در تبادل زندانی میان سوئد و ایران، حمید نوری آزاد شد

رادیو فردا: ایران و سوئد با میانجی‌گری عمان، چند شهروند زندانی خود را مبادله کرد. به این ترتیب حمید نوری، دادیار پیشین دستگاه قضایی، در مقابل آزادی یوهان فلودروس و سعید عزیزی آزاد و راهی تهران شد.

ساعتی قبل معاون بین‌الملل قوه قضائیه ایران خبر داد که حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت که در سوئد محاکمه و زندانی شده بود، آزاد شده و به ایران باز می‌گردد.

کاظم غریب‌آبادی روز یک‌شنبه، ۲۷ خردادماه، در شبکه اجتماعی بازداشت آقای نوری در سوئد از سال ۹۸ را «غیر قانونی» و نوشت که این دادیار پیشین دستگاه قضایی «تا ساعاتی دیگر به کشور باز خواهد گشت».

همزمان خبرگزاری رسمی عمان نیز خبر داد که با میانجی‌گری این کشور، ایران و سوئد برای آزادی متقابل شهروندان بازداشت شده در دو کشور، توافق کرده‌اند.

این خبرگزاری اعلام کرد زندانیان دو کشور «امروز از تهران و استکهلم برای بازگرداندن به مسقط منتقل شدند».

دقایقی پس از انتشار این گزارش، نخست‌وزیر سوئد هم خبر داد که دو شهروند زندانی این کشور در ایران آزاد و به زودی به آغوش خانواده‌های خود بازمی‌گردند. این دو شهروند سوئدی، سعید عزیزی و یوهان فلودروس معرفی شده‌اند.

حمید نوری، ۶۲ساله، براساس شکایت فعالان حقوق بشر و مخالفان حکومت ایران به پلیس سوئد روز ۱۸ آبان ۱۳۹۸ هنگام ورود به فرودگاه استکهلم با یک پرواز مستقیم از ایران دستگیر شد.

شکایت دادستانی سوئد علیه حمید نوری براساس شواهد مربوط به قتل عام مخفیانه چندین هزار زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ در زندان‌های جمهوری اسلامی تنظیم شد.

در زمان اعدام‌های تابستان سال ۶۷ حمید نوری با نام مستعار «حمید عباسی» دادیار زندان گوهردشت بود.

دادستانی سوئد براساس اصل حیطه قضایی بین‌المللی که بررسی جرایم فارغ از محل ارتکاب آنها است علیه حمید نوری اعلام جرم کرد و مراجع قضایی سوئد نیز بر همین اساس او را محاکمه کردند.

در پرونده‌ای که رسیدگی به آن در دادگستری سوئد ۹۳ جلسه به طول انجامید، دست‌کم ۶۰ شاکی و شاهد و ۱۲ کارشناس در حوزه فقه اسلامی و حقوق بین‌الملل درباره پرونده حمید نوری صحبت کردند.

در پایان یک دادرسی طولانی، دادگاهی در سوئد در تیر ماه ۱۴۰۱ او را به جرم «نقض فاحش قوانین بشردوستانه بین‌المللی و قتل» به حبس ابد محکوم کرد.

یک دادگاه تجدید نظر نیز روز ۲۸ آذر امسال صدور حکم حبس ابد برای آقای نوری را تائید کرد.

اسفند ۱۴۰۲ دیوان عالی سوئد اعلام کرد که درخواست تجدید نظر در حکم حمید نوری را که به دلیل مشارکت در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ به حبس ابد محکوم شده است، بررسی نخواهد کرد و به این ترتیب حکم حبس ابد او پابرجا ماند.
از زندانیان آزاد شده سوئدی چه می‌دانیم؟
یوهان فلودروس بهار ۱۴۰۱ برای «سفر گردشگری» به‌همراه چند تن از دوستان خود به ایران سفر کرده بود اما روز ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ در حالی‌که قصد بازگشت داشت، بازداشت شد.

آقای فلودروس از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به «جاسوسی» و «افساد فی‌الارض» متهم شد که می‌توانست حکم اعدام را برایش در پی داشته باشد.

در آخرین جلسه دادگاه این شهروند سوئد که روز هشتم بهمن گذشته در تهران برگزار شد، نماینده دادستان تأکید کرد که «طبق کیفرخواست صادره تقاضای مجازات و صدور حکم اشد» را برای او دارد.

سعید عزیزی، شهروند ایرانی-سوئدی، نیز پیش‌تر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به پنج‌ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

رضا شفاخواه، وکیل دادگستری، بهمن سال گذشته در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که موکلش آقای عزیزی از بیماری «سرطان پروستات» رنج می‌برد.

