واکنش‌ جواد ظریف و محمد مهاجری به مصاحبه‌های انتخاباتی زاکانی: «باز هم دروغ گفتید»

 یکی از همایش‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در روزهای اخیررادیو فردا: علیرضا زاکانی، یکی از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، روز یکشنبه در ادامه کارزار انتخاباتی خود با تهدید به شکایت مجمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق ایران، مواجه شد و محمد مهاجری، فعال سیاسی اصول‌گرا، نیز او را به «دروغ‌گویی» و فساد متهم کرد.

زاکانی که از چهره‌های تندروی اصول‌گرایان محسوب می‌شود و از سه سال پیش تاکنون شهرداری تهران را در اختیار دارد، طی این انتخابات وعده‌هایی نظیر ساخت ۱۰ میلیون واحد مسکونی و تحویل اقلام غذایی «با کرامت در درب خانه‌ها» داده است که سوژه انتقادات بسیار و گاه دستاویز طنز در شبکه‌های اجتماعی شده است.

اما سخنان این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، موسوم به برجام، و حملات او به این توافق که در دولت اول حسن روحانی و در پی مذاکرات محمدجواد ظریف با همتایان آمریکایی و اروپایی خود حاصل شد، خشم وزیر خارجه سابق ایران را به دنبال داشت.

زاکانی در سخنان انتخاباتی خود محمدجواد ظریف را به نخواندن توافق هسته‌ای و پنهان نگه داشتن سند برجام از مقامات عالی جمهوری اسلامی، نظیر دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی متهم کرد و تاکید داشته که برجام «اراده نظام جمهوری اسلامی نبود».

به گفته وی، «اراده نظام» جمهوری اسلامی «بر مذاکره بود»، ولی مذاکره‌کنندگان نتوانستند که کار را با موفقیت پیش ببرند.

دفتر وزیر خارجه سابق ایران اما با انتشار بیانیه‌ای، علیرضا زاکانی را به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» متهم کرد و هشدار داد که در صورت عدم عذرخواهی، این مسئله را با شکایت به مراجع قانونی پی‌گیری خواهد کرد.

این بیانیه با اشاره به اصطلاح کلیدی «نرمش قهرمانانه» که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای به کار برد می‌گوید که نتایج مذاکرات به‌طور مرتب از طریق جلسات سران سه قوه به آقای خامنه‌ای اطلاع داده می‌شد و ضمن آن که برجام هم به تایید مجلس شورای اسلامی و هم به تایید شورای نگهبان، شورای عالی امنیت ملی و در نهایت تایید رهبر جمهوری اسلامی رسید.

دفتر آقای ظریف تاکید کرده که آقای زاکانی تنها در صورتی می‌تواند بگوید «برجام اراده نظام نبوده» که «خود و اقلیت همفکرانش را معادل نظام بداند».

بیانیه دفتر وزیر خارجه سابق ایران همچنین درباره اتهام نخواندن برجام می‌گوید که زاکانی فراموش کرده‌ که «متن کامل برجام، و ترجمه فارسی آن، بلافاصله پس از انعقاد برجام، در وبگاه رسمی وزارت امور خارجه بارگذاری شد و در اختیار رسانه‌های کشور قرار گرفت».

این بیانیه درباره اتهام پنهان نگه داشتن برجام از مقامات عالی جمهوری اسلامی نیز عنوان می‌کند: «کمترین نتیجه ادعای وهن‌آمیز آقای زاکانی ... بدان معنی است که در موضوعی چنین مهم، تمامی ساختارهای حکومتی و نظارتی کشور همگی در طول بیش از دو سال مذاکره خدای نکرده یا خواب بوده‌اند یا ناتوان.»

توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که تا روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا به رفع تحریم‌های ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای آن انجامید، طی سال‌ها هدف انتقادات شدید اصول‌گرایان قرار داشته است.
محمد مهاجری: خدایا کشور ما را از دروغ نجات عنایت فرما
اما این تنها ظریف از اردوگاه اصلاح‌طلبان نبود که روز یکشنبه علیرضا زاکانی را هدف اعتراض قرار داد، بلکه از اردوگاه اصول‌گرایان محمد مهاجری با انتشار بیانیه‌ای سابقه یک ساله او در مقام رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را آلوده به فساد دانسته است، بیانیه‌ای که چنین عنوانی را بر خود دارد: «آقای زاکانی! باز هم در میزگرد تلویزیون دروغ گفتید.»

این بیانیه ناظر به یکی از مصاحبه‌های تلویزیونی آقای زاکانی است که کارشناس برنامه از او می‌پرسد در دوره‌ای که در مرکز پژوهش‌های مجلس بوده بدون هماهنگی با ارکان‌ مجلس، مبادرت به تاسیس معاونت‌های تازه و به‌کارگیری عده‌ای نیروی زائد در تهران و قم کرده است، اما وی این بحث را بی‌پاسخ گذاشته.

محمد مهاجری در بیانیه خود نوشته است: «آقای زاکانی ده‌ها نیرو بدون هماهنگی استخدام و برای دستمزد آنها ارقام قابل توجهی بودجه در خواست کرده بود. من این کار غیرقانونی را افشا کردم و تشکیلات متبوع آقای زاکانی از من به مرجع قضایی شکایت کرد.»

این بیانیه می‌گوید که پرونده شکایت به دادگاه ارجاع شد، اما چون مستندات آقای مهاجری «کافی و محکمه پسند بود و دو یا سه نماینده مجلس» نیز اظهارات او را تایید کرده بودند، برایش «حکم تبرئه و قرار منع تعقیب صادر شد».

آقای مهاجری ادامه داده: «به این ترتیب آقای زاکانی همانگونه که در برنامه سیاسی خود حرف‌های کذبی گفت که توسط مسئولان رد شد، امروز هم به خلاف واقع‌گویی دست زد.»

این فعال سیاسی اصول‌گرا در نهایت بیانیه خود را با این جمله به پایان رسانده است که «خدایا کشور ما را از دروغ نجات عنایت فرما».

علیرضا زاکانی در این دوره انتخابات ریاست جمهوری با چهار نامزد اصول‌گرا و یک نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان رقابت می‌کند اگرچه بسیاری معتقدند که او «نامزد پوششی» است و در نهایت از ادامه رقابت کنار می‌کشد.
منصور ارضی: پزشکیان دیوانه است
در تحولی دیگر، منصور ارضی از مداحان مشهور اصولگرا که دیدگاه‌های تندروانه‌ای دارد، از اظهارات مسعود پزشکیان، نامزد نزدیک به اصلاح‌طلبان، در مورد «گشت ارشاد» و «طرح نور» انتقاد کرده و او را «دیوانه» خوانده است.

آقای ارضی روز یکشنبه گفت: «نیروی انتظامی زحمت می‌کشد تا طرح نور را اجرا کند، بعد آن دیوانه می‌آید و می‌گوید طرح نور نیست و طرح سیاه است، این می‌خواهد بیاید و رئیس‌جمهور ما بشود؟!»

اشاره این مداح اصولگرا به سخنان روز ۲۵ خرداد آقای پزشکیان است که در یک نشست انتخاباتی گفته بود:‌ «ما ۴۰ سال است با مداخله می‌خواهیم حجاب را نهادینه کنیم. آقایانی که به‌دنبال طرح نور هستند بگویند این موضوع ما را به نور می‌کشاند یا انتهای آن سیاه است؟»

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در واکنش به اظهارات منصور ارضی کوتاه پاسخ داده که «اگر دیوانه باشم دیوانه مردمم نه دیوانه قدرت».
+6
رأی دهید
-26

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.