صادق خلخالی ۴۵ سال قبل: فرح با اجرای حکم اعدام شاه می‌تواند تخفیف در مجازات خود دریافت کند

به گزارش خبرآنلاین، «فداییان اسلام ارتباطات گسترده‌ای با سازمان اخوان‌المسلمین مصر، سازمان‌های آزادی‌بخش اریتره و یک جنبش زیرزمینی مراکش که قصد سرنگونی سلطان حسن را دارد، برقرار کرده‌اند. عملیات فداییان اسلام در سطح منطقه اعمال می‌شود نه فقط در ایران. اگر فرح حکم اعدام شاه را اجرا کند در مجازات او تخفیف داده خواهد شد.»

شیخ صادق خلخالی در مصاحبه‌ای با یونایتدپرس گفت: «۳ نفر برای این منظور به مکزیک رفته‌اند.» وی برنامه‌ی اعدم شاه مخلوع را یک «بلوف» تلقی نکرد و… اعلام کرد: «اگر فرح حکم اعدام شاه را اجرا کند در مجازات او تخفیف داده خواهد شد.»

در اواخر خرداد ۱۳۵۸ در حالی که شاه در تبعید مکزیک به سر می‌برد، صادق خلخالی حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب و رهبر فداییان اسلام تلاش می‌کرد او را از طریق اعضای فداییان از بین ببرد. روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۵۸ روزنامه‌ی آیندگان گزارشی را به نقل از خبرگزاری فرانسه و یونایتدپرس منتشر کرد که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

در حالی که به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس‌پلیس قضایی مکزیک در یک مصاحبه‌ی مطبوعاتی اعلام کرده هیچ‌گونه اطلاعی درباره‌ی حضور یک چریک از گروه فداییان اسلام مامور کشتن شاه مخلوع ایران در دست ندارد. شیخ صادق خلخالی در مصاحبه‌ای با یونایتدپرس گفت: «۳ نفر برای این منظور به مکزیک رفته‌اند.»وی برنامه‌ی اعدم شاه مخلوع را یک «بلوف» تلقی نکرد و افزود «این ۳ نفر پیش از این نیز در باهاما مترصد اجرای حکم بودند.» شیخ صادق خلخالی گفت: «فداییان اسلام ارتباطات گسترده‌ای با سازمان اخوان‌المسلمین مصر، سازمان‌های آزادی‌بخش اریتره و یک جنبش زیرزمینی مراکش که قصد سرنگونی سلطان حسن را دارد، برقرار کرده‌اند. عملیات فداییان اسلام در سطح منطقه اعمال می‌شود نه فقط در ایران.»

خلخالی تایید نکرد که آیا سه نفر مذکور ایرانی هستند یا نه، اما اعلام کرد: «اگر فرح حکم اعدام شاه را اجرا کند در مجازات او تخفیف داده خواهد شد.»

یونایتدپرس اضافه کرده است هرچند که خلخالی یک همکار نزدیک آیت‌الله خمینی است و امور دادگاه‌های انقلاب را که منجر به صدور حکم اعدام شده است انجام می‌دهد، دولت دکتر بازرگان از پشتیبانی او به عنوان قاضی دادگاه انقلاب خوداری می‌ورزد. ابراهیم یزدی وزیر خارجه ماه گذشته گفت که ادعای خلخالی در مورد ریاست دادگاه‌های انقلاب نادرست است. پس از این اظهارات آیت‌الله خمینی، خلخالی را به سفر خلیج‌فارس فرستاد وی در حالی که می‌گفت «در جست‌وجوی قدرت و پول» نیست عبای مشکی خود را کنار زد و دو سوراخی را که در عبای او وجود داشت به خبرنگار نشان داد و همچنین به فرش ارزان و وسایل ناچیز خانه‌ی کوچک نوساز خود که در منطقه‌ی مسکونی جدید قم قرار دارد اشاره کرد.

چهار گارد محافظ مسلح به تفنگ اتوماتیک ژ-۳ گفتند که پس از حادثه‌ی سوءقصد به آیت‌الله مطهری از خانه‌ی خلخالی محافظت می‌کنند. هرچند که خلخالی شخصا محافظت مسلحانه را رد کرده است.

