فعالان حقوق بشر علیه مدیر سابق صدا و سیما که در فرانسه بازداشت شده، شکایت کردند

رادیو فردا: بشیر بی‌آزار، مدیر پیشین اداره موسیقی صداوسیمای جمهوری اسلامی، ۱۴ خرداد ماه، در شهر دیژون فرانسه بازداشت شد. دستگاه‌های امنیتی فرانسه او را عامل نفوذی جمهوری اسلامی معرفی کرده‌اند
ارسال

سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه علیه بشیر بی‌آزار، ایرانی زندانی در فرانسه، به اتهام شکنجه و نقض حقوق‌بشر است.

بشیر بی‌آزار، مدیر پیشین اداره موسیقی صداوسیمای جمهوری اسلامی، سوم ژوئن، ۱۴ خرداد ماه، در شهر دیژون فرانسه بازداشت شد و برای اخراج از این کشور در بازداشت اداری به‌سر می برد.

سازمان عدالت برای ایران، آقای بی‌آزار را به هم‌دستی در اعمال شکنجه و نقض حقوق‌بشر به دلیل سوابقش در صدا و سیما متهم می‌کند.

شیرین اردکانی، وکیل دادگستری، به خبرگزاری فرانسه گفته است که «نشانه‌های جدی» وجود دارد مبنی بر این‌که آقای بی‌آزار شخصا در ضبط مصاحبه‌های اعترافات اجباری با زندانیان ایرانی و خارجی دست داشته است.

وکیل بشیر بی‌آزار بازداشت و اخراج برنامه‌ریزی شده او را «سیاسی» خوانده و مقامات جمهوری اسلامی نیز او را فعال رسانه‌ای معرفی می‌کنند و به بازداشت او شدیدا اعتراض کرده‌اند.

اوایل ماه میلادی جاری ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ابراز امیدواری کرد که او «در اسرع وقت» آزاد شود و تاکید کرد که وزارت خارجه تا رسیدن به نتیجه مورد نظر به اتخاذ تدابیر لازم ادامه می‌دهد.

با وجود اظهارات وکیل مدافع بشیر بی‌آزار و مقامات جمهوری‌اسلامی رسانه‌های فرانسه اعلام کرده‌اند که دستگاه‌های امنیتی این کشور این شخص را عامل نفوذی جمهوری‌ اسلامی و مرتبط با نیروی قدس سپاه می‌دانند.

اما یک منبع پلیس در پاریس که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است که روند اخراج آقای بی‌آزار به ایران آغاز شده است.

در شکایتی که علیه این متهم به جاسوسی تنظیم شده از جمله آمده است که آقای بی‌آزار در خاک فرانسه به دنبال جمع آوری اطلاعات در مورد فعالان و روزنامه‌نگاران تبعیدی و ارعاب آنها بوده است.

به گفته شیرین اردکانی هدف از این شکایت این است که از اخراج او به ایران جلوگیری شود تا فرصت لازم برای «همه پرسش‌ها و تحقیقات برای کشف حقیقت فراهم شود».

بشیر بی‌آزار در ماه‌های گذشته در رسانه‌های اجتماعی فعال بوده و اظهارات تندی در حمایت از فلسطینیان در جریان جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس در غزه داشته است.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا گروهی تروریستی شناخته می‌شود.

در حال حاضر سه شهروند فرانسوی که از سوی پاریس به عنوان «گروگان‌های دولتی» توصیف شده‌اند، در ایران زندانی هستند.
+127
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  جمهوری منفور و کثیف اسلامی همیشه در تمامی این سالها در پی شکار ایرانیان مخالف حکومت در خارج از کشور بوده است و من همیشه آرزو می کردم که کاش ایرانیان خارج از کشور هم می توانستند جاسوسان و آدم کشان حکومتی مانند همین ح. زاده بشیر را شکار کنند.
  1
  77
  جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  فردا چندتا دو تابعیتی و یکی دو تا فرانسوی بیچاره رو میگیرن و چهار اتهام ساختگی از اونجای ...شون در میارن و می خوابونن تو آب نمک ، تا روز معاوضه ! مثل تروریست‌های سپاه قدس که در تایلند .. زیادی خوردند و دستگیر شدند و یکیشون هم یه پاش بر اثر انفجار قطع شد و درجا رفت به اونجای ننه اش و یا دیگر تروریست‌های رژیم که آوردن اسم کثیفشون اینجا هم وقتگیر و هم ضد حاله یا همین آخری حمید کوری که اخیراً معاوضه شد !!
  0
  46
  جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران

  ببین چه تلاشی در کلاس های قران کرده که طوسی وار شده مدیر و مدبر بخشی از دستگاه چرند سازی ج ا
  0
  35
  جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  agha_ehsan - تهران، ایران
  با سلام ، فکر نمیکنی Homeland - هلسینکی، فنلاند زیر نظر طوسی بود که از تهران به فنلاند رفت ؟ هر چند این بدبخت نمیدونه فنلاند کجاست
  0
  9
  جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.