اسب‌ وحشی بعد از چند قرن به دشت‌های قزاقستان بازگشت

لحظه رهایی اسب‌های شوالسکی در شمال قزاقستان در یک محوطه ۶۰ هکتاریبی بی سی: یک نوع اسب وحشی که در معرض خطر انقراض قرار دارد برای اولین بار بعد از تقریبا دو قرن به استپ‌های قزاقستان بازگشته است.

هفت اسب از نوع شوالسکی اوایل ماه ژوئن درعملیاتی که باغ وحش پراگ هدایت می‌کند از اروپا به این کشور آسیایی منتقل شدند.

محققان به بی‌بی‌سی گفتند که این اسب‌ها بعد از حدود دو هفته سرحال هستند. آنها در دشت‌ها جولان می‌دهند و حتی فرآیند جفت‌گیری را شروع کرده‌اند.

مقام‌های باغ وحش پراگ می‌گویند که این موفقیت محصول یک دوره طولانی تلاش‌های حفاظتی است.

فیلیپ ماسِک، سخنگوی باغ وحش، گفت: «این یک گونه در معرض خطر انقراض است که به سرزمین اجدادی خود برمی‌گردد، گونه‌ای که در دهه ۱۹۶۰ در حیات وحش ناپدید شد، و آخرین آنها در مغولستان بود... بنابراین یک اتفاق فوق‌العاده است... یک معجزه.»

درحالی که این اسب‌ها به تدریج در دهه‌های اخیر در محیط طبیعی مغولستان و چین رها شده‌اند، این اولین عملیات برای احیای جمعیت کوچکی از آنها در قزاقستان است.

اسب شوالسکی آخرین گونه اسب وحشی در زمین است که نام آن از نیکلای شوالسکی اقتباس شده که ابتدا آن را برای جامعه علمی اروپا شناسایی کرد.

این گونه هزاران سال قبل در استپ‌های آسیای میانه پدیدار شد و در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ توسط محققان به اروپا و آمریکای شمالی منتقل شد، جایی که جمعیتی از آنها در باغ وحش‌ها به وجود آمد.

برخی از آنها به باغ وحش‌هایی در مونیخ و پراگ منتقل شدند و حالا اسب‌هایی که از نسل همان گروه هستند در قزاقستان رها شده‌اند.

آثار باستانی نشان می‌دهد که حداقل دو هزار سال قبل از آنکه اولین شواهد اهلی شدن اسب در اروپا ظاهر شود، مردم در شمال قزاقستان اسب سواری می‌کردند و یا از آن به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کردند.

اما در سال ۱۸۷۹ که شوالسکی «کشف» شد، فقط در بخش کوچکی از غرب مغولستان باقی مانده بود. رقابت با انسان و دام، به علاوه تغییرات زیست محیطی به نابودی آنها منجر شد.
لحظه رهایی یک شوالسکی در سال ۲۰۱۷ در مغولستانبعد از جنگ جهانی دوم تلاش‌هایی بین‌المللی برای نجات این حیوان شروع شد و باغ وحش پراگ مسئول تلاشی برای پرورش این اسب شد.

این باغ وحش هفته پیش اولین گروه از اسب‌ها را در قزاستان رها کرد که شامل شش مادیان و یک نر است. هدف رساندن شمار آنها به حداقل ۴۰ راس در پنج سال آینده است.

شوالسکی از دیرباز یکی از گونه‌های واقعا وحشی اسب شناخته می‌شود، چون تیره گونه‌های وحشی مثل ماستنگ آمریکایی و برامبی استرالیایی به حیوانات اهلی می‌رسد.

شوالسکی کوتاه‌تر و تنومندتر از اسب‌های اهلی امروزی است و تحلیل ژنتیکی نشان می‌دهد که هیچ یک جد دیگری نیست.

باغ وحش پراگ که ۱۵ سال را صرف معرفی اسب‌ها در آسیای میانه - عمدتا مغولستان - کرده است گفت که عملیات قزاقستان از سال ۲۰۲۲ بعد از توافق به دولت این کشور درحال برنامه‌ریزی بود.

اسب‌ها در دو گروه با هواپیمای نظامی به فرودگاه آرکالیک قزاقستان منتقل شدند.

این حیوانات سپس در مسیری هشت ساعته با وسایل نقلیه به آلتین دالا - نام قزاقی برای استپ طلایی - منتقل و در آنجا رها شدند.

آقای ماسِک سخنگوی باغ وحش به بی‌بی‌سی گفت که اسب‌ها ابتدا کمی مردد بودند اما بعد شروع به کاوش در فاصله‌های دورتر کردند.

اسب‌ها اوایل فصل گرما منتقل شدند تا برای انطباق با محیط تازه، پیش از شروع زمستان معمولا بسیار سخت استپ، وقت کافی داشته باشند.

آنها در سال نخست در یک محیط ۶۰ هکتاری «تطبیق با محیط» نگهداری می‌شوند تا در نهایت به طور کامل آزاد شوند.
+15
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.