دولت سوئد دی‌ماه سال قبل بدون اشاره به نام آقای عزیزی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران یک شهروند ایرانی-سوئدی بالای ۶۰ سال را غیرقانونی بازداشت کرده و خواستار آزادی سریع او شده بود.

استکهلم هویت این مرد را اعلام نکرد ولی خاطر نشان کرده بود که او تابعیت ایران و سوئد را دارد و «بدون هیچ دلیل مشخصی» در آبان‌ماه گذشته بازداشت شده است.

این در حالی است که احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی- سوئدی همچنان در ایران زندانی است. او در اردیبهشت سال ۹۵ وقتی برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

او پس از ۹ ماه زندان، از جمله سه ماه انفرادی، در ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی با اتهام‌های ادعایی چون «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» و «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شد.

اردیبهشت ماه امسال شماری از «گروگان‌»های سابق جمهوری اسلامی در نامه‌‌ای به نخست وزیر سوئد نسبت به «ادامه بی‌تفاوتی» دولت سوئد و «اقدامات ناکافی» برای آزادی احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی- سوئدی زندانی در اوین ابراز نگرانی کردند.
 حمید نوری کیست؟
بی بی سی: حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) به دلیل دست داشتن در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به دو اتهام جنایت جنگی در سطح بین‌الملل و قتل، در سوئد به حبس ابد و پرداخت غرامت به بازماندگان محکوم شده بود.
 
سال گذشته میلادی دادگاه تجدیدنظر (استیناف) منطقه‌ای استکهلم، بعد از بررسی مجدد پرونده حمید نوری، حکم حبس ابد او را تایید کرد.
 
او در ۱۸ آبان ۹۸ (۹ نوامبر ۲۰۱۹) پس از ورود به فرودگاه آرلاندای سوئد بازداشت شد.
 
حمید نوری در دفاعیاتش اعدام گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را «ساختگی» و «جعلی» خوانده بود. مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند او «بی‌گناه» است و دادگاه را «سیاسی» خوانده بودند.
زندانیان سوئدی آزاد شده چه کسانی هستند؟یوهان فلودروس، کارمند اتحادیه اروپا و شهروند سوئد در یکی از جلسات دادگاهیوهان فلودروس، کارمند اتحادیه اروپا و شهروند سوئد است. اولین بار در شهریور ماه سال گذشته نیویورک‌تایمز از بازداشت او در ایران خبر داد. نیویورک تایمز در آن زمان اعلام کرد که این شهروند سوئدی ۵۰۰ روز است که در ایران در بازداشت است.
 
آقای فلودروس ۳۳ ساله در نهادهای مختلف اتحادیه اروپا چندین سمت بر عهده داشته است.
 
از جمله در برنامه‌های آموزش کارآموزان ادارات دولتی و همچنین برنامه‌ای برای جذب جوانان سوئدی برای کار در اتحادیه اروپا.
 
آقای فلودروس از سال ۲۰۱۹ به عنوان دستیار ایلوا یوهانسون کمیسر اروپایی در امور مهاجرت خدمت کرد. سرانجام در سال ۲۰۲۱، او به سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS) پیوست.
 
سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS) سرویس دیپلماتیک و وزارت ترکیب شده خارجه و دفاع اتحادیه اروپا (EU) است. این سرویس زیر نظر جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.
 
سعید عزیزی شهروند ایرانی سوئدی، در حال گذراندن دوران محکومیت پنج ساله خود در زندان اوین بود.
 
وکیل او در بهمن سال گذشته خبر داد که آقای عزیزی ۶۳ ساله، روز ۲۱ آبان امسال در جریان سفری از سوئد به ایران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.
 
اتهام این شهروند «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» عنوان شده بود.
 
حکومت ایران در سال‌های اخیر در موارد زیادی شهروندان دو تابعیتی را زندانی کرده و به آنها اتهام جاسوسی یا همکاری با دولت‌های متخاصم زده، اما پس از مدتی و در پی معاملات سیاسی آنان را آزاد کرده است.
+11
رأی دهید
-188

