ابراهیم نبوی: انتخاب پزشکیان یکی از راههای معدودی است که برای نجات ایران باقی مانده

زیتون: ابراهیم نبوی
چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که رای دادن درست‌ترین عمل برای رسیدن به یک آینده خوب برای ایران است. برای این ادعای خود چند دلیل دارم.

نخست اینکه اگر بپذیریم که اصلاح‌طلبی بخاطر اینکه نتوانسته حکومت را تغییر بدهد، به همین دلیل باید آن را کنار نهاد، به طریق اولی براندازی به دلایل مختلف، از جمله سرنوشت جنبش زن، زندگی و آزادی، عملکرد اپوزیسیون خارج از کشور در یک سال و نیم گذشته، ناتوانی جنبش اعتراضات خیابانی در تغییر حکومت، براندازی نیز به بن بست رسیده است. تنش‌ها و دعواهای میان ده پانزده رهبر جنبش براندازی عملا جز یاس و سرخوردگی ثمری نداشته است. به همین دلیل گمان می‌کنم رای دادن و انتخاب یکی که بهتر از دیگری است، به گمان من راهی است گشوده به سوی مردم.

دوم اینکه در دو انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری و ۱۴۰۲ مجلس، نامزدهای رقیب تقریبا هیچ فرقی با هم نداشتن‌، اما در حال حاضر مسعود پزشکیان کاندیدایی است که کاملا با پنج نفر دیگر متفاوت است. او خردمند، دوستدار ایران، دارای سابقه اجرایی خوب، معتقد به تغییر و حامی آزادی‌های اجتماعی و سیاسی است و نگاهش به سیاست خارجی نگاه درستی است که با انتخاب ظریف به عنوان همکار خودش تعریف می‌شود.

سوم اینکه به گمان من اگر تحریم انتخابات برای وادار کردن جمهوری اسلامی به تغییر در برگزاری انتخابات بود، حالا این اتفاق افتاده است. تائید صلاحیت پزشکیان جز به معنی عقب‌نشینی رهبری و اعوان و انصارش در شورای نگهبان نیست. از همین رو باید وجود او را یک پیروزی برای جنبش اعتراضی ایران دانست و با حضور فعال او را روی صندلی ریاست جمهوری نشاند.

چهارم اینکه پزشکیان جز اینکه تنها امکان برای انتخاب یک رئیس جمهور خردمند و عاقل است، حتی اگر رقبایی مانند جهانگیری یا آخوندی یا حتی خود ظریف یا حتی سید محمد خاتمی و میرحسین موسوی هم نامزدهای تائید صلاحیت شده بودند، باز هم من به پزشکیان رای می‌دادم. او شیوه گفتگو با حکومت را می‌داند، با عرضه است، شریف و سالم است، روراست و درستکار است و می‌تواند یک کابینه خوب و توانمند برای چهار سال آینده شکل بدهد.

پنجم اینکه ممکن است برخی افراد که این متن را می‌خوانند این بخش نوشته مرا غیرمنطقی یا غیرواقعی بدانند، ولی من به این موضوع معتقدم. به گمان من رهبر نظام از دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی درس خوبی گرفته است. او با روی کار آوردن رئیسی گمان می‌کرد که اگر یک حکومت یکدست را ایجاد کند، امنیت بیشتری برای خودش و حکومت ایجاد می‌کند. اما نتیجه این بود که تمام مشکلات کشور تحت مسئولیت رئیسی قرار گرفت. و رئیسی آنقدر ناتوان و بی‌عرضه و پیاده بود که حتی تقصیر کار را کسی نمی‌توانست گردن او بیاندازد. خامنه‌ای که سی سال عادت کرده بود که اصلاح طلبان یا اعتدال‌گرایان و کارگزاران حمالی کشورداری را بکنند و رهبر دائم غرغر کند و مسئولیت هیچ چیزی را هم نپذیرد، در این سه سال به نظرم ایشان زجر فراوانی کشید و حالا هم امیدوار است با یک دولت اصلاح طلب دوباره همان وضعیت ایجاد شود. به نظر من وقتی خبر مرگ رئیسی به رهبر داده شده، وی در کمال خونسردی با خودش گفته: حل شد، بالاخره مشکل حل شد.

ششم اینکه اما و هزار اما که دلیل من برای اینکه دوست دارم پزشکیان با رای بالایی رئیس جمهور شود، از عشق سرشارم به ایشان نیست. بیش از این معتقدم که سقوط جمهوری اسلامی در شرایطی رخ می‌دهد که شکاف جدی در درون حکومت وجود داشته باشد. و انتخاب پزشکیان شکاف در حکومت را به خوبی آغاز می‌کند، شکافی که می‌تواند روئز به روز عمیق تر شود و موجب تغییر حکومت بشود.

