزارش داده بود که سیامک تدین طهماسبی از یک سوءقصد جان سالم به در برده است.

این روزنامه‌نگار مستقل روز ۱۶ خرداد هدف حمله قرار گرفت.

به گزارش لوموند، دو نفر در ارتباط با سوءقصد به جان تدین طهماسبی بازداشت شده‌اند و ظن آن می‌رود یکی از این بازداشت‌شدگان در حمله به یک سیاست‌مدار نزدیک به مجاهدین خلق در اسپانیا در آبان ۱۴۰۲ نیز دست داشته است.

این در حالی است که پیش‌تر و در روز ۱۳ اردیبهشت نیز فرد یا افرادی قصد ورود به آپارتمان محل زندگی تدین طهماسبی در نزدیکی آمستردام را داشتند.

تدین طهماسبی روز ۱۶ خرداد پس از آن‌که دو نفر در تلاش برای ورود به منزل او از طریق بالکن بودند، پلیس را در جریان گذاشت و نیروهای امنیتی موفق به بازداشت مهاجمان شدند.

دفتر دادستان عمومی شمال هلند در گفت‌وگو با لوموند تایید کرد این دو مهاجم «سلاح گرم» به همراه داشتند.

یکی از بازداشت‌شدگان کلمبیایی و دیگری یک مرد ۳۸ ساله تونسی با نام محرز عیاری بودند. بازداشت‌شده تونسی در ویل‌ژوییف، یکی از شهرهای نزدیک پاریس، پایتخت فرانسه، بزرگ شده و زندگی کرده است.

عیاری که از سال ۲۰۲۲ به اتهام قتل فردی در فرانسه، تحت تعقیب پلیس این کشور بود، مظنون اصلی تیراندازی به آلخاندرو ویدال کوآدراس، سیاست‌مدار نزدیک به مجاهدین خلق، در مادرید اسپانیا در آبان سال گذشته هم به شمار می‌رود.

روزنامه گاردین در گزارشی در شهریور ۱۴۰۲ به تهدید، آزار و اذیت فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در سراسر اروپا پرداخت و به نقل از ۱۵ تن از آنان که ساکن بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئد و سوئیس هستند، نوشت که حکومت ایران پشت این کارزار سرکوب قرار دارد.

روزنامه دیلی‌میل نیز روز ۱۸ فروردین گزارش داد حکومت ایران از گروه‌های جنایت‌کار سازمان‌یافته برای حمله به اهداف مورد نظر خود در اروپا استفاده می‌کند.

لوموند در ادامه گزارش خود نوشته هویت تدین طهماسبی تاکنون از سوی نیروهای امنیتی اروپا به عنوان اطلاعات «بسیار حساس» قلمداد می‌شد و پس از حملات اخیر، این روزنامه‌نگار به دلیل حفظ امنیتش به یک خانه امن منتقل شده است.

این روزنامه فرانسوی افزود این ظن قوی وجود دارد که جمهوری اسلامی پشت اقدامات مهاجم تونسی در اسپانیا و هلند بوده است.

پیشتر در شهریور ۱۴۰۲، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، با انتشار اطلاعیه‌ای و بدون ارائه شواهد، تدین طهمباسبی را به ارتباط با یک شبکه خرابکاری متهم کرده بود.

در پی سوءقصد اخیر به جان تدین طهماسبی، او تصمیم گرفت در خصوص شرایط خود اطلاع‌رسانی کند زیرا معتقد است این اقدام به تامین امنیتش کمک خواهد کرد.

تدین طهماسبی با اشاره به این‌که دستگیری عیاری او را نگران کرده زیرا نشان می‌دهد حکومت ایران واقعا قصد جانش را داشته است، گفته بازداشت مهاجم تونسی او را تا حدی راضی کرده زیرا این فرد صیدی بزرگ برای پلیس هلند به شمار می‌رود.

به گزارش لوموند، این شهروند تونسی مقیم فرانسه عضو گروه موکرو مافیا، یک کارتل قاچاق مواد مخدر در شمال اروپا است که پیش‌تر نیز اتهاماتی علیه آن مبنی بر ترور دو مخالف دیگر جمهوری اسلامی در هلند مطرح شده بود.

هلند در ژانویه ۲۰۱۹ تایید کرد جمهوری اسلامی مسئول قتل دو مخالف ایرانی است که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در هلند به دست عوامل موکرو مافیا کشته شدند.

