اسرائیل می‌گوید ایران در حال قاچاق تسلیحاتِ بیشتر به «جنین» در کرانه باختری است

 جنین در ماه‌های گذشته یکی از اهداف ثابت ارتش و نیروهای امنیتی اسرائیل برای مقابله با باندهای مسلح فلسطینی بوده استرادیو فردا: وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ایران در تلاش برای «ارسال غیرقانونی تسلیحاتِ بیشتر» به منطقه جنین در کرانه باختری است.

یوآو گالانت روز دوشنبه ۲۸ خرداد در بازدید از شمال کرانه باختری که جنین در آن منطقه واقع شده است، گفت با توجه به تلاش ایران برای ارسال غیرقانونی تسلیحات به منطقه، اسرائیل تیم‌های دفاع محلی را از نظر تسلیحاتی تقویت کرده و برای مراقبت از اسرائیلی‌های ساکن در شهرک‌های نزدیک، گروه‌های تازه‌ای برای مداخله فوری در مواقع ضروری تشکیل می‌دهد.

به گفته او، این گروه‌ها قرار است به تهدیدات امنیتی «پاسخ فوری» بدهند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ژنرال گالانت در این بازدید افزود ارتش، پهپاد و تسلیحات پیشرفته در اختیار این گروه‌های دفاع محلی خواهد گذاشت تا امنیت ساکنان در این منطقه تقویت شود.

مردم و شهرداران شهرک‌های گیلبواع، عِمِک مَعیانوت و تَعناخیم جزو مناطقی هستند که در دیدار با وزیر دفاع اسرائیل از افزایش تسلیحات و تحرکات باندهای جهاد اسلامی فلسطین و حماس در جنین ابراز نگرانی کردند.

وزیر دفاع اسرائیل در پی این بازدید در پیامی در شبکه ایکس نیز نوشت اسرائیل برای خنثی کردن ترور در داخل مرزهای خود به هر اقدام تهاجمی یا تدافعی دست می‌زند.

ژنرال گالانت همچنین شامگاه دوشنبه در دیدار با یک هیئت از قانونگذاران کنگره آمریکا که به اسرائیل سفر کرده‌اند، گفت کشورش در جنگ علیه نیروهای نیابتی ایران که «جنگ علیه تمدن غرب» را به راه انداخته‌اند، درگیر شده و در هفت جبهه علیه آن‌ها می‌جنگد.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که ایران از طریق شرق کرانه باختری (از راه اردن) برای افزایش اسلحه در میان باندهای مسلح در گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است.

جنین در ماه‌های گذشته یکی از اهداف ثابت ارتش و نیروهای امنیتی اسرائیل برای مقابله با باندهای مسلح فلسطینی بوده است.

ارتش و نیروهای سازمان امنیت داخلی اسرائیل هفته گذشته در عملیاتی که چند ساعت طول کشید، «چهار فلسطینی مسلح» در حومه جنین را به‌دلیل استفاده از زیرساخت‌های این منطقه برای «اهداف تروریستی» از پای درآوردند. شماری فلسطینی نیز در آن عملیات زخمی شدند. ارتش در آن عملیات از بالگرد نیز استفاده کرد.

اسرائیل تأکید دارد مقابله با باندهای مسلح فلسطینی در جنین و سایر مناطق کرانه باختری برای جلوگیری از تکرار احتمالی حملاتی مانند یورش غافلگیرانه گروه افراطی حماس به این کشور در ۱۵ مهر پارسال، ضرورت دارد.

هفته گذشته باندهای مسلح فلسطینی که فیلم‌هایی از خود در فضای مجازی منتشر کردند، به سوی شهرهای مرکز اسرائیل مانند کفار سابا تیراندازی کردند که آسیب جانی در پی نداشت اما نگرانی ساکنین مناطق مرکزی اسرائیل را که فاصله چندانی با تل‌آویو ندارد، نسبت به حمله مشابه یورش حماس به جنوب اسرائیل، بیشتر کرد.

نیویورک تایمز ماه گذشته با استناد به گفته‌های مقامات اطلاعاتی آمریکا، اسرائیل و ایران نوشت که جمهوری اسلامی از باندهای تبهکار برای رساندن تسلیحات به دست فلسطینیان کرانه باختری استفاده می‌کند تا این منطقه نیز علیه اسرائیل ناآرام شود.

دو مقام مرتبط با سپاه پاسداران به نیویورک تایمز گفته بودند بخش بزرگی از کار هماهنگی مسیرهای قاچاق تسلیحات توسط نیروی قدس سپاه انجام می‌شود.

متیو لویت، مدیر برنامه مبارزه با تروریسم در اندیشکده سیاست خاور نزدیک در واشینگتن، گفته است ایران قصد دارد کرانه باختری را از سلاح اشباع کند و از شبکه‌های بزهکار و عمدتاً بادیه‌نشین‌هایی که در اردن و کرانه باختری و خود اسرائیل، در کار قاچاق اسلحه و مخدر هستند استفاده می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران، که به تازگی یورش حماس به اسرائیل را «نیاز ضروری مهم منطقه» برای خثنی کردن تلاش‌های نزدیکی کشورهای عرب به اسرائیل نامید، از سال‌ها پیش خواهان «تسلیح کرانه باختری مانند نوار غزه» شده است.

اسرائیل در تقابل با افراد مظنون به مشارکت در باندهای فلسطینی از آغاز جنگ غزه بیش از ۵۰۰ تن را در کرانه باختری کشته و هزاران تن را بازداشت کرده است.

عملیات پیاپی ارتش و نیروهای امنیتی اسرائیل غیر از جنین در تمامی نقاط دیگر کرانه باختری بدون اعتنا به حضور نیروهای پلیس تشکیلات خودگردان انجام می‌شود.

اما محمد مصطفی، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است اسرائیل بدون اعلام رسمی در حال تکرار وضعیت غزه در کرانه باختری است.
+17
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.