با آغاز مراسم حج،عربستانی‌ها انتظار حداقل ۱۰ میلیارد دلار درآمد را دارند

یورونیوز: طبق چشم انداز۲۰۳۰ که محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی پیشنهاد داده است، هدف این کشور جذب سالیانه بیش از ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ است. هدف این چشم انداز کاهش اتکا به نفت با تقویت بخش‌های گردشگری و خدمات است.

با ورود حجاج به مکه در آستانه آغاز مراسم حج در اواخر این هفته، تجارت در عربستان سعودی رونق دوچندان پیدا خواهد کرد.

مقامات سعودی اعلام کردند که بیش از یک و نیم میلیون زائر خارجی تا روز سه‌شنبه وارد این کشور شده‌اند. صدها هزار شهروند سعودی نیز به این تعداد که تا آغاز مراسم افزایش چشمگیری خواهد داشت افزوده خواهند شد.

اتاق بازرگانی مکه پیش‌بینی می‌کند که عربستان سعودی از حج امسال به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت. هتل‌ها و رستوران‌های مکه به ویژه در اطراف مسجدالحرام در طول حج و عمره ماه رمضان تقریباً به طور کامل رزرو می‌شوند.

در مرکز خرید الصفا، در کنار مسجد الحرام در مکه، مغازه ها به صورت شبانه روزی باز هستند و زائران عطر، لباس، سجاده، خرما و سوغاتی‌هایی دیگر از این دست را می‌خرند.

بندر قویری، یکی از مغازه‌داران، تجارت را «عالی» می‌خواند. او می‌گوید: «گردش تجاری عالی، زائران از مکه مقدس که یکی از پاک‌ترین نقاط زمین است برای تبرک سوغاتی می‌خرند. آن‌ها همه چیز در کشورهایشان دارند، اما تلاش می‌کنند تا از برکت سرزمین مقدس بهره‌مند شوند.»

زین علی ناصر از دیگر مغازه‌د اران مکه نیز فصل حج را برای کل سال کافی می‌داند و اضافه می‌کند:‌«این بسیار بسیار مهم است. موسم حج (از نظر مالی) بقیه سال را پوشش می‌دهد. موسم حج، الحمدلله، گردش تجاری مهمی دارد.»

جمال محمد که عطرفروش است تایید می‌کند: «شکر خدا، حج رونق دارد. قبل از آغاز مراسم حج هم حضور زائران خوب بود، به خصوص در دو سال گذشته که تعداد زیادی از آنها اینجا بودند. من هجده سال است در بازار اطراف مسجدالحرام کار می‌کنم و گردش تجاری امروز با گذشته تفاوت زیادی پیدا کرده است.»

طبق چشم انداز۲۰۳۰ که محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی برای کشورش تبین کرده، هدف جذب سالیانه بیش از ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. هدف این چشم انداز کاهش اتکا به نفت با تقویت بخش‌های گردشگری و خدمات است.
+12
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  چرا که نه تاخر هست خر سوارم هست!
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  براستی که پیامبر اسلام، چه لطف بزرگی‌ کرد به امت‌ش، به امتی که غرق در جهالت بودند، - بهشون بهداشت یاد داد، براشون جهنم و بهشت ترسیم کرد، تا وحشی نباشن، و از همه مهمتر، براشون آب و نانی همیشگی‌ فراهم کرد، تا تعداد زیادی زائر، هرسال برن و پول به جیب عربستان بریزن، و از صاحبان کار و مغازه‌ها نیز دایم سوغاتی خرید کنن، تا اقتصاد داخلی‌ عربستان، همیشه رونق داشته باشه. / - پی‌نوشت؛ موردی که می‌گم رو، اولین‌بار، آقای سیاوش اوستا، بیش از دو دهه و نیم پیش، در مصاحبه با شبکه‌ی برون‌مرزی ایران اعلام داشت، که اکنون در سرچ گوگل نیز به آن رسیدم؛ "حمله‌ی اعراب به ایران، پس از فوت شدن پیامبر اسلام انجام شده، یعنی آقای محمد، در زمان خود، دستوری بر تازیدن به ایران نداده، و بلکه پس از فوت ایشان، حمله‌ی اعراب به ایران از سال ۶۳۳ میلادی در زمان خلافت ابوبکر شروع شد، در زمان عمر به اوج خود رسید، و در زمان عثمان منتهی به سقوط کامل دولت ساسانی در سال ۶۵۱ میلادی و کشته شدن یزدگرد سوم شد. / - ایرانیا پاشین برید بازهم صحرای عربستان، تا اونها یک‌وقت تجارت‌شون بی‌رونق نشه !!! پاشو بابا !!!
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  هدف زدن دین اسلام برای همین بودن که هر سال خیل احمق ها برای دیدن خانه خدای فرقه آخوندی به عربستان بروند و پول دور بریزند ۱۴۰۰سال پیش نفت نبود شما یک دین زدید تا پول در آورید حالا که نفت دارید اعتراف کنید که محمد یک بازاری کلاش و زن باره بوده و دینتان از سر تا پا کارش کشتن مردم و برده داری است
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نوش جونتون که از خریت پول در میارین! تازه وقتی حتی رو کار خانوم هم هستین یه میلیارد مسلمون باسن هوا دارن رو به شما سجده میکنن
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  تا خر در جهان است ، مفلس در نمی ماند .
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.