رکورد سریع‌ترین ماشین الکتریکی جهان شکسته شد

اسپارک SP600 با همکاری یک خودروساز ایتالیایی تقویت شده است
بی بی سی: اسپارک (Aspark)، خودروساز ژاپنی با ثبت سرعت ۴۳۸.۷ کیلومتر در ساعت، رکورد سریع‌ترین ماشین الکتریکی جهان را شکست.

این کارخانه با ماشینی به نام ال (Owl) یا جغد به زبان انگلیسی به این رکورد دست یافت. ال تنها محصول اسپارک است و با همکاری یک خودروساز ایتالیایی به نام «مانیفاتورا اتومبیلی تورینو» یا به اختصار MAT تولید شده است.

اسپارک را ماسانوری یوشیدا در سال ۲۰۰۵ تاسیس کرد. این شرکت کارش را با ارائه خدمات مهندسی آغاز کرد و در سال ۲۰۲۰ با تولید سوپرکار ال خبرساز شد که شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعتش ۱.۷۲ ثانیه بود.

MAT هم یک شرکت مهندسی و خودروسازی در شهر تورین ایتالیا است که به جز اسپارک با چند پروژه ساخت سوپرکار همکاری کرده است.

رکورد اسپارک در پیست پاپن‌بورگ آلمان و توسط مارک باسنگ، راننده حرفه‌ای مسابقات اتومبیلرانی ثبت شد.
اسپارک در سال ۲۰۰۵ توسط ماسانوری یوشیدا تاسیس شدرکورد سریع‌ترین ماشین الکتریکی پیش از این در اختیار شرکت ریماک بود که در سال ۲۰۲۲ با مدل نوارا (Nevara) سرعت ۴۱۲ کیلومتر در ساعت را ثبت کرد.

اسپارک پس از ماه‌ها آزمایش در تونل باد، ایجاد تغییرات زیاد در آئرودینامیک و نصب باتری‌های تازه مدلی از ال را برای ثبت رکورد سرعت آماده کرد. قدرت ماشین اعلام نشده اما بدون شک بیشتر از ۱۹۵۰ اسب بخار مدل معمولی ال است.
تنها ۵۰ دستگاه از اسپارک ال ساخته می‌شودتنها ۵۰ دستگاه از اسپارک ال ساخته می‌شود و قیمتش دو میلیون و ۹۰۰ هزار یورو (سه میلیون و ۱۰۰ هزار دلار) است.

ماشینی که اسپارک با آن رکوردشکنی کرده فروشی نیست و یک خودروی آزمایشی به شمار می‌آید. در نتیجه ریماک با حداکثر سرعت ۴۱۲ کیلومتر در ساعت همچنان رکورددار سرعت ماشین‌های الکتریکی است که برای فروش تولید می‌شوند.

اسپارک در وب‌سایت خود حداکثر سرعت مدل معمولی ال را ۴۱۳ کیلومتر در ساعت اعلام کرده، اما این رکورد هنوز به طور رسمی ثبت نشده است.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.