رقیب اصلی پزشکیان نه قالیباف است که کلا هفت هشت میلیون رای هم در بهترین حالت ندارد. در مورد جلیلی هم اصلا مسئله جدی نیست، فکر نمی‌کنم حتی خانواده جلیلی هم به او رای بدهند. در مورد زاکانی هم به گمانم نهایتا او بتواند ۵۰۰ هزار رای بیاورد حتی اگر وعده بعدی او این باشد که به هر ایرانی یک ماشین فراری دم در خانه تحویل می‌دهم. در مورد پورمحمدی هم با اینکه وعده‌هایش بسیار سکسی و دلپذیر بوده است ولی فکر نمی‌کنم کسی او را جدی بگیرد. اسم آخرین کاندیدا هم نمی‌دانم قاضی زاده هاشمی است یا هاشم زاده قاسمی یا هر چیز دیگر، به نظرم این پنج نفر رقیب پزشکیان نیستند. رقیب اصلی پزشکیان تحریم و تحریمی‌هاست. و حتی تحریم در خارج از کشور هم اهمیتی ندارد. به گمان من اصلا روی خارج از کشور نه باید تبلیغ کرد و نه انتظار داشت که مردمان خارج از کشور در انتخابات شرکت کنند. من با دهها نفر در خارج از کشور گفتگو کردم که همه طرفدار رای دادن به پزشکیان بودند، ولی فقط سه چهار نفر آنها حاضر بود که این موضوع را بطور علنی اعلام کند. از دوستانی که در ایران فعالیت تبلیغی می‌کنند و یا رسانه‌هایی مانند بی بی سی که قدری سلامت سیاسی و حرفه‌ای دارد انتظار دارم که در این روزهای اندک با مردم داخل کشور گفتگو کنند و روی افزایش مشارکت مردم کار کنند.
انتخاب پزشکیان یکی از راههای معدودی است که برای نجات ایران باقی مانده است. مسئله را جدی بگیرید.
+18
رأی دهید
-279

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  تو هم برو بده ولی چرا در آمریکا ؟ تو که قرار بود برگردی چرا نرفتی ؟ آیا این رفتن و نرفتن ، دادن و ندادن نمایشنامه طنز شماست یا تبلیغ برای نظام ؟ هر خری بیاد پاش توی گند و کثافت این نظام بوده وهست و هیچی عوض نمی شود . در این۴۵ سال هر روز به خود وعده فردا میدهید و در پایان تنها چیزی باقی میماند ، فرداست و تاریخ
  5
  72
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران

  ای ابی مموشی کمتر برو رو گوشی
  5
  46
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  هر چند که همه از اپوزیسیون خارجی ناامید هستند ولی موفقیت هایی هم بوده،مثلا در کانادا.
  5
  34
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  آقای نبوی چرا شوی تبلیغاتی حکومت اسلامی را برای نشان دادن دمکراسی ندیده میگیری ؟ چرا فکر میکنی پزشکیان در ریاست قدرتمند ویا قادر بکار در جهت منافع مردم خواهد بود ؟ منافع مردم با منافع نظام در تضاد است . حذف رئیسی توسط خامنه ای واجب بود چون بی لیاقتی و بیسوادی نظام به اوج رسیده بود. مشابه قبل از خاتمی که تمام سفرای کشورها ایران را ترک کرده بودنند ، بمحض اینکه بحران کم شود دوباره آش همان کاسه همان خواهد بود آقای نبوی تئوری اسلامی جوابگوی نیاز جوامع در عصر اینترنت و فضا نیست ، خانه از پای بست ویران است ، بار کج بمقصد نمیرسد ، حتما باید از حکومت اسلامی عبور کرد . با بزک دوزک کردن حکومت اسلامی کار بجایی نمیرسد . نبوی ۴۵ سال تجربه را ندیده نگیر !؟!
  6
  51
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  آقای نبوی رئیسیان نمی‌تواند شریف و روراست و با عرضه باشد ، چون در نظام منفی اسلامی جایی برای افراد و مثبت و سالم وجود نداشت و گند کار بعدا در خواهد آمد
  6
  37
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  پزشکیان شجاعه؟؟؟؟ این که دائم میره زیر عبای خامنه ائی جنایتکار و مرتب میگه من برنامه ائی ندارم اومدم که منویات رهبری را اجرا کنم. هر کس در این سیرک انتخابات شرکت کنه و رای بده مُهر تائیدی بر رژیم خونخوار ج. ا. میگذاره و خون جوانانی که در جنبش مهسا ریخته شده را پایمال میکنه. به درک که جلیلی و یا کدام خری می آید خیلی هم بهتره چون چهره واقعی رژیم بهتر نمایان میشه و با لکوموتیر این رژیم غیرانسانی رو به دره میکشونه
  1
  51
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  آقای ابراهیم نبوی لطفا اگه از واقعیت انتخابات ایران آگاه نیستی پس محترمانه خفه شو. شوماها بودید که کشور ایران را که در راه توسعه بود را به کشوری مفلوک و متحجر و تروریستی درآورید. اگه پزشکیان ازش بخاری برمی خواست شورای نگهبان رد صلاحیتش می کرد. مردم دیگه مثل زمان خاتمی که خر شدند اینبار خر نمی شوند و یا امیدوارم که خر نشوند که اگر بشوند مس تا خر هست خر سوار ام‌هست دقیقا لایق و شایسته مردم ایران است. بدبخت کشور ایران که همیشه شرمنده و خجالت زده تاریخ است از داشتن چنین مردمانی. کاش ایران این مردم را نداشت و مردمی دیگر از نژادی دیگر داشت که الان ایران ستاره تابناک کشورهای جهان بود با سکانداری بزرگ ارتشتاران پدر ایران زمین.
  6
  47
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  گرچه خود من هم امیدی ندارم و در این شبه انتخابات شرکت نمیکنم، اما به به ابراهیم نبوی درود میفرستم و شجاعت ایشان را ستایش میکنم که شجاعانه به آنچه که فکر می‌کند معترف است و عمل می‌کند حتی با این علم که بر خلاف جریان عظیم موج غالب در خارج از کشور شنا می‌کند که برایش تبعات به همراه خواهد داشت!
  52
  10
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Parsina - بروکسل، بلژیک

