جان باختن ۵۵۰ نفر در گرمای بالای ۵۰ درجه مکه

بیش از ۵۰۰ زائر در اثر گرمای مکه جان سپردنددویچه وله: گرمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد در مکه باعث مرگ حداقل ۵۵۰ نفر از مسلمانانی شد که برای مراسم حج به عربستان رفته بودند. منابع ایرانی از مرگ ۱۱ تبعه این کشور خبر داده‌اند. تعدادی از زیارت‌کنندگان نیز مفقود هستند.

تجمع یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر که برای مراسم حج به مکه رفته‌اند در این شهر کویری عربستان و در گرمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد منجر به کشته شدن ۵۵۰ تن از آنان شد. روز دوشنبه ۲۸ خرداد دمای هوای مکه در سایه به ۵۱/۸ درجه سانتیگراد رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک، بیشترین تعداد جان‌باختگان شهروندان مصری هستند که ۳۲۳ نفرشان فوت شده‌اند. وزارت بهداشت اندونزی نیز از مرگ ۱۴۴ شهروند این کشور خبر داده است.

خبرگزاری تونس آفریقا نیز از مرگ ۳۵ شهروند تونس خبر داده است. وزارت خارجه اردن مرگ ۴۱ شهروندش را تایید کرده و خبرگزاری‌های ایران از مرگ ۱۱ زائر ایرانی خبر داده‌اند. بر اساس این گزارش، ۲۴ زائر ایرانی نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

بسیاری از خانواده‌ها در جست‌وجوی بستگانشان در بیمارستان‌های عربستان سعودی هستند.
بیش از ۲۷۰۰ زائر به دلیل گرمازدگی مورد مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته‌اندوزارت بهداشت عربستان روز دوشنبه پیش از انتشار گزارش‌های مرگ و میر اعلام کرد هیچ مورد غیرعادی مرگ در مراسم حج به دلیل گرمای بیش از حد گزارش نشده است.

به گفته وزارت بهداشت عربستان، بیش از ۲۷۰۰ زائر به دلیل بیماری‌های ناشی از گرما مورد مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته‌اند.

مراسم حج روز جمعه ۲۵ خرداد شروع شد و تا امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ادامه داشت.

در ۳۰ سال گذشته این مراسم همواره با مرگ و میر زائران به دلایلی، از جمله فشار جمعیت، آتش‌سوزی در چادرها و یا گرما همراه بوده است.
+42
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  آخی ظاهرا الله سرش شلوغ بوده گفته من از عهده خریت اینا بر نمیام بذار به خا برن.
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  پس این خدای بی ناموس کجاست که مهموناش اینجوری پر پر میشن . ....این بنای فاسد رو برای چاپیدن اعراب قبل و بعد از اسلام بنا کرده و هنوز یه مشت بیچاره برای پیدا کردن هویت میرن زیارت این بنای فاسد
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  ای بدرک
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  هر چه از این گاو و خرها کم بشه بهتر.عجیب هست که به مغز فندقی شان خطور نمیکنه چطور اون الله خیالی حتی در به اصطلاح خانه خودش هم از عبادت کنندگانش نمیتونه حفاظت کنه.
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  خدا چرا میهمانان خانه خودش حفظ نکرد ؟!؟ضمنا کسانی را که مردمند می‌توان شهید راه . خر بحساب آورد .
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  Munchen - مونیخ، آلمان
  هم میهن گرامی شما به من یک گاو و خر نشان دهید که تا این اندازه ابله و کودن باشد که زیر گرمای ۵۰ درجه تنها و تنها برای وعده موهومی بنام ثواب آخرت با ماتحت عریان کلی هزینه کرده و به دور این بتکده متعفن بچرخد.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  تا خر هست، خرسوار هم هست. - اما در این بین، این عر‌عر‌ستان سقوطی، از همه فلان‌فلان‌شده‌تر هست، که این مراسم بت‌پرستی‌ رو، بخاطر گرمای فوق شدید هواش، -حتا به‌گونه‌ای موقتی-، امسال بسته اعلام نکرده!، - اون‌وقت یک مشت احمق هم مثل همیشه رفتن پول دادن، بلیت و سایر هزینه‌های این مراسم بت‌پرستی‌ رو خریدن، پول‌ها رفته به جیب عر‌عر‌ستان، بعد اون‌ها اونجا گرمازده شدن و با مرگ و سایر اثرات منفی‌ این گرمای شدید مواجه شده، مراسم بت‌پرستی‌ که براش پول دادن رو نتونستن انجام بدن، و تازه یک‌سری‌شون هم مفقود شدن!!!. - این سازمان‌های جهانی‌ مثل حقوق بشر و امثال آن، چرا ساکت هستند؟، این‌ها باید -در صورت گرمای شدید هوا (که هواشناسان می‌تونن از یکی‌-دو ماه قبل اون‌رو تشخیص بدن)- برگزاری این مراسم بت‌پرستی‌ رو برای عر‌عر‌ستان ممنوع اعلام کنند.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آنها به خاطر جهالتشان مرده اند . به درک .
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.