«روس‌ها ترجیح می‌دهند پزشکیان رئیس جمهور نشود»

روزنامه هم میهن نوشت: روس ها هراس دارند که با حضور احتمالی پزشکیان در پاستور، راهبرد تنش‌زدایی با غرب و سایر همسایگان و برقراری روابط متوازن مبتنی بر منافع ملی در دستور کار دستگاه سیاست خارجی و دیپلماسی قرار گیرد و این در حالی است که روسیه خواهان یک روابط پایدار، سازنده، بی‌تنش و عادی ایران با غرب نیست و این روابط سازنده ایران با غرب را به زیان خود می‌بیند.

 روسیه در اقدامی شتابزده و مغایر با عرف دیپلماتیک و به دلایل نامعلوم، توافق جامع ایران و روسیه را تعلیق و دلیل آن را مشکلات داخلی مقامات ایران دانست. این اقدام روسیه با کاندیداتوری و نامزدی مسعود پزشکیان، نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان برای انتخابات هشتم تیر ریاست‌جمهوری، همزمان شده است.
 
روابط ما با شرق به‌ویژه روسیه به‌گونه‌ای درآمده که به‌هیچ‌وجه با شعار نه شرقی و نه غربی منطبق نیست و هزاران فرسنگ از اصل «بی‌طرفی» با شرق فاصله گرفته و دشمنی ستیزنده و بی‌امان با غرب، جای وابستگی به شرق به‌ویژه روسیه را گرفته است. همان کشوری که سوابق رفتار و عملکردش در رابطه با ما پر از عهدشکنی و خیانت بوده است و به نظر نیز نمی‌رسد که زنجیره این خیانت‌ها به واسطه تداوم و استمرار «راهبرد نگاه به شرق» قطع شود.
 
در واقع، می‌توان گفت که از عهدنامه‌های ترکمنچای و گلستان، به توپ بستن حرم مطهر رضوی، پروژه هسته‌ای بوشهر، باج و سهم‌خواهی ایران در برجام و زدن دقیقه نودی زیر میز مذاکره در وین، رفتارهای اهانت‌آمیز لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، بالا بردن هزینه ایران بابت ورود ایران به جنگ اوکراین، دست‌درازی روسیه به دریای خزر و تشکیک در مالکیت ایران بر جزایر خلیج‌فارس، همگی از چهره فرصت‌طلبانه و خائنانه و همچنین نگاه ابزارگرایانه روسیه در مواجهه با ایران پرده برمی‌دارد و متاسفانه تصمیم‌سازان دستگاه دیپلماسی این دست از رفتارها را مثبت ارزیابی کرده و سخت معتقدند که رابطه آنها با روسیه نه راه کنشی بلکه راهبردی و استراتژیک است.
 
در جدیدترین سناریو، روسیه در اقدامی شتابزده و مغایر با عرف دیپلماتیک و به دلایل نامعلوم، توافق جامع ایران و روسیه را تعلیق و دلیل آن را مشکلات داخلی مقامات ایران دانست. این اقدام روسیه با کاندیداتوری و نامزدی مسعود پزشکیان، نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان برای انتخابات هشتم تیر ریاست‌جمهوری، همزمان شده است.
 
از منظر نشانه‌شناسی، همزمانی این اقدام روسیه با نامزدی پزشکیان ضمن درست بودن راه اصلاحات در ترسیم سیاست‌های خارجی، حاوی این پیام است که روسیه با پیروزی نامزدهایی از جنس پزشکیان موافقتی ندارد و به طریق اولی، خواهان آن است که یک رئیس‌جمهوری ضعیف و پرحاشیه و بدون آنکه درک درستی از منافع ملی داشته باشد، به پاستور راه یابد. چراکه اساساً رئیس‌جمهورهایی از جنس پزشکیان به واسطه دانش آکادمیک و درک و فهم درست از مناسبات جاری در مناسبات بین‌المللی خواهان رابطه متوازن با کشورها در نظام بین‌الملل هستند و از سر ضرورت اجازه نخواهند داد که کشورهایی چون روسیه و حتی چین صحنه‌گردان و فعال مایشاء در روابط خارجی باشند.
 
چنین نقشه راهی در زمان رئیس‌جمهوری سیدمحمد خاتمی زیر دکترین و ایده «گفتگوی تمدن‌ها» و همچنین در دولت روحانی تحت ایده «تعامل سازنده» به نمایش درآمده بود که تا میزانی، قرین توفیق و با نتایج مطلوب راهبردی همراه بود.
 
تحت این شرایط، روسیه هراس دارد که با حضور احتمالی پزشکیان در پاستور، راهبرد تنش‌زدایی با غرب و سایر همسایگان و برقراری روابط متوازن مبتنی بر منافع ملی در دستور کار دستگاه سیاست خارجی و دیپلماسی قرار گیرد و این در حالی است که روسیه خواهان یک روابط پایدار، سازنده، بی‌تنش و عادی ایران با غرب نیست و این روابط سازنده ایران با غرب را به زیان خود می‌بیند.
 