خلخالی دستش را به زیر لحاف برد و یک تفنگ‌ام – ۱ بیرون آورد و گفت: «این برای مواقع ضروری این‌جاست» و آن را به سر جایش گذاشت. وی گفت: «پرزیدنت کارتر حداقل منطقی دارد، ولی سناتور جاکوب جاویتس که قطع‌نامه‌ای را در انتقاد از اعدام‌های دادگاه‌های انقلاب ایران در سنای آمریکا مطرح ساخت به خاطر رشوه‌هایی که وی و همسرش از شاه گرفته‌اند در صورت ورود به ایران باید حتما تحت تعقیب قرار گیرند.»
+4
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  خلخالی از چهره های مورد علاقه ی پزشکیان! این ها می خواهند برای ما اصلاحات کنند!
  2
  72
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران

  ای کاش فهم امروز را ملت ما آن وقت داشتند. افسوس
  30
  77
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  نمیخوام به شاه فقید بی احترامی کنم ولی در مورد انقلاب در ایران مقصر بود چون نباید با این جماعت بی رحم وحشی با انسانیت رفتار میکرد ودر واقع میبایست مثل خودشان بیرحم می بود و تمام این اخوندهایه وحشی بی وجدان رو درهمان دهه پنجاه سر به نیست میکرد و از گرفتار شدن ملت ایران و اتش افروزی این بیناموسها در کل دنیا جلوگیری میکرد.
  6
  53
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  Esperanto - لندن، انگلستان