یک منبع نزدیک به تحقیقات در خصوص عیاری به لوموند گفت: «این یک موضوع بسیار حساس به شمار می‌رود زیرا یک کشور [ایران] به طور بالقوه درگیر آن است و احتمال بروز پیامدهای دیپلماتیک وجود دارد، حتی اگر در این مرحله ما مدرک رسمی دال بر دخالت ایران نداشته باشیم».

برنامه‌ریزی جمهوری اسلامی برای حمله به مخالفان خود تنها به هلند محدود نمی‌شود. وزارت خارجه سوئد روز ۱۹ خرداد ارتباط حکومت ایران با شبکه جنایت‌کاران در این کشور را نگران‌کننده خواند و گفت تهران از شبکه‌های جنایی و تبه‌کار در این کشور استفاده می‌کند.

پیش‌تر و در روز ۱۰ خرداد سرویس امنیتی سوئد (سپو) تایید کرد فعالیت‌های شبکه جنایتکاران مرتبط با جمهوری اسلامی در درجه اول گروه‌ها و مخالفان حکومت از جامعه ایرانیان مهاجر را هدف قرار داده اما به اقدام علیه نمایندگان سایر کشورها، نظیر اسرائیل نیز مبادرت کرده است.

لوموند هم در گزارش خود به تهدیدات جمهوری‌اسلامی علیه مهران عباسیان و پوریا زراعتی، دو خبرنگار ایران‌اینترنشنال پرداخته است.

مهران عباسیان، خبرنگار ایران‌اینترنشنال در سوئد، روز ۲۳ خرداد در پی تهدید‌های امنیتی به یک خانه امن منتقل شد و تحت حفاظب پلیس سوئد قرار گرفت.

عباسیان در خصوص این تهدید گفت: «به تازگی یک گروه تبه‌کار در سوئد از طرف جمهوری اسلامی مامور کشتن من و یکی از همکارانم شده است.»

زراعتی، دیگر خبرنگار ایران‌اینترنشنال، روز ۱۰ فروردین هنگام خروج از منزلش در محله ویمبلدون لندن هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه پا مجروح شد. او روز ۱۲ فروردین از بیمارستان مرخص شد.

در سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از خیزش «زن، زندگی، آزادی»، فعالان مدنی و مخالفان جمهوری اسلامی در نقاط مختلف جهان هدف حملات حکومت ایران قرار گرفته‌اند.

شبکه آی‌تی‌وی در آذرماه سال گذشته خبر داد جاسوس‌های سپاه پاسداران در اکتبر ۲۰۲۲ به یک قاچاقچی انسان پیشنهاد دادند در ازای ۲۰۰ هزار دلار فرداد فرحزاد، مجری ایران‌اینترنشنال و سیما ثابت، مجری پیشین این شبکه را به قتل برساند.
+39
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران

  قارداش اینا دیگه قدیمیه اشتی اشتی همه رفتن تو یه کشتی اونا نوری رو ازاد میکنن اینا جاسوس سویدی رو شما هم این وسط توهم زدی مگه کارهای سیاسی تو چقدر می ارزه جز فحش و دروغ چیزی نداری که برادر ولمون کن برو بشین زندگیتو بکن حالشو ببر مش سقراط
  38
  4
  ‌پنجشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  حقش بود ایرانیان مخالفی که مُخشون عالی کار میکنه و بقولی دستشون هم به دهنشون میرسه و در خارج خصوصاً در اروپا زندگی میکنند ، با عوامل رژیم مقابله به مثل میکردند و با استخدام گروه‌های مافیایی اقدام به حذف فیزیکی پفیوزهای رژیم در خارج از کشور میکردند .
  0
  31
  ‌پنجشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  تو این اروپا که ما زندگی می‌کنیم یه روز کار نکنی اوصاع داغون میشه من موندم این به اصلاح مخاف جمهوری اسلامی که احتمالا هم نویسنده یه وبلاگ چرندی باید باشه چه جوری امورات میگذرونن؟ همه شون هم علاف و بیکار خدایی چه جوری اینها زندگی میگذرونن، یکی بیاد برای من توصیح بده، ما هم دیگه نریم سر کار مثل این آقایون بشیم؟
  33
  10
  ‌پنجشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد
  از نظام پست اخوندی نباید انتظار داشت که با زندانیان و بخصوص پدر و مادر زنده یاد پویا بختیاری خوب رفتار کنن بدلیل اینکه نظام جنایتکار اخوندی فقط زورش به ملت ایران میرسد.
  2
  15
  ‌پنجشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  قیافت به یه ارزن و چارکم نمی‌خوره، حالا گپ از دو برابر شدن می‌زنی!
  8
  0
  جمعه ۰۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.