آمریکا: گسترش برنامه هسته‌ای تهران هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد، پاسخ خواهیم داد

صدای آمریکا: سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده روز ۲۴ خرداد‌ماه در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی در افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در دو سایت زیرزمینی خود هشدار داد که آمریکا به این اقدام پاسخ خواهد داد.

متیو میلر روز پنجشنبه گفت :«گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضوح نشان می‌دهد که تهران قصد دارد برنامه هسته‌ای خود را به نحوی گسترش دهد که هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد. این اقدامات برنامه‌ریزی شده، ادعاهای حکومت ایران را بیشتر زیر سوال می‌برد. اگر جمهوری اسلامی این برنامه‌ها را اجرا کند، ما به طور مقتضی پاسخ خواهیم داد.»

او همچنین تاکید کرد:«جمهوری اسلامی باید بدون تأخیر بیشتر، با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری و تعهدات قانونی خود را به طور کامل اجرا کند. تا زمانی که ایران این کار را انجام ندهد، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهران را پاسخگو خواهد دانست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده تصریح کرد :«ما در هماهنگی نزدیک با شرکا و متحدان خود هستیم و آماده‌ایم در صورت ادامه همکاری نکردن جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فشارها بر ایران را افزایش دهیم.»

خبرگزاری رویترز روز ۲۴ خرداد با انتشار یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که جمهوری اسلامی در واکنش به قطعنامه هفته قبل شورای حکام، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در دو سایت زیرزمینی خود را گسترش داده و به سرعت سانتریفیوژهای دیگری را در تاسیسات فردو نصب کرده است.

براساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران به آژانس اطلاع داده که تا روز ۲۲ خرداد دو آبشار جدید از سانتریفیوژهای «آی‌آر-۶» را تکمیل کرده و هشت آبشار حاوی ۱۷۴ سانتریفوژ «آی‌آر-۶» را طی سه تا چهار هفته آینده در واحد ۱ تاسیسات غنی‌سازی فردو نصب خواهد کرد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۶ خرداد امسال با تصویب قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی خواست فورا به پرسش‌های بازرسان درباره منشاء ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده خود پاسخ دهد و تصمیم اخیر برای منع ورود برخی بازرسان به ایران را لغو کند.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۴ خرداد گفت ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران، از جمله ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده، همچنان در حال افزایش است. ایالات متحده هم ۱۵ خرداد‌ماه تصریح کرد که هیچ توجیهی برای انباشت اورانیوم بسیار غنی شده در ایران وجود ندارد.
+51
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  رژیم تهران تا به امروز کجاش اعتبار داشته و چه چیزش معتبر بوده ، جز سیاه نمایی و دروغ و فریب و شارلاتانیزم ، مثل خود آمریکای دو دوزه باز !!
  7
  57
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Darknet - لندن، انگلستان
  مهم این پیام رو عکس بگیرید:. دموکرات ها میدونن بزودی ترامپ میاد سر کار و قراره حکومت وحشیانه جمهوری رو نابود کنه . دموکرات ها با تزریق میلیارد ها دلار پول و تنبیه های بدون درد و اعتراضات بچه گانه به جمهوری اسلامی زمان میدن تا بتونه بی سر و صدا بمب هسته ای بسازه و یه مدت کوتاه بعد از ریاست جمهوری ترامپ اعلام کنه که جمهوری اسلامی به بمب هسته ای دست پیدا کرد. با این کار دموکرات ها نوکر وفادارشون یعنی جمهوری اسلامی رو از چنگال ترامپ نجات میدن تا همچنان به مردم ایران وحشیانه حکومت کنه و منابع مالی مارو فرزندان این چاکران به امریکا و انگلیس و چین و روسیه منتقل کنند. با این کار هم منابع کشور مارو غارت میکنند و هم تقصیر بمب اتم داشتن جمهوری اسلامی رو به گردن ترامپ میندازن تا از محبوبیتش کم کنند!!! این سناریو به زودی اجرا میشه و ما مردم ایران تاوان بیشرفی دموکراتهای آمریکا رو باید پرداخت کنیم. مگر اینکه قبل از اعلام جمهوری اسلامی مبنی بر دستیابی به سلاح هسته ای، ما مردم ایران به هر قیمتی این حکومت وحشی رو به پایین بکشیم
  15
  34
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Darknet - لندن، انگلستان

  جمهوری وحشی اسلامی برای در امان بودن از ترامپ با ساپورت و کمک مالی دموکرات های آمریکا داره خودش رو برای اتمی شدن آماده میکنه.
  10
  32
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  خفه بابا . دیک به دیک میگه روت سیاه
  14
  9
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  برو پاسخکو ات را به عمه و خالت بده.تو دیگه از رئس ات خر تری
  5
  11
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  جمهوری اسلامی هم خیلی ترسیده.....برید کنار ، طیب اومد.....جوک نگو دیگه آمریکا...
  18
  4
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  اتل متل توتوله گاو شما چه جوره
  10
  3
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shahab46 - هانوفر، آلمان
  بعد از سی، چهل سال فهمیدین دست مریزاد 
  2
  5
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  solswe - مالمو، سوئد
  خفه بابا ، شما پاسخ به ملت ایران رو بیشتر از چهل سال پیش با آوردن خمینی دادید ، دیگه گ. نخورید، اینا دست پخت خود بیشرفتون هستن ، زمان ثابت کرد که شما ها رفیق درزد و شریک قافله اید .
  5
  9
  جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.