  اینها ادعا دارند تروریست نیستند در حالیکه اساسشان برپایه تروریست است. خر. خالی صحبت از گروه تروریستی اخوان المسلمین و اریتره و مراکش میکند، بدین معنا که تنها ابن گروههای ترورییستی و چند تا گروه دیگه بودند ولی الان به یمن چ. ا. دهها گروه ترویریستی بوجود اومده که اخوان المسلمین اینا در مقابلش هیچند. حزب الله لبنان، حماس، کتائب، داعش، طالبان و سپاه قدس سپاه تنها چند نمونه اند
  1
  46
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  1:می‌ دانستید این جلاد محبوب‌ترین چهره در میان قشر ۵۷ بود؟ جمله معروف چریک‌ها فداهی را به او بار‌ها نقل کردم. "حضرت آقا تا می‌‌توانید از این حشره‌ها امریالیست اعدام کنید" با حشره امریالیست منظور دلاوران خلبان پادگان نوژه بود. فله فله خلخالی اعدام می‌‌کرد. بعد هم یک مشت الدنگ ۵۷ اتی در اینجا می‌‌گویند. شاه مذهبی‌ بود. شاید هم بار رسوا کردن نقل یک بیانه در سال‌ها ۵۹ قابل توجه باشف. در ۱۹۵۹ یعنی دو سال بعد از ۵۷ هنوز این قشر کثیف به امام ضد امپریالیست اعتقاد داشتند. سال ۶۰ که امام همه را سه طلاقه کرد. سه سال با جناق امام بودند بعد از ۶۰ پناه به پستان امپریالیست و امروز هم می‌‌گویند .ما نبودیم و یادشان آمد. که شاه مذهبی بود. فکر می‌‌کنید این بیانه از کیست ؟ حوزه علمیه قوم یا مشد ؟ دار و دسته شریعتی ؟ راز آن بعد از خواندن این بیانه .نوشتند در زمانی که زنان ما شیرگونه به خیابان می‌‌رفتند و از حق خود دفاع می‌‌کردند. این نسل ۵۷ به این زنان می‌‌گفتند. "فاحشه امپریالیست. مثل زنان شیلی هستند" زمانی که این زنان معترض و احتراز این بیانیه را دادند.
  3
  29
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2:این بیانیه را دادند " انقلاب ایران امروز بیش از هر زمانی به هم آهنگی و اتفاق همه مردم نیازمند است. -امام خمینی.رهبر انقلاب، باز رو به مردم کرده اند و خواسته اند که در محو آثار خانمان برانداز رژیم گذشته دست در دست یکدیگر بگذارند. بدبختانه، به پاسخ این پیام امام، مساله "پوشش زن" در مرحله نخست قرار گرفته است و محیطی متشنج به این مناسبت بوجود آمده است.بارها و بارها گفته ایم که عفت و شخصیت زن، هرگز وابسته به چارقد و روسری نبوده و نیست. عفت و شخصیت زن، مربوط به تعلیم و تربیت صحیح او و وابسته به کار و عمل او در صحنه زندگی و اجتماع و خانواده است و زنان ایران، در طی دو سال اخیر ثابت کرده اند که با شخصیت و باگذشت و مبارز و آگاه هستند و توانسته اند به سهم خود انقلاب را به ثمر برسانند و در این کار بارها مورد ستایش امام خمینی قرار گرفته اند.و اما در باره تظاهرات عده‌ای از زنان در روز شنبه در تهران، نظر ما این است که ارتجاع و امپریالیسم، در صدد هستند که از هرچیزی برای اهداف پلید خود بهره برداری نمایند، ما این تظاهرات را بهیچوجه درست نمیدانیم و از همه زنان دعوت میکنیم
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  3: و از همه زنان دعوت میکنیم که با متانت و خونسردی باین مساله برخورد کنند و با رفتار خود نشان دهند که بالغ و رشید هستند و دستاویزی به دشمن که در کمین نشسته و اختلافات را دامن میزند، ندهند.محیط انقلابی، زندگی امروزی توده مردم، بحرانی که کشور ما با آن دست بگریبان است، نه آرایش و نه زیور به خود نمی پسندد و زن و مرد در پوشش و رفتر باید خود را با این محیط و این انقلاب هماهنگ سازند و کسی برای دیگری نمیتواند و نباید شکل لباس تعیین کند و این موضوع‌ها به عقل سلیم زنان و مردان باید واگذار شود.وظیفه زنان آگاه و مبارز ایران، امروز، بسیار سنگین است و ما بار دیگر باید ثابت کنیم دستهای ضدانقلاب را در میان انبوه مسائلی که در جلوی ما است میشناسیم و در برابر هیچ تهدید و هیچ وعده‌ای از راه خود منحرف نخواهیم شد.راه ما راه تثبیت انقلاب است.راه ما راه پیروزی مردم ایران، چه زن و چه مرد است." پایان بیانیه . حتما فکر می‌‌کنید. این بیانه از طرف حوزه بود. خیر این بیانه از انجمن زنان دمکراتیک ایران بود، انجمنی متشکل از مصدقی ها. چیریک ها.حزب توده. مجاهدین را نمی‌‌دانم تکی‌ و توکی شاید مستقل درون بودند.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  4:مجاهدین را نمی‌‌دانم تکی‌ و توکی شاید مستقل درون بودند. فاجعه را می‌‌بینید ؟ تنها همین یک بیانه رسوا بودن ماهیت امروز این‌ها نیست ؟ در یک جامعه که روشنفکر آن بدین گونه فکر می‌‌کند می‌‌شود دمکراسی پیاده کرد یا مثل ملک حسین پادشاه اردن که آرام آرام کوشش می‌‌کند؟ می‌‌گویند مشگل شعبان بی‌ مخ بود. امروز می‌‌توان با دیدن این بیانه گفت .بله ما شعبان بی‌ مخ داشتیم. بر منکرش لعنت. ولی‌ یک پرسش. شعبان بی‌ مخ و لات و لوت‌ها به قول شما کودتاه کرد و دانشگاه دیده را به سر کار آوردند. ۵۷ اتی‌ها دانشگاه دیده در سال ۵۷ انقلاب کردند و لات و لوت مثل خلخالی بر سر کار آورند.یک بار از خود پرسش کرده چه کسی‌ بیشتر بی‌ مخ بود؟
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  شاه مقصر نبود.جنون زده در آن زمان زیاد داشتیم. یا باید مثل شیلی و آرژاانتین حمام خون راه می‌‌انداخت یا قبول می‌‌کرد که دستم را آلوده نمی‌‌کنم. در زمان فریاد می‌‌زدند شاه برود سگ بیاد بهتر است. یکی‌ از مشاورین بختیار گفت. عجله نکنید. شاه می‌‌رود سگ که چه عرض کنم.کفتار خواهد آمد. امرزو با پوست و استخوان درک می‌‌کنیم. آنچه پهلوی بعد از قجار برا ایران انجام داند. خدمت نبود. معجزه بود. که کشوری را از نیمه برده داری نیمه فهودالیست به قرن بیستم پرتاب کرد. ما ابله بودیم.درک نمی‌‌کردیم.زمانی که چپ و روشنفکر سوسیالیست را در خشتک خمینی می‌‌دید.چه انتظار از مردم عادی بود
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  بسیار هم خوب جناب زرتشت، نقد گذشته چراغ راه آینده است! پس بفرمایید اگر دموکراسی نباید باشد، پس چه باشد؟ همین سیستم که اکنون هست ایرادی دارد؟ فقط باید اسم عوض کند، بعدش اوکی؟! اکنون هم یک »خلخالی دیگر« با کاپشن و شلوار دم از تجزیه می زند، می خواهد رییس الوزرا شود، نظری نداری؟! خوب است یا نه؟ فقط یک کلام!
  9
  7
  ‌چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  عقل جلبک یک قاتل اسلامی!! فرح هم خیلی خوشحال شد که خلخالی بهش قول تخفیف در مجازات داد!
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.