در واقع، دلیل اصلی خشم و نارضایتی روسیه از کاندیداتوری و محتملاً پیروزی پزشکیان در راهیابی به پاستور در همین ازسرگیری روابط با غرب همانند دولت اصلاحات و دولت تدبیر و امید به واسطه اتخاذ راهبرد تعاملی و چندجانبه پزشکیان در روابط و مناسبات خارجی است.
 
آنگونه که روسیه به واسطه تعلیق توافق جامع ایران و روسیه یا همان پروژه جدید «ایران‌آزاری» برای چندمین بار دُم خروسش را به نمایش گذاشته، مبین آن است که روسیه برنامه‌های خود را در ایران با حضور احتمالی پزشکیان در پاستور بربادرفته می‌بیند و به این نتیجه رسیده که رئیس‌جمهوری از جنس پزشکیان اجازه نخواهد داد که خواب مقامات کرملین و در رأس همه آنها ولادیمیر پوتین، برای نقش‌آفرینی در مناسبات سیاسی و روابط خارجی وضعیت حاضر ایران، تعبیر خوشی داشته باشد.
+39
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  سگ زرد اخوی شغاله . همه ایناسر و ته یه کثافتن و بهترین راه شرکت نکردن در سیرک ولایت وقیحه
  9
  50
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  گمان بر این هست، که ماجرای عمدی هلیکوپتر، و سپس ایجاد دور در جا زدن دستگاه و شروع پولیتیکی تازه از صفحه‌ای سفید، به دستور امریکا بوده، تا ایران -در زمینه‌ی سیاست خارجی‌ خود- از دوستی‌ با روسیه کامل فاصله بگیرد، و در کنار خود امریکا قدم بردارد، - پس حال، هر که شود پرزیدنت، در ماهیت حرکت ماشین نوی دستگاه -از دیدگاه سیاست خارجی‌ ایران در شاهراه امریکا-، هیچ فرقی‌ ایجاد نخواهد شد (که بنده نیز با این سیاست جدید دستگاه موافق هستم) - فقط مهم این‌که، از دیدگاه ترسیم فضای‌ سیاسی داخل ایران، شخصی‌ باید پرزیدنت شود، که به‌روزتر و مدرن‌تر از بقیه‌ی نامزد‌ها باشد. - و دیگر این‌که، مساله‌ی تعلیق همکاری بین ایران و روسیه (که روسیه آن‌را عنوان کرده)، حاکی‌ از این است، که امریکا به مقام اول روسیه تشر زده، که با دوست من که ایران باشد، دیگر نگرد!، وگر نه، هلیکوپتری خواهی شد!. / - روس‌ها همان‌گونه که داداردودورشون زیاد هست، به همان نسبت هم، بسیار ترسو هستند، تا یک داد سرشون بکشی، سریع غیب می‌شن.
  11
  4
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  خیلی ها یا از روی نادانی یا سرسپردگی و یا حتی ضدیت با غرب فراموش کرده اند که روسها هرگز خیرخواه ودوست ایران نبوه اند و نخواهند بود و تاریخ هم این موضوع رو نشان داده و البته غرب هم خیر خواه ما نیست اما سگ غرب شرفش بیشتر از روس کثیفه ...
  7
  29
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  BlackJack - لندن، انگلستان

  باز هم تبلیغات false flag برای کشاندن مردم به آمدن پای صندوق. اینها هیج کاره اند و روسیه هم برای کمک به قانونی نشان دادن این رژیم آدمکش از این حرفها میزند که مردم را تحریک به رآی دادن مند.
  2
  27
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Humpy - سیدنی، استرالیا
  اخ اخ پس به این رای بدیم همچی درست میشه ، من که میرم رای میدم !!!!
  4
  10
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  خب این تپاله بازمانده از قاجارها چه مزایای داره که حسن اخوند و خاتمی و احمقی نجس و رییسی نداشتند جز از اینکه لین مردک هم یک مغلزاده ضد ایرانی است وگرنه نمیتونست از لوله فاضلاب تشخیص منفعت اخوندی رد بشه. همون تبایغاکه برلی حیسن اخوند و خاتمی و اخوند بیعمامه موسوی مغلزاده دوران طلایی امام ملعون برلی این اشغال هم شروع شد
  5
  10
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  آقای پزشکیان . روس ها از حالا می‌دانند که از صندوق رای چه شخصی با چه تعداد رای خارج خواهد شد .
  8
  5
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  عقاب ابادان - پاریس، پولینزی فرانسه
  سیرک انتخابات فقط یک بازی خنده دار حکومت فاسد جمهوری اسلامی است و باطل است ولی روسیه که هیچ وقت خواهان یک ایران آباد نیست این موضوع در برجام دقیقاً مشخص شد هنگامی که تمامی کشورهای مشارکت کننده در برجام موافقت کردند و در مرحله نهایی روسیه دبه در آورد و همه چیز را بهم زد وقتی یک دوست مثل داری دیگه نیازی به دشمن نیست
  2
  5
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.