مرگ «دست‌کم ۲۰ کرد ایرانی» در پی واژگونی قایق پناهجویان در نزدیکی ایتالیا

 تصویر منتشر شده توسط گارد ساحلی ایتالیا از یک قایق در حال غرق شدن پناهجویانرادیو فردا: به‌ دنبال اعلام مرگ و مفقودی شماری از پناهجویان ایرانی عازم ایتالیا بر اثر واژگونی دو قایق در آب‌های آزاد، یک عضو وب‌سایت هه‌نگاو در گفت‌وگو با رادیوفردا نحوه جان‌ باختن شماری از این پناهجویان را تشریح کرد.

آن‌ طور که ژیلا مستأجر، عضو هیئت مدیره هه‌نگاو، به رادیوفردا گفته، بعد از واژگونی این دو قایق، افرادی که زنده مانده بودند، به‌ دلیل گرسنگی و تشنگی شدید قصد داشتند از مواد غذایی و آشامیدنی ذخیره در تیوبی در قایق‌ استفاده کنند که تیوب منفجر می‌شود.

او با بیان اینکه این حادثه نشان می‌دهد قایق‌ها فاقد استاندارد لازم بودند، افزود که انفجار تیوب منجر به سوراخ‌ شدن قایق و غرق‌شدن ۳۰ پناهجو می‌شود. افراد زنده‌مانده به هه‌نگاو گفته‌اند که به‌ دلیل حضور در آب‌های آزاد، دسترسی به اینترنت نداشتند و با وجود شلیک چندین منور، کسی به کمک آنها نشتافته است.

به گفته خانم مستاجر، این قایق سه روز به صورت واژگون روی آب می‌ماند، در حالی که ۲۰ پناهجو روی آن بودند. شماری از این افراد طی این مدت بر اثر گرسنگی و تشنگی جان می‌بازند و برخی در دریا «دچار توهم ذهنی شده و خود را به آب پرت کرده‌اند».

درنهایت یک کشتی تفریحی متعلق به فرانسه متوجه حضور این پناهجویان می‌شود و به کمک آنها می‌آید.

بازماندگان به هه‌نگاو گفته‌اند که شرایط جسمی خود آنها به اندازه‌ای وخیم بود که قادر به کمک‌ کردن به دیگران نبودند.

هنوز هویت همه کشته‌شدگان به‌ طور دقیق مشخص نیست و نجات‌یافتگان نیز «در شرایط جسمی و روحی مناسبی نیستند» که در این زمینه اطلاعاتی ارائه کنند.

مشخص نیست چند کودک داخل این قایق بوده، اما بر اساس اظهارات عضو هئیت مدیره هه‌نگاو، یک کودک زنده مانده و اسامی ده کودک که در این ماجرا کشته شدند نیز در اختیار این وب‌سایت قرار دارد.

در این کشتی مسافرانی از کردستان ایران، اقلیم کردستان عراق، افغانستان و سوریه سوار بودند که از ۷۶ نفر، ۶۶ نفر جان باخته‌اند و ده نفر به ایتالیا رسیده‌اند و حال ۹ نفر از آنها وخیم گزارش می‌شود.

۲۰ نفر از جان‌باختگان از کردهای ایران چون پیرانشهر، سردشت، ارومیه، سنندج و بوکان هستند که هه‌نگاو اسامی آنها را احراز کرده است.

به گفته ژیلا مستاجر، شماری از شهروندان کرد ایرانی جان‌باخته در این قایق، به‌دلیل نگرانی از سرنوشت خود به‌خاطر پرونده‌های امنیتی سیاسی به کردستان عراق رفته بودند، اما به‌دلیل قرارداد امنیتی میان ایران و عراق و امکان استرداد آنها، تلاش داشتند خود را به یک کشور ثالث امن برسانند.

۲۸ خردادماه، گارد ساحلی ایتالیا و یک نهاد خیریه امدادرسانی به مهاجران خبر دادند که بر اثر واژگونی دو قایق در آب‌های نزدیک به سواحل جنوبی ایتالیا دست‌کم ۱۱ پناهجو کشته و ده‌ها نفر دیگر مفقود شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی در همان زمان، اکثر مهاجران مفقود شده در یکی از دو قایق اهل ایران و افغانستان بوده‌اند.

گارد ساحلی ایتالیا گفت: «عملیات تجسس و نجات پس از دریافت هشدار خطر از سوی یک قایق تفریح فرانسوی که در منطقه در تردد بود آغاز شد.»

این قایق فرانسوی ضمن ارسال هشدار در مورد «مشاهده قایقی که نیمه واژگون شده» توانسته بود ۱۲ نفر از سرنشینان را نجات دهد.

این افراد سپس به قایق گارد ساحلی ایتالیا تحویل داده شده و از محل حادثه به یکی از بنادر جنوب این کشور منتقل شدند.
+13
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.