بازرسی پلیس فرانسه از انجمن «سیما» وابسته به سازمان مجاهدین/ خوشحالی وافر جمهوری اسلامی

انجمن سیما در حومه پاریس که وابسته به سازمان مجاهدین خلق است مورد بازرسی قرار گرفت.رادیو فرانسه: به نوشته مطبوعات فرانسوی، پلیس مرزی فرانسه، آتش‌نشانی و همچنین مسئولان یک سازمان بیمه‌های اجتماعی، مقر انجمن «سیما» را در حومه پاریس مورد بازرسی قرار داده‌اند. این انجمن وابسته به «شورای ملی مقاومت ایران» است که معمولاً به عنوان «ویترین سیاسی سازمان مجاهدین خلق» معرفی می‌شود. رسانه‌های جمهوری اسلامی این رویداد را تحت عنوان «حمله پلیس فرانسه به مقر گروهک تروریستی منافقین» پوشش داده‌اند.

روزنامه «پاریزین» که یکی از روزنامه‌های پرمخاطب فرانسه است، می‌نویسد که روز چهارشنبه ۲۳ خرداد، یک «عملیات بزرگ بازرسی» در شهرستان «وال دوآز»، واقع در شمال پاریس انجام گرفت. شهر «اوِر سور اوآز» که از سالها قبل مقر سازمان مجاهدین بوده در همین شهرستان قرار دارد.

این بازرسی در دفاتر «انجمن سیما» صورت گرفته که به عنوان یک سازمان تولیدکننده برنامه‌های فرهنگی و هنری و مستند ثبت شده است. «پاریزین» می‌نویسد که برنامه‌های تلویزیون «سیمای آزادی» نیز در همین محل تولید می‌شود. افشین علوی، مسئول روابط عمومی شورای ملی مقاومت گفته است که کارکنان انجمن سیما همگی داوطلبانه به کار مشغولند و اکثراً پناهنده هستند.

«پاریزین» یادآوری می‌کند که یک سال قبل نیز این ساختمان هدف کوکتل مولوتوف و تیراندازی قرار گرفته و در پی مداخله آتش‌نشانی معلوم شده بود که حدود پانزده نفر در آنجا ساکن‌اند و شب را در محل می‌گذرانند.

با اتکا به همین پیشینه، سازمان «اورساف» که وابسته به وزارت بهداشت است و در حوزه بیمه‌های اجتماعی فعالیت دارد، قصد بازرسی محل را کرده تا مطمئن شود که کارگران غیرقانونی در آنجا ساکن نیستند. پلیس مرزی و آتش‌نشانی نیز در بازرسی شرکت داشته‌اند. بعد از بررسی هویت ۵۱ نفر، پلیس مرزی دو مرد و یک زن را که «حق اقامت در خاک فرانسه را ندارند» بازداشت کرده است. اسامی این افراد فاش نشده است.

اما شبکه یک تلویزیون فرانسه بدون آنکه از انجمن سیما حرفی بزند، مستقیماً سازمان مجاهدین را تحت نظر پلیس می‌داند و می‌نویسد که مأموران ژاندارمری و همچنین سرویس‌های «ضد تقلب» نیز در بازرسی شرکت داشته‌اند.
انعکاس در تهران
این خبر که در رسانه‌های فرانسوی بازتاب کوچکی داشت، در خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی به یک رویداد بسیار مهم تبدیل شده است.

خبرگزاری تسنیم در مطلبی مشروح، این بازرسی  را دارای اهمیت زیاد می‌داند و می‌نویسد: «حمله پلیس فرانسه به یکی از مقرهای اصلی منافقین در شهر پاریس و تفتیش این محل، یکی از مهمترین اتفاق‌ها در رابطه با این گروهک تروریستی طی چند سال اخیر بود...»

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه  که دبیر «ستاد حقوق بشر» جمهوری اسلامی نیز هست، صریحاً از «حمله پلیس فرانسه» ابراز رضایت کرده است.
+26
رأی دهید
-23

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.