اوکراین و ناتو پیشنهاد «پایان جنگ» پوتین را رد کردند

دویچه وله: در آستانه آغاز نشست صلح در سوئیس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد پایان جنگ در اوکراین را داده است. او پایان درگیری‌ها را مشروط بر عدم عضویت اوکراین در ناتو و ترک نیروهای این کشور از چهار منطقه دانسته است.

در آستانه برگزاری کنفرانس صلح که از روز شنبه ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) به مدت دو روز با میزبانی بورگن‌اشتوک سوئیس و حضور نمایندگان حدود ۹۰ کشور برگزار می‌شود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شرایط خود برای پایان جنگ تجاوزکارانه کشورش علیه اوکراین را اعلام کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، پوتین که نمایندگان کشورش در نشست صلح حضور نخواهند داشت، گفته است "در صورتی که دولت کی‌یف نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراین خارج کند و این کشور به پیمان ناتو نپیوندد، آن موقع می‌تواند همه چیز سریع اتفاق بیفتد."

رئیس جمهور روسیه در حضور مدیران وزارت امور خارجه کشورش در این مورد اشاره کرد: «به محض اینکه کی‌یف عقب‌نشینی خود را از مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا آغاز کند و رسماً از برنامه‌های خود برای پیوستن به ناتو صرف‌نظر کند، ما بلافاصله، به معنای واقعی کلمه در همان دقیقه، آتش‌ را متوقف و مذاکرات را آغاز خواهیم کرد.»

پوتین در عین حال از اوکراین خواسته است مناطق مذکور را که بخشی از آن توسط ارتش روسیه اشغال شده است، به طور کامل به روسیه تحویل دهد. مسکو برخی از مناطق شرقی و جنوبی اوکراین را در سپتامبر سال ۲۰۲۲ به خاک روسیه الحاق کرد.

به گفته پوتین، روسیه "خروج امن نیروهای اوکراینی را تضمین خواهد کرد."

رئیس جمهور روسیه همچنین گفته است: «پیشنهاد برقراری صلح مربوط به آتش بس موقت نیست، بلکه به منظور پایان کامل جنگ است. اما اگر اوکراین و غرب این پیشنهاد روسیه را رد کنند، شرایط برای پیشنهاد جدید تغییر خواهد کرد و ادامه وضعیت درگیری‌ها به نفع اوکراین نخواهد بود.»

به نظر می‌رسد شرایط عنوان شده توسط کرملین برای پایان جنگ در اصل بیان‌گر خواست روسیه برای اعلام تسلیم توسط کی‌یف است.
واکنش اوکراین و ناتو به پیشنهاد پوتین
پیشنهاد پوتین برای پایان دادن به جنگ علیه اوکراین با مخالفت صریح مقامات در کی‌یف مواجه شده است.

میخائیلو پودوژاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین در این مورد به خبرگزاری رویترز گفت: «هیچ راهی برای سازش بین اظهارات پوتین و موضع اوکراین وجود ندارد. پیشنهاد پوتین به این معنا است که اوکراین شکست خود را به رسمیت بشناسد و از حق حاکمیت خود صرف نظر کند.»

او اضافه کرد: «سخنان رئیس کرملین را نباید جدی گرفت. این اظهارات نقشی را در مورد مذاکرات ایفا نخواهند کرد.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در واکنش به شرایط عنوان شده توسط پوتین برای برقراری صلح، تاکید کرد: «این پیشنهادی برای صلح نیست. این یک پیشنهاد برای تجاوز بیشتر و اشغالگری بیشتر است.»
پوتین: اجلاس صلح در سوئیس یک "مانور انحرافی" است
در عین حال ولادیمیر پوتین برگزاری کنفرانس صلح برای اوکراین در سوئیس را یک "مانور انحرافی" توصیف کرد و اشاره کرد که "هدف از آن، منحرف کردن توجه‌ها به کسانی است که واقعاً مسئول جنگ هستند."

او تصریح کرد که "بدون مشارکت روسیه در مذاکرات، دستیابی به یک راه حل مسالمت‌آمیز در اوکراین و به طور کلی برای امنیت اروپا، غیرممکن خواهد بود."
+33
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  اصلا هم از این خبرها نیست.روسیه تا چند وقت دیگه از اتیوپی هم بدبخت تر میشود و‌ امریکا از ۳۰۰ بیلیون دلاری که بلوکه کردهذاز روسیه مقدار کمی را به اکراین میدهد و قیمت اعظم آنررا بعنوان پس گرفتن وامهای جنگی از اوکران بر میدارد و تف هم کف دست روسیه نمیاندازد. حال خواهیم دید، روشیه میماند و‌کشوری فقیر و مردمی بدبخت، آنوقت باید از زیر صفر شروع کنند، مقداری از آن ۳۰۰ بیلیون بلوکه شده هم پولهای یامفتی هست که بعنوان ساختن نیروگاه انرژیراتمی از این الاغان جمهوری عث حالی تلکه کردند
  13
  13
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.