رهبر طالبان: خوشحال میشوم با اتحاد مرا معزول کنید اما از تفرقه بین شما خوشحال نمیشوم

گفته شده که هزاران نفر در نماز عید قربان در مسجد عیدگاه قندهار شرکت کردندبی بی سی: هبت‌الله آخوندزاده، رهبر حکومت طالبان در سخنرانی نماز عید قربان در قندهار اعضا و مسئولان حکومتش را به اتحاد دعوت کرد و گفت که ترجیح می‌دهد که با اتحاد آنها، عزل شود اما در میانشان اختلاف نباشد.

در بخشی از نوار صوتی سخنرانی او که تلویزیون ملی نشر کرد، گفت: «من خوشحال نیستم که در داخل یا بیرون نظام مسلمانان عام و خاص شوند. اختلاف را نمی‌خواهم، [اگر] یک روز باهم متحد و متفق شویدو مرا معزول کنید [از این اتحادتان] خوشحال می‌شوم [ولی] خوشحال نمی‌شوم که بین‌‌ شما اختلاف و تفرقه باشد.»

«برادران، با وجود اختلاف خوب می‌‌شود حکومت کرد، اگر برادرانم را بین خود درگیرشان کنم و یکی بر سر دیگری بزند. اما من این را نمی‌خواهم، این سیاست فرعونی‌ است، سیاست شیطانی است، این سیاست اسلامی نیست.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در ایکس نوشت که نماز عید امروز به امامت رهبر حکومت طالبان در مسجد عیدگاه قندهار اقامه شد و هزاران نفر در آن شرکت داشتند.

رهبر طالبان در بیشتر سخنرانی ۲۲ دقیقه‌ای خود تاکید بر هماهنگی میان علما و مسئولان حکومت داشت و اینکه فضایی فراهم شود که مشورت‌های علما شنیده شود.

او امروز گفت که نظام طالبان، نظامی دینی و «نظام خدایی» است.

رهبر طالبان به مسئولان سفارش کرد که به صورت آشکار عیب یکدیگر را نگویند.

در حدود سه سالی که از حکومت طالبان می‌گذرد، قدرت آقای آخوندزاده روز به روز بیشتر شده و تمام عزل و نصب‌های مقام‌ها و سیاست‌گذاری با دستور او منتشر می‌شود. او سومین رهبر طالبان است و هیچ مکانیسمی برای برکناری رهبر حکومت طالبان وجود ندارد.

دو روز پیش پیام عید رهبر طالبان نیز منتشر کرد که او خواستار روابط اقتصادی و سیاسی با کشورها در چارچوب «شریعت» شد.

در حالیکه بیش از هزار روز از بستن مکاتب متوسطه دخترانه در افغانستان می‌گذرد، رهبر طالبان مانند پیام کتبی خود به مناسبت عید، در سخنرانی امروزش هم به این موضوع و حقوق زنان هیچ اشاره‌ای نکرد.

ناظران می‌گویند حلقه‌ای از روحانیون محافظه‌کار در اطراف رهبر طالبان در قندهار مانع رسیدن دیدگاه‌های چهره‌های عمل‌گراتر حکومت طالبان در کابل به او شده است.

گزارش‌های کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و مراکز تحقیقاتی غربی می‌گویند اختلاف‌هایی میان مقام‌های ارشد حکومت طالبان به ویژه در مورد نحوه تعامل با کشورها و منع آموزش و کار زنان وجود دارد.

طالبان و ایران روز دوشنبه را عید قربان اعلام کردند، در حالی که در عربستان یکشنبه عید اعلام شد.

عید قربان یکی از دو عید مهم در افغانستان است که سه روز تعطیل عمومی است.

مهاجران افغان در مناطق قبایلی ایالت خیبرپختوانخواه پاکستان هم روز یک‌شنبه نماز عید قربان خواندند.
+3
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  لعنت به مغز متحجرت و اسلامت. این اسلام چه شری بود دنیا گرفتارش شد،بنظر میرسه دوران معاصر از تیره ترین دوران باشه، عمدتا بخاطر این مذهب نحس و شرارت آمیز که خودش به تنهایی سر چشمه اکثر فلاکتها و جنگها و نفرتهاست.
  8
  18
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  از این چوسناله ها علی خامنه ای زیاد کرده است! یکم قدرت بگیرند اون وقت دارهای اعدام را در وسط میدان شهر بپا می کنند!
  10
  12
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  محمد۲۲ - ایستبرن، انگلستان
  یادش بخیر ، داییناپلئون قدیما همش میگفت کار کار انگلیسها هستش و ما باور نداشتیم، حالا میتونی واقیت را با چشماتون ببینین.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.