شیرین عبادی: آزادی حمید نوری نه شکست دادخواهی که لکه ننگی برای سوئد است

دویچه وله: حکومت ایران موفق شد در قبال آزادی دو زندانی سوئدی، حمید نوری محکوم به حبس ابد را از زندان سوئد آزاد کند. شیرین عبادی این اقدام را لکه ننگی برای دولت سوئد می‌داند.

حمید نوری دادیار سابق زندان گوهردشت که نقش عمده‌ای در اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ داشت و در دادگاه سوئد به اتهام قتل و جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شده بود در جریان تبادل زندانیان آزاد شد.

دستگیری، محاکمه و محکومیت حمید نوری یک پیروزی برای جنبش دادخواهی ایران بود. حال با آزادی او آیا این جنبش متحمل یک شکست شده است؟

شیرین عبادی اولین برنده ایرانی جایزه نوبل صلح به دویچه‌وله می‌گوید آزادی یک جنایتکار که محکومیتش تا آخرین مرحله دادرسی رفته و نهایی شده بود، "یک لکه ننگ برای سوئد و حزب در قدرت" این کشور است.

او اما تاکید می‌کند که این یک شکست برای جنبش دادخواهی نیست چرا که یک دادگاه بیطرف و نیز دیوان عالی سوئد که به گفته عبادی "هیچ تردیدی نمی‌توان در سلامت قضایی‌اش داشت" به گناهکار بودن حمید نوری رأی داده است.

به نظر خانم عبادی شواهد و مدارکی که در دادگاه سوئد علیه حمید نوری ارائه شدند همگی می‌توانند در دادگاهی که روزی برای رسیدگی به جنایات جمهوری اسلامی در لاهه برگزار خواهد شد، مورد استفاده قرار بگیرند.
اثبات وقوع اعدام‌های ۶۷ در یک دادگاه بیطرف
دومین نکته‌ای که محکومیت حمید نوری را همچنان می‌توان یک پیروزی برای جنبش دادخواهی ایران دانست به نظر شیرین عبادی این است که: «موضوعی که حکومت سعی می‌کرد آن را نادیده بگیرد و حتی دیدیم که میرحسین موسوی هم حاضر نشد درباره آن  صحبت کند و آن را محکوم کند و بسیاری از کسانی که الان منتظر ریاست جمهوری و کاندید هستند، همه منکر آن هستند، ثابت شد. بنابراین به هیچ وجه شکست جنبش دادخواهی نیست.»

در جریان دادگاه حمید نوری نقش او به عنوان دادیار در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ ثابت شد و نیز دادگاه توانست ثابت کند که این اعدام‌ها صورت گرفته‌اند.
"حقوق بشر مسأله غرب نیست"
آزادی حمید نوری اولین آزادی یک تروریست محکوم شده در اروپا نیست. چند ماهی پس از جنبش زن، زندگی، آزادی در ایران، کشور بلژیک اسدالله اسدی تروریست محکوم به برنامه‌ریزی و اقدام برای بمب گذاری در برنامه مجاهدین خلق در پاریس نیز در قبال آزادی یک شهروند بلژیکی زندانی در ایران آزاد شد.

شیرین عبادی با اشاره به این موضوع می‌گوید: «اگر مجموع اینها را کنار هم بگذاریم یک اصل بیش از پیش ثابت می‌شود و امیدوارم هم وطنان متوجه این نکته باشند که اروپا به فکر منافع خودش است و به هیچ وجه مسأله حقوق بشر در ایران مورد نظر دنیای غرب نیست.»

او به نحوه آزادی جیسون رضاییان خبرنگار ایرانی−آمریکایی زندانی در جمهوری اسلامی اشاره می‌کند که به گفته خودش باراک اوباما رییس جمهور وقت ایالات متحده "چندین صندوق با هواپیما پول به ایران فرستاد" تا او را آزاد کند.

همچنین آزادی نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی نیز با پرداخت میلیون‌ها پوند از مطالبات دولت ایران از سوی بریتانیا صورت گرفت.

شیرین عبادی می‌گوید: «به همین دلیل اروپا از این پس شاهد ترورهایی خواهد بود که جمهوری اسلامی و اعوان و انصارش در اروپا مرتکب خواهند شد چون حتی اگر دستگیر شوند، خیلی راحت دولت ایران شهروندان اروپایی را گروگان  گرفته و آنها را مبادله می‌کند.»

خانم عبادی تصریح می‌کند که قرارداد استرداد مجرمین یک توافق معمول میان دولت‌ها است اما به عقیده او  باید مجرمینی که اقدامات تروریستی انجام داده یا متهم به قاچاق اسلحه و مواد مخدر هستند، از این توافق مستثنا شوند.
+194
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  hitman01 - استوکهلم، سوئد

  یک چیزی را هنوز خیلی ها نفهمیدن. اروپایی ها هیچ وقت منافع خودشون را برای مردم ایران به خطر نمی اندازن و بخاطر منافعشان حاظرن با خود شیطان هم معامله کنن.
  1
  87
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  عقاب ابادان - پاریس، پولینزی فرانسه

  دولتها همگی فاسد هستند فقط بعضی از آنها درصد بیشتری دارد بعضی از آنها کمتر
  1
  76
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  حب شیرین جون تویی که اصدل دموقراضه اینها را وحی منزل میدونستی و میدونی
  63
  13
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  ...دیدی فقط پالان عوض شده در حقیقت فرقی بین خمین ملعون م پادشاه سوئد وجود نداره
  19
  54
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Farhad.fattah - لندن، انگلستان

  قدرت پول نفت گاز معادن فلزات طلا آلومینیوم اورانیوم و هزارها چیز دیگر .فکر می‌کنید به خاطر شما کله پنیرها اینا ازش می‌گذرند 😅😅😅😅
  2
  62
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  solswe - مالمو، سوئد

  اگه روزی فکر کردین خیلی سوئدی ها رو خوب میشناسین ، مطمئن باشید که دقیقا هیچی ازشون نمیدونید ، اینو حرف و سوئدی های قدیمی اینجا خوب متوجه میشن . چرچیل ناخون کوچیکه اینا تو سیاست نمیشه. چراغ خاموش ترین موزیهای دنیا هستن.
  2
  47
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.