«این وطن هرگز برای ما وطن نبوده است»

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور مبنی بر اینکه میانگین سنی فوت ‌شدگان در بلوچستان با حدود ۵٠ سال پایین ترین در سراسر دنیا می باشد حقیقتا شوکه آور بود. بنده این خبر را برای همه تلویزیون های  فارسی زبان و برخی از شخصیت ها مانند شاهزاده رضا پهلوی فرستادم. اما هیچکدام (به استثنای تلویزیون میهن و همچنین تعدادی از وب سایت های ارجمند و ارزشمند) برای آن ارزشی قائل نشدند. تو گویی که جان بلوچ پشیزی هم ارزش ندارد.
 
متاسفانه قصه پر غصه  بلوچ در ایران حکایتی است پر آب چشم. در جای جای شاهنامه آمده است که چگونه شاه ایران به مکران زمین (بلوچستان) حمله می کند و دهها هزار زن و کودک و پیر و جوان را قتل عام می کند و فرماندهان لشکر خلعت و جایزه دریافت می کنند.
بزرگان ایران توانگر شدند / بسی نیز با تخت و افسر شدند
از آن پس دلیران پرخاشجوی / به تاراج مکران نهادند روی
خروش زنان خاست از دشت و شهر / چشیدند زان رنج بسیار بهر
بکشتند ز ایشان فراوان به تیر / زن و کودک خرد کردند اسیر
از ایشان فراوان و اندک نماند / زن و مرد جنگی و کودک نماند
 
یکی از هولناک ترین قتل عام بلوچها در دوران قاجار صورت گرفت که نگارنده چهار سال پیش در مقاله ای تحت عنوان "تاریخ مستند غارت و قتل عام بلوچستان توسط حکومت های مرکزی" به تفصیل به آن پرداختم که چگونه قشون متوحش و خونخوار قاجار هزاران بلوچ را کشتند و حدود ٣٢ هزار مرد و زن و کودک بلوچ را بعنوان غنایم جنگی به بردگی گرفتند و با خود بردند (دقیقا همان کاری که داعش با ایزدی های کرُد در شمال عراق کرد). از آن زمان تا به امروز مردم بلوچ بقیه ایرانیان را قجر یا "گَجَر" می نامند, که این واژه نکوهیده و نازدودنی در ضمیر تاریخی بلوچها حک شده است. در آن زمان نیز فرماندهان قشون قاجار خلعت و جوایز فراوان دریافت کردند.
 
در دوران رضاشاه نیز درگیری های فراوانی درگرفت و نهایتا دوست ‌محمدخان بارکزائی حاکم سنتی بلوچستان شکست خورد و دستگیر شد و به تهران برده شد و در٢٦ دی ماه ١۳٠٨ اعدام شد. بعد از آن نام های بلوچی برخی از شهرهای مهم بلوچستان به دلخواه حکومت تغییر یافتند؛ مثل دزاپ به زاهدان, پهره به ایرانشهر, نصیرآباد به زابل, گِه به نیکشهر و غیره (دقیقا کاری که جمهوری اسلامی بعد از فتح ایران کرد).
 
در طی ٤۵ سال حاکمیت جمهوری اسلامی نیز سهم بلوچها جز فقر, محرومیت مطلق, تبعیض, توهین و تحقیر و اعدام و کشتار چیز دیگری نبوده است. به نسبت جمعیت, بیشترین اعدامی ها بلوچ هستند. قتل عام سوختبران در شمسر سراوان و نمازگزاران در جمعه های خونین خاش و زاهدان آخرین نمونه های جنایت علیه بلوچها می باشند.
 
