ظریف: من این آبرو را برای کی می‌خواستم؟مگر می‌خواستم تُرشی بیاندازمش؟ یا به گور ببرم؟

ظریف گفت: تحریم انتخابات باعث حاکم شدن خالص سازان می شود تا عده دیگری را خانه نشین کنند

ظریف وزیر سابق امور خارجه در در کلاب هاوس ایران من گفت: برخی می گویند چون انتخابات های قبلی را تحریم کردیم، به پزشکیان اجازه ورود داده شد؛ اینگونه نیست.
به گزارش جماران بخش هایی از اظهارات ظریف را در ادامه می خوانید:

من این آبرو را برای کی می‌خواستم؟

مگر می‌خواستم تُرشی بیاندازمش؟ یا به گور ببرم؟

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی در کلاب هاوس به سوالی درباره حمایتش از مسعود پزشکیان و احتمال عدم پیروزی او در انتخابات پاسخ داد:

فکر نکنیم همه محاسبات صاحبان قدرت درست است. آمریکا هم در حمله به عراق و افغانستان بعد از ۲۰ سال محاسباتش غلط بود و خروجش از افغانستان را از طالبان گدایی کرد.

زمامداران، زیاد اشتباهات محاسباتی می کنند.

پس (تحریمی ها) برای خودشان نوشابه باز نکنند! تحریم انتخابات به جایی نرسید و ترکیب مجلس را به جایی رساند که من نمی توانم با آن کار کنم. البته شاید خیلی ها بتوانند کار کنند، اما من ویژگی هایی دارم که به دلیل آنها بود که کاندیدا نشدم.

تحریم، این پیام را به خارجی ها می دهد که دیگر حمایت خارجی ندارند. این عدم حمایت هم باعث نمی شود کسانی که در خارج هستند با سلام و صلوات بیایند؛ آنها ابزار فشار هستند.

تحریم انتخابات باعث نمی شود منجی به ایران بیاید. عربستان هم دید که بعد از آرامکو آمریکا به دادش نرسید؛ این خاصیت جهان پساقطبی است. من در حال نگارش کتابی در این زمینه هستم. البته دوستان اندیشمندی هم هستند که مخالف دیدگاه من هستند.

تحریم انتخابات باعث می شوند آنها ببینند می توانند تحریم را به ما تحمیل کنند.

به کسانی که سخنرانی مرا در کاشان به هم زدند گفتم کدامیک از شما با شرمندگی به خانه می روید؟

تحریم انتخابات باعث حاکم شدن خالص سازان می شود تا عده دیگری را خانه نشین کنند.

وقتی فرد سالمی به میدان آمده چرا تحریم کنیم؟! شما می گوید ۵ درصد اثر دارد؟! حتی اگر اینگونه هم باشد بهتر از صفر درصد یا بدتر شدن وضعیت است.

در مورد برجام هم گفتم که به برجام نمره ۱۰۰ ندهید؛ نمره ۵ دهید! بیایبد همین ۵ درصد را تبدیل به دستاورد نقد کنید. اما این کار را نکردیم.

پس اگر فرض می کنیم با تحریم پیامی را به کسی می دهیم، ببینیم که چه چیزی را به دست می آوریم؟ جز اینکه همان کسانی که از آنها دلخور هستید ۴ سال یا ۸ سال -یا با توجه به تحولات سالهای اخیر حتی بیشتر-حاکم شوند؟!

دکتر پزشکیان دنبال هرج و مرج، تنش و جنجالی نیست. اینهایی که سخنرانی ها را به هم می زنند از ستادهای دیگر هستند.

هراس افکنی یک بازی است و می گویند ظریف گفته ۹ تیر پزشکیان رئیس جمهور است. بله من ابراز امیدواری کردم اما به این معنا نیست که اگر نشود به خیابان می ریزیم. فتنه را آنها یی درست می کنند که این توییت ها را می زنند.

من عضو هیچ ستادی نیستم و با توجه به فرصتی که شکل گرفته وارد صحنه شدم. هیچ آرزویی جز اینکه «استاد تمام» شوم ندارم و دنبال هیچ پست و مقامی نیستم.
+5
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  آبرو ؟ خیلی خشنگ اومدی . تنها چیزی که نداری آبرو و وجدان هست و تنها چیزی که داری یه زبون خوب برای لیسیدن هست. در ضمن هیچکدوم از شماها آبرو ندارید
  2
  23
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  من جواب ابرو از کجا اوردی بهت به زبان ساده فارسی میگم :از خون مردم در کف خیابان بدست اوردی ، ابرو از چشمهایی که کور کردی و گفتی اصلا اتفاقی نیافته ، ابرو از ماله کشیهایی که برای یک مشت چندش تر از خودت کشیدی ، ابرو از زندانیهای سیاسی که گفتی مگه داریم ، از علی خامنه ای مفعول کثیف تر خودتی اقای ظریف . فراموش نخواهی شد و روزی برای تمام نیزه هایی که در بدن بیمار این کشور کردی باید جواب بدی ، حالا هی خودتو پاره کن .
  2
  24
  دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.