اشپیگل: دولت آلمان می‌خواهد مهاجران افغان را از راه ازبکستان دیپورت کند

رادیو فردا: نشریه آلمانی اشپیگل گزارش داده است که دولت این کشور در حال مذاکره با ازبکستان است تا اخراج مهاجران اهل افغانستان را بدون گفت‌وگوی مستقیم با حکومت طالبان انجام دهد.

در هفته‌های اخیر حملاتی با سلاح سرد توسط اتباع افغانستان در نقاط مختلف آلمان رخ داده که به کشته شدن یک پلیس و یک مرد افغان منجر شده و چند مجروح به جا گذاشته است.

اشپیگل روز یکشنبه ۲۷ خرداد به نقل از منابع ناشناس نوشت هیئتی از وزارت کشور آلمان در ماه مه به تاشکند، پایتخت ازبکستان،‌ سفر کردند تا با مقام‌های ازبک مذاکره کنند.

بر اساس این گزارش، هیئت آلمانی پیشنهاد داده است افراد موردنظر برای دیپورت شدن به افغانستان، ابتدا به تاشکند منتقل شوند و سپس از آنجا با یک خط هوایی خصوصی به کابل برده شوند.

وزارت کشور آلمان هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

وزیر کشور آلمان، روز ۱۶ خردادماه در پی حمله یک پناهجوی اهل افغانستان با چاقو به تجمع راست افراطی در شهر مانهایم که باعث کشته شدن یک پلیس شد، گفت در حال بررسی اخراج آن دسته از مهاجران از کشورهایی مانند افغانستان و سوریه است که در این کشور خطر و تهدید امنیتی به‌شمار می‌روند.

نانسی فایزر اعلام کرد که هر کاری ممکن است انجام می‌دهد تا «اخراج مهاجران تبه‌کار به کشورهایی مانند افغانستان و سوریه را از سر بگیرد.»

آلمان پس از به دست‌گرفتن قدرت توسط طالبان در سال ۲۰۲۱، بازگرداندن مهاجران به افغانستان را به کشوری که مردم در آن تهدید به مرگ می‌شوند متوقف کرد.

تصمیم جدید دولت آلمان می‌تواند در این کشور جنجال‌برانگیز شود.

اشپیگل در کزارش روز یکشنبه خود همچنین نوشته است دولت ازبکستان می‌خواهد پیش از قرارداد اخراج مهاجران افغان، با آلمان یک توافق رسمی مهاجرت امضا کند.

بر اساس همین گزارش، این موافقت نامه باید ورود کارگران ماهر ازبک به آلمان را تنظیم کند و نمایندگان آلمان هفته آینده برای رسیدن به این توافق به تاشکند می‌روند.

بعد از حمله مرگبار در مانهایم، یک تبعه ۱۹ ساله افغانستان در شهر فرانکفورت با چاقو به یک زن حمله و او را زخمی کرد.

روز شنبه هم پلیس آلمان یک مهاجر دیگر اهل افغانستان را که بعد از کشتن یک هموطنش، به یک مهمانی تماشای بازی افتتاحیه جام ملت‌های اروپا حمله کرده بود، به ضرب گلوله از پا درآورد.
+44
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان
  زودتر، هپروت زدگان اروپا عرق و دیسکو تون دیر نشه؟
  3
  18
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.