میانگین عمر (Average Life Expectancy) بیانگر مهم ترین برآیند همه شاخص های توسعه و زندگی است, که در کشورهای پیشرفته غربی بسیار بالا و در کشورهای محروم و فقیر آفریقایی بسیار پایین است. پایین ترین میانگین عمر در جهان در کشور فقیر آفریقایی چاد می باشد که حدود ۵٤ سال است. در صورتی که در بلوچستان ایران حدود ۵٠ سال است. میانگین عمر در ایران بیش از ٧٧ سال است . در ایالت بلوچستان پاکستان بیش از ٦۳ سال است. به همین دلیل در این برنامه تلویزیونی گفتم که برای ما بلوچها ایرانی بودن مایه افتخار نیست. چون این وطن هرگز برای ما وطن نبوده است, مخصوصا زمانی که در قعر جدول دنیا قرار داریم و در صدر جدول اعدام های جهان.
+40
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  تو هم تو لندن خوش باش و درست را بخوان تا بزرگ بشی و یاد بگیری دلیل حمله در زمان قاجار به بلوچستان را . میگن کرم از خود درخته و اگر کسی به گفته هایت اهمیت نمی دهد برای اینست که خیانت در آن مقطع زمانی بین بلوچ وجود داشت و شاید شما آنرا نمیدانستید . وطن هیچ احتیاجی به مزدور انگلیسی ندارد تا ایران را وطن خود بداند .بهتر بود تاریخچه سیستان و بلوچستان را از زمان ناصرالین شاه مطالعه میکردید که بریتانیا برای حفاظت از هندوستان چشمداشتی به سیستان و بلوچستان و هرات داشت که بعدها تا نیمی موفق هم شد . هر چند تاریخ همیشه درست باز گوکنده واقعیتها نیست ولی ، آن چیز که عیان است / چه حاجت بیان است ؟ جاسوس و مزدور بیگانه وجود دارد چه در بلوچ یا آذربایجان و یا کردستان و خوزستان . رضا شاه در اوایل ماموریتش مقابله با اینگونه جاسوسان بود
  14
  15
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  اصولا اسم این بابا اینقدر افسایده که نیازی به جواب دادن نیست اما ما از این شارلاتان ها در آذربایجان کردستان خوزستان و مناطق کرد نشین ایران کم نداریم. اینها ....با جعل تاریخ برای خود هویت جعلی درست کرده به اربابانشان دم تکان میدهند. به تمامی ایشان بدون استثنا دوره پاکسازی یک‌ماهه هر روز چهار نوبت با شراب ناب اسید ... همراه با فضولات حیوانی لپ لپ تجویز کرده و از خداوند باریتعالی استدعا دارم که بابا پس انداختن و درست کردن این موجودات کار چند دقیقه اس، اما جان مولانا مواظبشون باش اخه، اینها در حال دست به آب داخل کفن خود هستن...🤣😂
  4
  7
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  نکته خنده دار این ماجرای غم انگیز آنجایی است که یک وطن فروش از بی وطنی گریه و مویه می‌کند! و البته یک وطن فروش حتی اگر بهانه ای هم نداشته باشد باز یکی جور خواهد کرد. دقیقا همان حرفهایی که انقلابیون پشت سر شاه می‌زدند و آلان یکی یکی اعتراف می‌کنند که شاه درست میگفت و ما نمیفهمیدیم! . البته امثال این دوشوکی در خطه قهرمان پرور بلوچستان کمند!
  4
  7
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  مرکز مطالعات بلوچ؟ مرکز مطالعات کرد فارس ترک؟ جالب است دوشکی و جوانمردی ژیار گل عبدالله مهتدی و مریم لچک وچپی و راستی غیره هم سرشون به مراکز بنده دمبشونم به اندیشکده های اسرائیلی و انگلیسی. والا من دوست بلوچ قدیمی دارم موضوع ج ا بکنار ولی اینکه در کشورهای دیگه از جدایی طلبی به اسم دموکراسی و حقوق اقلیت های قومی دفاع میکنند این کشورها اگر واقعا برای حقوق اقلیتهای قومی نگرانند کمی به وضعیت مردم بومی کشور خودشان مثلا سرخ پوستان نگاه کنند دوم به اقلیت بور سفید چشم آبی اوکراینی همان کمکهایی که قول داده بودند برسانند وقتی همه دنیا آباد کردند بیایند سراغ اقلیتهای ایران که 7000 سال دارند باهم زندگی میکنند یک مورد نثل کشی هم نداشته‌اند.
  7
  7
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  آزاده یغمایی - کلن، آلمان
  این سطلی های شاه اللهی هم مثل حزب اللهی های فاشیستی موجودات عجیب و غریبی هستند. ناراحتند چرا نویسنده از اعلیحضرت همایونی انتقاد کرد. شاه با پول های فراوان دست زن و بچه هایش را گرفت و فرار کرد. اما قبل از فرار برای استمالت از آخوندها بهترین نزدیکان خودش مثل هویدا و سران ارتش را به زندان انداخت تا آخوندها آنها را تکه پاره کنند که کردند. آیا چنین خانواده ای قابل اعتماد است؟ حالا این نویسنده ناراحت است که چرا اعلیحضرت همایونی دلش برای بلوچها نمی سوزد.
  2
  2
  دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.