ایالت لوئیزیانا نمایش «ده فرمان» را در کلاس‌های درس الزامی کرد

این قانون روز چهارشنبه به امضای جف لندری فرماندار ایالت رسیدبی بی سی: لوئیزیانا دستور داده است که کلیه مراکز آموزش دولتی تا سطح دانشگاه باید پوستری از «ده فرمان» را در کلاس‌های درس نمایش دهند. این اولین ایالت آمریکاست که چنین دستوری صادر می‌کند.

این تصمیم که با ابتکار عمل جمهوری‌خواهان اتخاذ شده و روز چهارشنبه به امضای جف لندری فرماندار ایالت رسید، ده فرمان را «سند اساسی دولت ایالتی و ملی ما» توصیف کرد.

انتظار می‌رود این قانون با چالش گروه‌های حقوق مدنی روبرو شود که استدلال می‌کنند مغایر اصل جدایی دین و دولت است که در متمم اول قانون اساسی آمریکا تشریح شده است.

براساس قانونی که لوئیزیانا وضع کرده باید پوستری به قطع ۲۸ سانتیمتر در ۳۵.۵ سانتیمتر با «حروف درشت و خوانا» در کلاس‌های درس نصب شود.

در کنار آن یک بیانیه در چهار پاراگراف توضیح خواهد داد که ده فرمان «چگونه برای تقریبا سه قرن بخشی مهم از آموزش عمومی آمریکا بوده است.»

پوسترها باید تا سال ۲۰۲۵ در همه کلاس‌هایی که بودجه دولتی دریافت می‌کنند نصب شود، اما دولت بودجه اضافه برای تهیه پوسترها ارائه نمی‌کند.

اخیرا قوانین مشابهی در ایالت‌های تحت کنترل جمهوری‌خواهان از جمله تگزاس، اُکلاهما و یوتا پیشنهاد شده است.

نبردهای حقوقی متعددی در ارتباط با نصب ده فرمان در ساختمان‌های دولتی از جمله مدارس، دادگاه‌ها و ایستگاه‌های پلیس در جریان بوده است.

در سال ۱۹۸۰ دیوان عالی آمریکا قانون مشابهی در کنتاکی را نقض کرد که نمایش این سند در مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها را الزامی می‌کرد.

دیوان عالی در آن زمان ۵-۴ رای داد که این قانون «از نظر دستور کار قوه مقننه یک اقدام سکولار نیست» و «به وضوح ماهیت مذهبی دارد.»

آن دادگاه به علاوه اشاره کرد که ده فرمان ضمن اشاره به موضوع‌های مجرمانه مثل قتل و دزدی، همچنین به ستایش خدا از جمله رعایت روز سَبَت می پردازد.
+6
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  نمایش افسانه‌های یهودی. نمایش یک‌مشت دروغ. / - بر اساس متون یهودی، پس از آن‌که آدم و هوا از بهشت به زمین رانده می‌شوند، بچه‌دار شده، و پسران آن‌ها، یعنی هابیل و قابیل، وقتی‌ بزرگ می‌شوند، با دختران خدا که از آسمان برای آن‌ها به زمین فرستاده شدند ازدواج می‌کنند، اما بعد دعوای‌شان می‌شود!!! - دروغ هرچه بزرگ‌تر، باورکردن‌ش راحت‌تر. / - اما اصل مساله‌ی پیدایش ما انسا‌ن‌ها، به همان تئوری تکامل بر‌می‌گردد. - به‌گفته‌ی دانش‌مندان، ۲۵۰ یا ۳۵۰ میلیون سال پیش، اولین نیاکان ما که دارای ستون فقرات بودند، ماهی‌هایی‌ بودند که در اقیانوس زندگی‌ می‌کردند که دارای ستون فقرات بودند، اما لب نداشتند، یعنی به‌جای لب، شیار در جلوی صورت داشتند، که بعد در طی‌ پروسه‌ی تکامل، از بس این شیار را به محیط اطراف خود می‌زدند تا جلبک بخورند، پس از سالیان سال، لب ایجاد می‌شود.
  1
  0
  جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.