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  اون همه دادگاهی بعدشم ازاد، ای حال بهم زنی هستند این اروپایی‌ها
  6
  196
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  خاک بر سرتون که همیشه باج دادید به این ا و‌کم آوردید جلوشون.
  171
  149
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Ali siya - لندن، انگلستان
  درود بر جمهوری اسلامی ایران. هههههه آخ آخ ...تون سوخته .کجایند منافقین دوزاری. پیر و پتالا دو زاری ههههه .ایرج مصداقی .ههههههههه
  192
  180
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  این آزادی ازابتدای دادگاه معلوم بود . ایران از حمله به سفارت آمریکا برای باز گرداندن شاه فقید ، ۴۵ سال با گروگانگیری به خواسته اش رسیده
  55
  144
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  یه آدم کش عوضی دیگه آزاد شد ننگ بر سوئد
  12
  173
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ary@mard - ما لاگا، اسپانیا

  باید سیفون کشید رو پارلمان اروپا
  6
  134
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا

  اینا فقط ایرانیا رو مسخره کردن.هزار تا شاهد رو ماه‌ها احضار کردن و وقت مردم رو به سخره گرفتن و آخرش آزادش کردن.بعد این اروپاییا یه دادگاه تو لاهه درست کردن و بهش میگن دادگاه بین المللی که برا بقیه کشورها هم حکم صادر میکنه مثلا الان حکم بازداشت بین المللی نتانیاهو رو صادر کرده.
  3
  105
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  بدون هیچ گونه شواهدی و دلیل ایشان را در مخوف‌ترین زندانها ناجوانمردانه بازداشت کرده بودند.
  133
  73
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  بعد از هزینه ملیون ها کرون برای دادگاه یک آدم کش و سرگرم کردن مردم پایان یک تاتر تراژدی ......واین فیلم ها ادامه دارند
  4
  102
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  دولت دمکراتیک و انسان دوست سوئد با آنهمه دادگاهی و سروصدایی که براه انداختند که طرف جنایتکار و قاتله آخرش مشخص شد همش دروغ و عوام‌فریبی بوده و به هیچ چیز پایبند نیستند و نشان داد سیاست خارجی ایران در قبال‌ غرب کاملا درست و حقدار بوده. حالا خارج نشینان هی بگید دمکراسی و حقوق بشر و آزادی همانند غرب میخوایم زرررررت
  86
  24
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  hitman01 - استوکهلم، سوئد

