ویدیویی از بلعیده شدن یک مار پلنگی توسط مار کبری در ارتفاعات خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درباره ویدئوی منتشر شده گفت صحنه کم نظیر بلعیده شدن مار پلنگی (گونه‌ای از مار غیرسمی) توسط یک کفچه مار (گونه‌ای از کبری) در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع شهرستان زاوه ثبت شد.

مهدی اله پور مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان داشت: خورده شدن مار‌ها توسط یکدیگر پدیده‌ای نادر است که هر کسی شانس آن را ندارد این لحظه را از نزدیک ببیند، اما این اتفاق جذاب توسط علی سلطانی همیار محیط زیست در شهرستان زاوه منطقه شکار ممنوع بزمای به ثبت رسید.
 
این مقام مسئول افزود: کفچه مار در شیب‌های صخره‌ای تا ارتفاع ۳۰۰۰ متری زندگی می‌کند این گونه غربی‌ترین پراکنش را در میان کبرا‌های آسیایی دارد در هنگام احساس خطر ناحیه گردن خود را پهن و قسمت جلوی بدن خود را از زمین بلند می‌کند این مار با طول ۱۶۵ سانتیمتر (حداکثر)، بدون پولک گونه‌ای و دارای ۲۱ ردیف پولک صاف پشتی می‌باشد بصورت تخم گذاری زاد و ولد نموده و جمعیت آن در ایران متوسط می‌باشد.
ویژگی‌های ظاهری: بدن به رنگ نخودی، خاکستری، قهو های، قهو‌های متمایل به زیتونی، خاکستری متمایل به زرد و یا خاکستری متمایل به قهو‌های روشن یک دست و یا با خطوط و نقوش متفاوت است.
 
زادآوری: این مار تخمگذار است و در هر بار ۳ تا ۷ تخم می‌گذارد.
 
پراکنش جهانی: ایران، قزاقستان، یونان، ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، ترکمنستان، سوریه، یونان، فلسطین، اردن، لبنان، پاکستان، عراق، افغانستان، مغولستان و چین.
 
عادات و رفتار: این مار غیر سمی است، هنگام احساس خطر مانند افعی‌ها خود را جمع کرده؛ صدای هیس هیس از خود تولید می‌کند و سر خود را به منظور گاز گرفتن پرت می‌کند.
+10
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  کبری مفعوله و پلنگی هم ابرام ذغال !!
  14
  18
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.