عربستان اجازه رای دادن حجاج ایرانی در انتخابات ریاست‌جمهوری را نداد

سخنگوی ستاد انتخابات ایران شمار زائران ایرانی را در عربستان حدود ۴۷ هزار نفر اعلام کردبی بی سی: احمد وحیدی، وزیر کشور ایران اعلام کرد که تعداد قابل توجهی از حجاج ایرانی درعربستان حضور دارند «ولی هنوز عربستان نپذیرفته است که انتخابات برگزار شود. امیدواریم این مشکل حل شود.»

او ازپیگیری این موضوع توسط وزارت خارجه ایران خبر داده و بدون توضیح بیشتر گفته است: «هم‌چنین راه دومی را مد نظر داریم که باید با موافقت شورای نگهبان همراه شود.»

خبرگزاری ایسنا هم به نقل از «بعثه مقام معظم رهبری» نوشته است «به رغم پیگیری مسئولان ایرانی برای رای دادن حجاج در شهرهای مکه و مدینه، دولت میزبان (عربستان) با برگزاری انتخابات ۸ تیر موافقت نکرد.»

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که در روزهای گذشته حجاج ایرانی از ستاد انتخابات این کشور خواسته بودند که شرایط حضور آنان را در انتخابات فراهم کند.

سخنگوی ستاد انتخابات ایران شمار زائران ایرانی را در عربستان حدود ۴۷ هزار نفر اعلام کرد که در روز انتخابات در دو شهر مکه و مدینه خواهند بود و حدود ۴۰ هزار حاجی هم تا جمعه به ایران بازمی‌گردند.

غلامرضا رضایی، مدیر عملیات حج، هم پیش از این خبرداده بود که روند بازگشت زائران ایرانی از فرودگاه مدینه تا ۲۲ تیرماه و از مکه هم تا ۲۴ تیرماه طول خواهید کشید.

روابط ایران و عربستان با اعدام شیخ نمر و حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد قطع شد. اما رقابت دو کشور برای تبدیل شدن به قدرت هژمونیک منطقه و تنش فزاینده روابطشان، از سال‌ها پیشتر آغاز شده بود.

ولی در اسفند ۱۴۰۱ این دو کشور به توافقی برای عادی‌سازی روابطشان دست یافتند؛ توافقی که بعد از هفت دور مذاکره در طول سه‌ سال به دست آمد و این توافق در پکن پایتختی امضا شد که کمتر کسی انتظارش را داشت.

با این حال مقام‌های ایرانی از برخی محدودیت‌های اعمال شده از طرف مقام‌های سعودی در حج امسال انتقاد داشته‌اند.

وزیر کشور ایران امروز، چهارشنبه، علاوه بر مشکل در برگزاری انتخابات در عربستان سعودی، به مخالفت کانادا نیز پرداخته است.

آقای وحیدی انتقاد کرده است که «کانادا هم با وجود اینکه شعار حقوق بشری می‌دهد، نپذیرفته است که هموطنان ما از حق رای خود استفاده کنند.»

پیش از این محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات در ایران گفت که کانادا مجوز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران برای ایرانی‌های ساکن در این کشور را صادر نکرده است.

او گفته بود: «کانادا اعلام کرد مجوز انتخابات در این کشور از ناحیه دولت مربوطه صادر نشده است و بنابراین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار نخواهد شد.»

به گفته او «وزارت امور خارجه مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور است و در آمریکا صندوق رای پیش‌بینی شده تا فرایند اخذ رای در نمایندگی‌های سفارت ایران انجام شود و رای‌گیری هم به صورت حضوری خواهد بود.»

تعداد کل مراکز رای‌گیری برای ایرانیان خارج از کشور ۳۳۴ شعبه اعلام شده است.
+80
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  امیدوارم برسه به گوش خامنه ای که ای مفعول احمق بزرگ ی خفت و‌خواری دیگر برای تو، اگر انسان بودی سر تو باید بگذاری زمین و بمیری. تاریخ بخود منفور تر رذل تر پست تر و کثیف تر از تو موجودی بخود نداشته ندیده و نخواهد داشت. خاک بر سر خودت خانواده ات و طرفدارانت
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  سایبری ها حالا بیائید و از جمهوری اسلامی به عنوان قدرت منطقه شعار بدید.
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.