  یک چیزی را هنوز خیلی ها نفهمیدن. اروپایی ها هیچ وقت منافع خودشون را برای مردم ایران به خطر نمی اندازن و بخاطر منافعشان حاظرن با خود شیطان هم معامله کنن.
  3
  62
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-جان نثاران وفداییان غرب به امریکا وشرکاء، حالا چه میخواهند بگویند؟سرمار درکجاست؟بدون تردید سرمار درتهران نیست. بلکه سرمار درواشینگتن و بروکسل وبرلین ولندن است!بازهم تعداد زیادی بویژه سلطنت طلبها به اینها امیدوارباشند وبرایشان دُم تکان بدهند.منتظرباشید تا اسراییل بیاید ویا ترامپ ایران را بمباران بکند تا.ج.ا.را سرنگون بکند وآنها بنشینید بر تخت شاهی!چندروز پیش آقای پهلوی ازتوصیه دادن رای به گروهای خاصی برفشار حداکثری به نظام دینی گفت.کدام فشارحداکثری؟
  26
  15
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-خوش بینان به غرب باید بدانند که حکومت اسلامی گاوشیرده خوبی برای آنهاست. هیچکس گاوشیرده را نمیکشد.آنهامنافع ملی خودرا دراولویت قرارمیدهند.این هم از نوری! حالا هم به آقای نوری باید خسارت بپردازند.شاهدان وبقیه دست اندرکاران این ماجرا(علیه نوری) خودشان وخانواده اشان باید دنبال سوراخ موش بگردند.هیچ بعید نیست آقای نوری با تبصره ای جدید میتواند کاندید ریاست جمهوری هم بشود.ج.ا.زبان غرب را خوب میفهمد.ولی خوش باوران به غرب خیر!بله!کس نخارد پشت من-جزء ناخن انگشت من!
  15
  19
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-خوش بینان به غرب باید بدانند که حکومت اسلامی گاوشیرده خوبی برای آنهاست. هیچکس گاوشیرده را نمیکشد.آنهامنافع ملی خودرا دراولویت قرارمیدهند.این هم از نوری! حالا هم به آقای نوری باید خسارت بپردازند.شاهدان وبقیه دست اندرکاران این ماجرا(علیه نوری) خودشان وخانواده اشان باید دنبال سوراخ موش بگردند.هیچ بعید نیست آقای نوری با تبصره ای جدید میتواند کاندید ریاست جمهوری هم بشود.ج.ا.زبان غرب را خوب میفهمد.ولی خوش باوران به غرب خیر!بله!کس نخارد پشت من-جزء ناخن انگشت من!
  13
  15
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این دموقراضه غربی است . جالبه اینها هم قاَضی هم دادستان هم متهم هم شاکی و هم وکیل هستند.خمینی ملعون را بر مسند مبنشانند و دستشو برای قتل و عام باز می‌گذارند حتی ابزار شکنجه و و بازجویی در اختیارش میگزارن بعد هم دادگاه تشکیل نیده
  13
  29
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  ...میدن متهنش نیکنن و دست آخر ادمکشهای رژیم را یک مدت به اسم زندان برای آموزش‌های مدرن شکنجه و بازجویی به اسم محکوم پ تو کشورشون نگه ندارند و. دست آخر وقتی آموزش های مدرن سرکوب و شکنجه و کشتن را یاد گرفتم برمی‌گردند که اشتراک جب آن کنند... این گرگ سالهاست که با آشناست...
  37
  12
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  فکر نمیکنم این زنا زاده آدمخوار به مرگ طبیعی ریق رحمت رو سر بکشه ، میاد ایران با جنایتکارای دیگه محشور ( چُپُقشون چاق ) میشه ! اتفاقاً آزادیش رو باید بفال نیک گرفت ، چون اگر قرار بود در سوئد و در حبس ابد جون کثیفش در بره ، هیچ رقم خوشایند و دلنشین نبود !
  62
  32
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند
  دولت فرانسه که مهد آزادی لقبش داده اند شرافتش را با آخوندها تاخت زد. و تنبان خود را در برابر آخوندهای تروریست پایین کشید.
  19
  28
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  با پوزش به جای فرانسه باید می نوشتم سوئد. آنقدر از این معامله ننگین به خشم آمدم که سوراخ دعا را گم کردم.
  3
  36
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  garadagh - استکلهم، سوئد
  ایرانیان باید بیاموزند که نمی‌توانند با شعار وتظاهرات در خارج از کشور رژیم ایران را تغییر دهند. آنها همچنین به طور غیرمستقیم تأثیر منفی بر داخل ایران دارند و باعث می‌شوند که فعالان داخلی غیرفعال شوند. باید راه‌های هوشمندانه تری برای کمک به ایران پیدا کنند و به خارج از کشور تکیه نکنند. به نظر می‌رسد که کشورهای خارجی نیز به نظرات ایرانیان خارج از کشور اهمیتی نمی‌دهند. حتی این اتفاق در حالی رخ داد که ایران رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه نداشت.
  3
  15
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران
  ایران باید با هر نظامی قوی باشد هم نظامی و سیاسی ،، آخوندا به همین راحتی که آمدن ، راحت هم خواهند رفت،،
  13
  13
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  وقتی میمون و بچشو گذاشتن تو سبدی که کفش داغ میشد میمون اولش بچه اش رو بغل کرد اما وقتی حرارت رفت بالا و میمون داشت میسوخت میمونه بچه رو کرد زیر پاش تا پاهاش نسوزه . غرب و دمکراسی کثیف غربی هم همینه .یه مشن مزخرفات دادن دسن جهانی که خودشان انها را فقیرکردن به نام حقوق بشر و دمکراسی و دارن بازیشون میدن مثل مردم ایران که ۵۷ با اوردن خمینی سگیو نیزم مردم در حال رشد رو اواره کردن حالا هم از هر نظر وضعشون خراب شده دارن همون دمکراسی و حقوق بشر ساخته دست خودشونو معامله میکنن پول کجاست. مردم باید خودمون بلند شیم برای پس گیری کشور خودمون
  13
  12
  شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  Momijii - توکیو، ژاپن
  خوش امدی مرد بزرگ، به کوری چشم mamijiji
  2
  4
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  Ali siya - لندن، انگلستان
  هزینه تمام این خیمه شب بازیها رو از جیب مردم یعنی من و تو کشیدن بیرون و هر ایرانی امروز به این خیمه شب بازیها دلش خوش باشه و بهونه قرار بده برای لوغوز خوندن به دیگران باید خیلی ا ح م ق بوده باشه
  2
  0
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  Shahrokh-86 - تهران، ایران
  اونا کم نیاوردن بلکه باید این پروژه اینطور پیش می رفت دباله همان پروژه خمینی سازیه که به این صورت ادامه پیدا میکنه
  2
  0
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  اینا خیلی راحت میتونن زن و بچه خودشونو بخوابونن وسط خیابون و بفرما بزنن برای منافع خودشون
  2
  0
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  سندنو از کجا اوردی نکنه از همون سندهای فدک هستش
  3
  1
  یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.