  باز هم این خرمگس وامثال این موذی پیداشون شد که زر زیاد بزنند و.. بخورند . تنها راه نجات ایران فقط نابودی پوتین ست و بس و در مورد ریاست جمهوری همه ما میدونیم که رییس جمهور یه مقام تشریفاتی و مترسکی بیش نیست که اگه پاشو کج بذاره سگهای وحشی رو روش ول میکنن
  2
  42
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Ali Nazari - میامی، ایالات متحده امریکا

  یعنی واقعا باید یک احمق باشی که بعد از ۴۵ سال ادم کشی، شکنجه،دزدی، کور کردن هزاران نفر، فقر، فساد، فحشا،مهاجرت میلونها نفر،ویرانی و از بین رفتن ۴ نسل …بروی و به این گروه ادم کش ، دزد و ج...ش..رای بدهی.
  2
  50
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  تمام این صادراتی ها بقول مانوک عزیز مجبور به انداختن نقاب میشن. مردک! مردم فریاد زدن تموم ماحرا! باز داری اصلاح طلب میکنی؟ برانداز طلب تنها راه نجات ایرانه
  2
  47
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  مطلب بالا ارزش خواندن ندارد ، اما بدبخت کشوری که راه حل نجاتش یک ابله بیسواد باشد که با روغن بنفشه میخواست با کرونا مقابله کند
  3
  37
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  رُک و صریح - لندن، انگلستان

  ایرانیان یوکی لطفا در این وب‌سایت رو ببند! مخاطبانت رو چی فرض کردی؟! حالا کافیه که ابراهیم نبوی برای مردم نسخه بپیچه. ( نجات دادن ایران بدست پزشکیان). به حق چیزهای ندیده و نشنیده!
  2
  34
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  سگ زرد برادر شقال است : در ضمن اقای نبوی شما خودت به گفته های خودت عقیده نداری هر لحظه به رنگی هستی ای ناش ثابت قدم میبودی!!!!!
  3
  28
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران

  تموم این حـ... ها چپی و کمونیست و وطن فروش هستند ، طرفدار روس و چین ، مردم رو تشویق به انتخابات میکنن
  6
  29
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دوشنبه - تهران ، ایران

  ابرام بالا خره وقتش رسید، تو هم نشون بدی سرت در آخور کیست !! البته که بسیاری از هم میهنمان به تو و امثال تو و نظرات شیطانی شماها هیچ اقبالی نداشته اند و ندارند. ولی بار دیگر بر همگان عیان شد که چه شیاطین و فاضلاب مغز هایی در کمین نشسته اند تا در بزنگاه ها به میدان آمده و از ولی نعمت خود جمزوری عسلامی دفاع کنند، نفرین بر شما مزدوران رژیم اشغالگر میهن ، مسیح قمی،جوانعنی، سازگارا، گنجی، مریم رجوی، چپولهای فاسد مغز ، مخملباف و تو و احمدی نژاد همه و همه ده ها و صدها شغال و روباه روسی و انگلیسی دیگر کور خوانده اید. در یک کلام و جان کلام شما پست فطرتان از لونه های تاریک خود بیرون خزیده اید ولی فرزندان راستین میهن شما را زیر پا له کرده و نابود می کنیم. تنها پرچمدار و راهبر گذار و رسیدن به آزادی میهن، شاهزاده 🤍♥️
  5
  26
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Humpy - سیدنی، استرالیا

