ثبت «روز شیر و خورشید» در تقویم ملی ایران به یاد مجیدرضا رهنورد

 پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت نوروز ۱۴۰۳صدای آمریکا: شاهزاده رضا پهلوی انتخاب ۲۶ خردادماه، «زادروز جاویدنام مجیدرضا رهنورد» به عنوان روز ملی شیر و خورشید و ثبت آن در تقویم ملی ایران را انتخابی هوشمندانه و شایسته قدردانی از «این فرزند دلیر میهن‌» دانست.

همزمان کاربران در فضای مجازی با ایجاد و حمایت از هشتگ‌های «مجیدرضا رهنورد» و «روز ملی شیروخورشید» به استقبال این روز رفتند و مجیدرضا رهنورد را «قهرمان سربدار» و «شیر خراسان» خواندند و ضمن انتشار تصاویری از او همراه با پرچم شیروخورشید نشان ایران تاکید کردند که نه او و نه دیگر «جانباختگان راه آزادی ایران» را فراموش نمی‌کنند و هرگز نمی‌گذارند «این قهرمانان ایران زمین» فراموش شوند.

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پستی در ایکس نوشته است: «ایران در درازای تاریخ خود، همواره بیشه شیران و دلیران بوده است؛ قهرمانانی که حتی در تاریک‌ترین روزهای این سرزمین، چون خورشید جاودان بر آسمان دل میهن‌پرستان نور امید تابانده‌اند. بی‌تردید، یکی از این قهرمانان، مجیدرضا رهنورد است؛ دلاوری خراسانی که نشان نامیرای شیروخورشید ایران را چون سند گویای میهن‌پرستی بر دست خویش حک کرد و نام و تصویر باشکوهش در ذهن و ضمیر ایرانیان جاودانه شد.»

او در ادامه افزود: «اوباش رژیم ضد-ایرانی و ناایرانی جمهوری اسلامی هرگز تصور نمی‌کردند که با شکنجه مجیدرضا و پنهان‌سازی آن نشان محترم بر آن دست قدرتمند، پیش از قتل ظالمانه‌اش، عملا در حال گره زدن نام او به یک روز ملی هستند.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین با اشاره به نامگذاری ۲۶ خردادماه، همزمان با زادروز مجیدرضا رهنورد به عنوان روز ملی شیر و خورشید و ثبت آن در تقویم ملی ایران به همه هم‌میهنان توصیه کرد که این روز را به بهترین شکل گرامی بدارند و از آن ابزاری قدرتمند برای همبستگی ملی بیافرینند و با حضور در برنامه‌هایی که به این مناسبت در سراسر جهان برگزار می‌شود، پرچم شیروخورشید را به نام ایران و ملت ایران به اهتزاز در آورند.

به همین مناسب قرار است روز شنبه ۲۶ خردادماه گروهی از ایرانیان در شهرهای مختلف جهان تجمعات اعتراضی برپا کنند و با حمل پرچمهای شیر و خورشید یاد و نام مجیدرضا رهنورد و دیگر کشته‌شدگان اعتراضات ایران را گرامی بدارند.

مجیدرضا رهنورد متولد ۲۶ خرداد ۱۳۷۸ و یکی از بازداشت‌شدگان خیزش ۱۴۰۱ ایران بود که در ۲۱ آذر ۱۴۰۱ به فاصله ۲۳ روز از زمان بازداشت، با حکم دادگاه انقلابِ مشهد اعدام شد.

او در جریان دادگاه بدون طی تشریفات قانونی و درحالی که از فرصت دفاع و حق استفاده از وکیل محروم بود، به کشتن دو بسیجی و زخمی‌کردن چهار بسیجی دیگر در جریان خیزش ۱۴۰۱ ایران در مشهد، متهم شد.

مجیدرضا رهنورد بر روی یکی از دستانش خالکوبی نماد شیر و خورشید را داشت. برخی شواهد نشان می‌داد این دست او قبل از اعدام، ابتدا توسط شکنجه‌گران سوزانده و سپس شکسته شده بود.
+62
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.