درگذشت خسرو بیت‌اللهی خلبان پیشین نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی که از طراحان «عملیات نقاب» بود

 گفتگوی سروان خسرو بیت‌اللهی، خلبان پیشین نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران با صدای آمریکاسروان خسرو بیت‌اللهی، خلبان پیشین نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران و از طراحان «عملیات نقاب» که جمهوری اسلامی آن را «کودتای نوژه» می‌نامد، روز شنبه ۲۶ خردادماه در ۷۴ سالگی در ایالت کالیفرنیای آمریکا درگذشت.

او در سال‌های تبعید خودخواسته برای تقویت صدای آزادیخواهان در داخل و خارج کشور تلاش‌های زیادی کرد و به‌عنوان چهره‌‌ای ملی‌گرا، یکی از دبیران ارشد حزب مشروطه در صحنه سیاسی بود.

آخرین حضور خسرو بیت‌اللهی در جمع مخالفان حکومت ایران، شرکت در مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد تأسیس نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران بود که ۱۱ خردادماه با حضور شاهزاده رضا پهلوی و شماری از خلبان‌های نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی در کالیفرنیای آمریکا برگزار شد.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی در رسانه‌های اجتماعی نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت سروان خلبان خسرو بیت‌اللهی بسیار اندوهگین شدم. او از خلبان‌های زبده نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران بود که پس از فاجعه ۵۷ نیز تسلیم خمینی و رژیم اهریمنیش نشد و همراه با دیگر هم‌رزمان میهن‌پرست خود در عملیات نقاب با هدف نجات میهن و ملت حضور داشت.»

او اضافه کرد: «زنده‌یاد بیت‌اللهی در دوره تبعید اجباری به فعالیت سیاسی برای آزادی ایران با هدف استقرار دولت ملی روی آورد و برای سال‌ها از اعضای رهبری و رایزنان حزب مشروطه ایران بود. یاد سروان خسرو بیت‌اللهی را گرامی می‌دارم و شریک اندوه خانواده محترم و دوستان، و نیز یارانش در حزب مشروطه هستم.»

خسرو بیت‌اللهی یکی از افسرانی بود که در طراحی «عملیات نقاب» که توسط جمهوری اسلامی و لودهندگان آن «کودتای نوژه» نام گرفت شرکت داشت. مرکز این عملیات که با هدف سرنگونی جمهوری اسلامی سازماندهی شده بود پایگاه هوایی «شاهرخی» (نوژه) در همدان بود، اما ۱۸ تیر ۱۳۵۹ این عملیات لو رفت و ده‌ها تن از افسران و درجه‌داران ارتش بازداشت و شمار زیادی از آنها، از جمله سعید مهدیان و آیت‌ محققی، اعدام شدند.

خسرو بیت‌اللهی در یکی از آخرین مصاحبه‌های خود با رسانه‌ها، ۷ خرداد امسال به صدای آمریکا گفت: «جمهوری اسلامی نیروی هوایی مقتدر ایران را هم مثل دیگر بخش‌های کشور نابود کرده است.»
خسرو بیت‌اللهی: جمهوری اسلامی نیروی هوایی مقتدر ایران را هم مثل دیگر بخش‌های کشور نابود کردسروان خسرو بیت‌اللهی متولد ۱۳۲۹ در شهر شیراز بود و از سال ۱۳۵۳ پس از گذراندن دوره‌های آموزش خلبانی در ایران و آمریکا به خدمت نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران در آمد.
+109
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  یادش گرامی.ایکاش آن عملیات موفقیت آمیز بود و شر این شیاطین خصوصا خمینی ملعون متحجر در همان مقطع کنده میشد.الان در دنیایی کاملا متفاوت زندگی میکردیم.
  38
  124
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  شاید آنوقت باز هم ما یک حکومت اسلامی بدهکار بودیم . چون ماهیت اسلام نکبتی مشخص نشده بود .
  96
  70
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  هیچ کدومشون خاویار نداشتن خمینی و همه تروریستهاش رو هوا بزنند مثل نظامیان افغانستان و از ترس غرب گذاشتند هواپیمای دشمن بشینه تو وطن بعد هم فرار کردن خارج. اگر دشمن رو میزد سرباز خوب بود اگر نه واکسیل پوش بوده. کلی پول مملکت خرج اینها شده تا روز مبادا یک گلوله درست حواله دشمن ایران هر کسی میخواد باشه کنن که نکردن بعد ما ایرانیها از کمبود خودمون و عقده ملاها الکی با این حرفها و عکسها خود ارضایی میکنیم. چه فایده؟ ضمنا من نه چپیم نه راستی من در مورد مردم بدخت و بی پناه ایران میگم که خودشون بین خودشون هزار فداکاری کردن. نظامیان ایران یک وطن پرستی به مردم ایران بدهکارند. فکر میکنید حرف من چرت و پرته؟ به نظامیان ترکیه نگاه کنید چندبار کودتا کردن تا میراث آتاتورک باقی بمونه ترکیه رو ولش مصر رو ببین ژنرال سی سی و مبارک زدن تو دهن فاشیستهای اسلامی. پاکستانم که ژنرالها نزاشتن که مملکت به باد فنا بره. اما ما اینجا هی داریم میبازیم بعد برای طرف کارمون مرثیه و داستان سراییه. بدبخت شاهنشاه پدر ایران مدرن اینها رو از روستاها با شپش آورد نظامی کرد آخرم نان خوردند و نمکدان شکستند ژنرال چش‌آبی خوب چی؟
  46
  30
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  خاویار داشتند اگر نداشتند که در جو آن زمان اقدام نمی‌‌کردند، جنون زده مثل شما آن زمان زیاد بود چکار باید می‌‌کردند؟ در ارتش پراز نفوزی‌ها و مرید استالین بود. فکر می‌‌کنی‌ چه کسی‌ این‌ها را لو داد؟ شاخه نظامی حزب توده در ارتش. راست و راست دویدند پیش خلخالی و گفتند. جاسوس‌ها امپریالیست آمریکا می‌‌خواهند بر ضد امام ضد امپریالیست ما کودتاه کنند. چیریک‌ها هم برا اینکه از قافله عقب نمانند.در روزنامه کار خود نوشتند. جناب آقای خلخالی ما به عنوان یک نیروی انقلابی به موضع ضد امپریالیستی شما اعتقاد داریم و انتظار داریم که شما تا می‌‌توانید از این حشره‌ها امپریالیست اعدام کنید.شما هم حتما از آن کسانی بودید که ساعت ۴ صبح به جشن اعدام می‌‌رفتید و بستنی لیس می‌‌زدید.فکر می‌‌کنم الزایمر در بین ما ایرانی‌‌ها رایج‌ترین بیماری باشد.همه می‌‌گویند ما نبودیم.
  15
  48
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  دقیقا،کا گ ب روسیه اطلاعات این عملیات را به جمهوری اسلامی لو داد.
  10
  37
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  بدبختانه همینطوره.سوال اینجاست آیا الان بعد از ۵۰ سال واقعا -همه- اقشار ایران از این بدهی بیرون آمده اند؟ یا هنوز دنبال نذری حسین و عکس آخوندی دیگر در ماه میروند؟
  8
  35
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.