یوهان فلودروس بعد از آزادی از زندان جمهوری اسلامی: من در آسمانم، از نظر حسی در آسمان هفتم هستم

 نخست‌وزیر سوئد (چپ) در دیدار با یوهان فلودروس بعد از آزادی از زندان ایران و بازگشت به سوئدرادیو فردا: نخست‌وزیر سوئد انتقاد همسر احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی زندانی در ایران، را که در قالب معامله تبادل زندانیان بین سوئد و ایران آزاد نشد، رد کرد.

اولف کریسترسون در یک مصاحبه رادیویی گفت: «برای ناامیدی آنها احترام زیادی قائلم، اما واقعا این انتقاد را درک نمی‌کنم. راه جایگزین این بود که دو سوئدی دیگر را که حالا به کشور بازگشته‌اند، رها می‌کردیم.»

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی در ایران، اعلام کرد که روز یکشنبه ۲۷ خرداد در اعتراض به آنچه «مبادله شرم‌آور» حمید نوری با دو شهروند سوئدی خواند، به همراه فرزندانش در مقابل وزارت خارجه سوئد حاضر خواهد شد.
احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی- سوئدی همچنان در ایران زندانی است. او در اردیبهشت سال ۹۵ وقتی برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود به دست مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

او سپس در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد.

اردیبهشت ماه امسال نیز شماری از «گروگان‌»های سابق جمهوری اسلامی در نامه‌‌ای به نخست وزیر سوئد نسبت به «ادامه بی‌تفاوتی» دولت سوئد و «اقدامات ناکافی» برای آزادی احمدرضا جلالی ابراز نگرانی کرده بودند.

این در حالی است که فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر به شدت از رویکرد دولت سوئد در جریان مبادله حمید نوری که به اتهام دست داشتن در اعدام و شکنجه زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در سوئد به حبس ابد محکوم شده بود، انتقاد کرده‌اند.

از جمله شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل، در این زمینه گفت که دولت سوئد با تحویل یک «جنایت‌کار» به جمهوری اسلامی «به چهره عدالت نیم‌بندی که در جهان وجود داشت، خاک پاشید.»

شاهزاده رضا پهلوی٬ ولیعهد پیشین ایران، نیز در شبکه اجتماعی ایکس در این زمینه نوشت: «آزادی حمید نوری، یک جنایتکار جنگی، از سوی دولت سوئد، اهانتی است به حاکمیت قانون، حقوق بشر و شرافت حداقلی.»

از سوی دیگر، یوهان فلودروس، شهروند سوئدی که با حمید نوری مبادله شد، می‌گوید بعد از آزادی از زندان جمهوری اسلامی در «آسمان هفتم» بود.

در جریان این مبادله، حمید نوری در برابر آزادی آقای فلودروس و همچنین مهدی عزیزی آزاد شد و به ایران بازگشت.

بر اساس گزارش وب‌سایت دولت سوئد، یوهان فلودروس در پرواز بازگشت به سوئد، در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر این کشور گفته است: «من در آسمانم، از نظر حسی در آسمان هفتم هستم. حدود ۸۰۰ روز منتظر این لحظه بودم.»

او که به عنوان کارمند و دیپلمات برای اتحادیه اروپا کار می‌کرد، در فروردین ۱۴۰۱ بازداشت و سپس توسط دستگاه قضائی ایران به «جاسوسی برای اسرائیل» و «افساد فی‌الارض»متهم و محاکمه شد که می‌توانست حکم اعدام برای او به همراه داشته باشد.

آقای فلودروس در مکالمه تلفنی با اول کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، همچنین گفته بارها خواب روز آزادی خود را می‌دید و افزوده است:‌ «اما بعد روی زمین سیمانی لعنتی بیدار می‌شدم. حالا که از حریم هوایی ایران خارج شدم و در راه بازگشت به خانه هستم، برایم باورپذیر می‌شود.»

سعید عزیزی، شهروند ایرانی-سوئدی، دیگر فردی بود که جمهوری اسلامی در قبال آزادی حمید نوری او را آزاد کرد.

بر اساس اطلاعاتی که رادیو فردا به دست آورده است، آقای عزیزی در آبان ماه ۱۴۰۲ در منزل شخصی خود در منطقه گیشا تهران با هجوم ماموران امنیتی بازداشت شد.

او به اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور متهم شد و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بهمن ماه سال گذشته او را به ۵ سال زندان محکوم کرد. شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر این حکم را عینا تایید کرد.
+18
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دلاور - استهکلم، سوئد
  واقعا" دولت سوئد معامله ای غیره اصولی با نظام اخوندی ایران انجام داده و مطمئنم اگر حمید نوری جنایتکار را بدونه هیچ گونه امتیاز گرفتنی از رژیم جنایتکار اخوندی ازاد میکرد در نزد دولتهای دنیا و مجامع بین الملل ارزش دولت سوئد خیلی بالا میرفت. نظام اخوندی یوهان فلودروس را فقط به خاطر این به گروگان گرفت که دولت سوئد را متقاعد به مذاکره کند تا حمید نوری را ازاد کند پس وقتیکه نوری جنایتکار ازاد میشود بدونه هیچ توافقی بعداز مدتی کوتاه یوهان فلودروس هم از دست دژخیمان ازاد میشود. به هرحال دولت سوئد میتوانست در برابر ازادی حمید نوری درخواست ازادی محمد رضا جلالی پور را هم بکند و حتما" نظام اخوندی ایران ناچار به ازادی او هم همراه با ان دو دیگر میشود.
  2
  21
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.