  الان بخندیم ؟ این زمانه خاتمی مقاله های طنز زیاد مینوشت,
  1
  25
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فرازمینی - گلاسگو، انگلستان

  یکی دیگه از عوامل مزدور رژیم که تو آب نمک نگهش داشتن واسه امروز
  1
  38
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان

  اصلاح طلب های پیزوری کلا ماله کشی را دوست دارن ، آخه نکبت واسه مردم ایران غیر از ۵ درصد وابسته حکومتی و چند درصدی که تحت تاثیر جو ممکن است رای بدهند هیچ فرقی بین پزشکیان و جلیلی نیست . اساسا هر کسی که شورای نگهیان صلاحیتش را تایید کنه دقیقا واسه مردم ایران صلاحیت نداره. پس شما به اصطلاح اصلاح طلبان نقش سوپاپ اطمینان را دوباره مثل سال ۷۶ و خانمی شیاد نمی تونید بازی کنید امروز اوضاع خیلی فرق کرده . ضمنا ازگل تا زمانی که آیت الله بی بی را رسانه حرفه ای و بی طرف می دانی تکلیفت با مردم ایران روشنه ، بهتره همون طنز نویسی های مسخره و دلقکی هم کیشانت را بکنی تا واسه مردم ایران پیام بفرستی .
  2
  24
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  نبوی بدبخت بی خرد همون تحریم دو سه انتخابات گذشته بود که به جنبش مهسا و رویارویی ملی ایرانیان بر ضد جمهوری اسلامی بچه کش تبدیل شد ،پزشکیان یک بره بیش نیست که جز نوکری خامنه ای و سپاه هیچ کاری نخواهد کرد،تحریم دوباره انتخابات دوباره به دنیا نشان خواهد داد که مردم بیچاره ایران از اون سیستم کاملا نوامید شده و خواستار نابودی اون هست و این باعث میشه غرب کمتر با این بچه کشان لاس زنی بکنه .
  1
  24
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  این نبوی هم دلش برای هم طویله های خودش تنگ شده داره تبلیغ اصلاح طلبان را میکنه با دهها نفر قلابی مثل خودش صحبت کرده که میخواهند در خارج از کشور رای بدهند عملا داره تبلیغ میکنه آفت الله بی بی سی که خیانتش 85 ساله به مردم ایران اثبات شده این حیوان اصلاح طلب آن را یک بنگاه تبلیغاتی سالم میده بقیه اش را تو خود بخوان حدیث مفصل ازین مجمل
  1
  26
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  جواهری - بن، آلمان

  این اصلاح طلبان بعد از یک دوره حذف از صحنه سیاست و قلب مردم دوباره بوی گوشت به مشامشان رسیده و سخت در کوشش هستند . راه مبارزه مدنی راهی طولانیست و دنده عقب و مماشات هم نمی شناسد. بعد از انتخابات اسفند که با مشارکت فوق حداقلی مردم آبروی نظام را نزد هوادارانش و دنیا برد داشتیم وارد مرحله بعد میشدیم که اکنون اصلاح طلبان با تمام قوا وارد بازی شدند و تمام ایادی خود را به صحنه آوردند تا دوباره مانند ۷۶ و ۹۲ و ۹۶ مردم را فریب بدهند. البته آمار و ارقام چیز دیگری میگوید. در نهایت به نبوی و عبدی و بقیه بایستی گفت حالا که اهل انقلابگری و مبارزه مفید نیستید حداقل ساکت شوید و بگذارید این گذر از راه مبارزات مدنی راه خود را ادامه بدهد و خیال نکنند یک روزه این راه را میشود پیمود.
  0
  21
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  واقعا خر هم چند بار پشت سر هم توی یک گودال نمیفته
  2
  30
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  اگر این کاندیداها بهترین گزینه ها هستند، پس یک گاو بر ایران حکمرانی کند برای مردمانی که نسبت به آینده خود‌و فرزندان و‌مملکتشان بی تفاوتند. اون احمق کباب شده بیسواد به اصطلاح شش کلاس سواد مملکت را به فنا داد حال این از گاو پست تران چه خواهند کرد!؟😂
  3
  12
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک
  نبوی وحیوان های همچون نبوی مانند محسن سازگارا اکبر گنجی شیرین عبادی وووو اپوزیسیون نیستند اینها بک مشت اصلاح طلبان طویله اسلامی بوده که در خارج از ایران در اهداف طویله اسلامی ایران فعالیت میکنند
  2
  17
  یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  مثلا حالا اگر هیچکس در انتخابات شرکت نکنه چی میشه ؟گربه سوار خر میشه؟ به. .... چپ آخوندا و سپاه هم نیست خودشون یکی رو میزارن موضوع اینه که ملت بزدل که یکیش خودمم از ترس. ...ونشون. هیچ کاری نمی کنند
  0
  2
  دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.