شهرداری خلخال به دلیل حمله سگ‌های ولگرد به یک شهروند، به پرداخت دیه محکوم شد

بی بی سی: دادگاهی در خلخال، شهرداری این شهرستان را به پرداخت دیه به شهروندی محکوم کرده است که در حمله سگ‌های ولگرد مجروح شده بود.

به گزارش ایرنا، پس از پیگیری قضایی شاکی خصوصی، دادگاه، شهرداری خلخال را به علت «۶۵ درصد» تقصیر داشتن در وارد شدن صدمه بدنی «غیرعمد» مجرم شناخت.

پرداخت دیه در این پرونده بر اساس قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ اعلام شده است که بر اساس آن به غیر از جرائم عمد، جرائم غیرعمدی که توسط فردی «علیه جان یا اعضای بدن فرد دیگری» انجام شود را هم شامل می‌شود.

این حکم ظرف مدت ۲۰ روز در مراجع قضایی استان اردبیل قابل تجدید نظر است.

رسانه‌های ایران در گزارش‌های متعددی از افزایش حمله سگ‌های ولگرد به شهروندان خبر داده‌اند.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که در نتیجه حمله سگ‌های ولگرد، از ابتدای سال جاری تا کنون، ۵ نفر بر اثر ابتلا به هاری در شهر‌های نکا، دزفول، اهواز، مشهد و زابل جان خود را از دست داده‌اند.

در تازه‌ترین مورد دختر بچه‌ای در دزفول که پس از حمله سگ به هاری مبتلا شده بود، در بیمارستان جان باخت.

به گزارش رسانه‌های ایران، اوایل خرداد ماه این دختر برای برداشتن وسیله‌ای از داخل ماشین پدرش از خانه بیرون رفته بود که مورد حمله یک سگ قرار گرفت.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول پس از اعلام نتیجه مثبت آزمایش هاری، کودک به بیمارستان منتقل می‌شود ولی با وجود تلاش پزشکان در ۲۱ خرداد جان خود را از دست می‌دهد.

دادستان ساری پس از این اتفاق دستور داد که در تمام دادستانی‌های مازندران کارگروه ویژه‌ای در این باره تشکیل شود.

در گزارش‌هایی که در ماه جاری از حمله سگ‌های بی صاحب به شهروندان منتشر شده است، کودکان بزرگترین قربانی بودند.

به غیر از دختربچه‌ای که پس از حمله سگ در دزفول به هاری مبتلا شد و در بیمارستان جان باخت، این هفته یک کودک ۵ ساله هم در شهرستان نکا در مازندران مورد حمله سگ قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

حدود دو هفته پیش هم گزارش شد که کودک دیگری در روستای ده‌دلیان در همدان در اتفاق مشابهی جان خود را از دست داد.
یکی از مشکلاتی که سگ‌های ولگرد برای شهروندان ایجاد می‌کنند «حیوان‌گزیدگی» استشهرداری‌ها متولی جمع آوری و انتقال سگ‌های بدون صاحب هستند که بر اساس گزارش‌ها با کمبود اعتبار در این زمینه روبرو شده‌اند.

حدود یک سال و نیم پیش مرکزی برای نگهداری از «سگ‌های ولگرد» در تهران راه‌اندازی شد که ظرفیت آن ۷۰۰ سگ اعلام شده بود.

با این حال آمار منتشر شده در رسانه‌های ایران حاکی است که سگ‌های صاحب‌دار مسئول بیشتر حملات به شهروندان هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان در مورد آمار حمله‌ سگ به شهروندان به خبرگزاری مهر گفت که سگ‌های ولگرد تنها مسئول ۱۷ درصد این حملات هستند و ۸۳ درصد حملات را سگ‌های صاحب‌دار انجام می‌دهند.

غیر از ایران در برخی از کشورهای دیگر هم، آمار از افزایش موارد حملات سگ به انسان حکایت دارد، از جمله در بریتانیا و آمریکا که سگ‌ها عموما خانگی هستند.

آماری که بی‌بی‌سی با کمک قانون آزادی دسترسی به اطلاعات و استعلام از پلیس در انگلستان به دست آورد، نشان می‌دهد که حملات سگ‌ها در انگلستان و ولز در سال گذشته، نسبت به سال قبل، ۲۱ درصد افزایش داشته است.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.