آمریکا ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد

یورونیوز: نشریه واشنگتن پست آمریکا روز دوشنبه ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) به نقل از منابع خود گزارش داده است که دو نماینده مهم دموکرات در کنگره این کشور سرانجام با فروش عمده تسلیحات به اسرائیل که شامل ۵۰ جت جنگنده اف-۱۵ به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد دلار است، موافقت کرده‌اند.

به گزارش این نشریه گرگوری میکس نماینده مجلس نمایندگان و بن کاردین نماینده سنا که با مخالفت خود این طرح را برای ماه‌ها متوقف کرده بودند، تحت فشار شدید دولت بایدن قرارداد فروش تسلیحات را امضا کرده‌اند.

اریک هریس، مدیر ارتباطات کمیته روابط خارجی سنا، در این باره گفت: «مواضع آقای کاردین از طریق رایزنی‌های مداوم ما با دولت (بایدن) مورد بررسی قرار گرفت و به همین دلیل او مناسب دانست که اجازه دهد این پرونده پیش برود.»

گرگوری میکس و بن کاردین دو تن از چهار قانونگذار کنگره بودند که می‌توانستند فروش نظامی خارجی را وتو کنند.

دو جمهوری‌خواه ارشد این کمیته یعنی سناتور جیمز ریش از آیداهو و مایکل مک‌کال از تگزاس ماه‌ها پیش قرارداد فروش جنگنده‌های اف-۱۵ و بسته مهمات را امضا کرده بودند.

آقای میکس نیز به واشنگتن پست گفت که او در تماس نزدیک با کاخ سفید بوده و از آنها خواسته تا به اسرائیل در مورد تلاش‌های بشردوستانه و تلفات غیرنظامیان فشار بیاورند.

وی با بیان اینکه از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدات ایران و حزب‌الله حمایت می‌کند گفت جنگنده‌های اف-۱۵ تا «سال‌ها بعد» تحویل داده نخواهند شد.

هزینه این تسلیحات عمدتاً طی چند سال و از محل بودجه سالیانه ۳.۳ میلیارد دلاری واشنگتن برای اسرائیل تامین می‌شود.
جنگنده اف-۱۵ ارتش اسرائیلدر بهار امسال آقای میکس، دموکرات ارشد در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، به صورت علنی متعهد شده بود که فروش این بسته تسلیحاتی را متوقف کند، مگر اینکه از دولت بایدن در مورد چگونگی استفاده از هواپیماها و مهمات جنگی در غزه تضمین بگیرد.

وی ماه آوریل به سی‌ان‌ان گفت: «من نمی‌خواهم اسرائیل انواع سلاح‌هایی را استفاده کند که تلفات بیشتری می‌گیرند. من می‌خواهم مطمئن شوم که کمک‌های بشردوستانه وارد غزه می‌شود.»

دولت جو بایدن به دلیل حمایت گسترده از اسرائیل در مواجهه با حمله هشت ماهه این کشور به غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۳۷ هزار فلسطینی و آوارگی جمعیت ۲.۳ میلیون نفری این ناحیه شده از سوی اعضای حزب دموکرات خود تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است.
+53
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.