سعید لیلاز: حاکمیت خود را برای رییس‌جمهور شدن پزشکیان آماده کرده

اعتماد آنلاین: سعید لیلاز گفت: فرض حاکمیت این است که ممکن است مسعود پزشکیان رییس‌جمهور هم شود و برای این احتمال آماده است.

روزنامه اعتماد با سعید لیلاز گفت‌وگو کرده است.

به گزارش اعتماد، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید؛

* معتقدم با این تایید صلاحیت، پس از دولت سید محمد خاتمی، بزرگ‌ترین فرصت ایجاد شده تا ملت تغییرات بنیادینی در اداره کشور ایجاد کنند. بسیار خوشبینم. به نظرم جمهوری اسلامی با تایید صلاحیت مسعود پزشکیان، دست به کار بزرگ و حرکت عظیمی زده است. فرض حاکمیت این است که ممکن است مسعود پزشکیان رییس‌جمهور هم شود و برای این احتمال آماده است. اگر این اتفاق رخ ندهد، اشتباه و کم‌کاری از ما (جریان اصلاحات و طرفداران آقای پزشکیان) بوده است.

*تحرکات جدیدی در کشور پدید آمده و دوران تازه‌ای آغاز شده است. تصورم این است که حتما بالای 40میلیون ایرانی در انتخابات شرکت می‌کنند. امکان اینکه پزشکیان در دور اول پیروز شده و راهی پاستور شود، وجود دارد. همه ملت ایران را ابتدا باید به رای دادن و سپس رای به پزشکیان دعوت کنیم.

*ترامپ دیگر کاری نمی‌تواند بکند. تنها کاری که امریکا ممکن است انجام دهد و منجر به فشار به ایران شود، پایان دادن به جنگ اوکراین است.حتی اگر ترامپ روی کار بیاید ممکن است از طریق جنگ اوکراین به ایران ضرباتی بزند. اما چون بلافاصله تضادهای امریکا با چین بیشتر می‌شود، ایران می‌تواند از طریق شکاف‌های موجود بین‌المللی حیات خود را استمرار بخشد.
 
*پزشکیان در حوزه سیاست داخلی بنای رویارویی با هسته سخت قدرت را ندارد. این مورد بسیار مهم و برآمده از دهه‌ها حاکمیت دوگانه در ایران است. در ایران 35سال حاکمیت دوگانه وجود داشته اگر ایران پیش نرفته به دلیل همین حاکمیت دوگانه بوده است.
+3
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران

  یه کلام هم از خر محل! دیگه نمایشی تر از این نمایش جدید فرقه اسلامی تو این 45 سال ندیدیم اونوقت یه خری پیدا میشه که همچین زری بزنه! حاجی اینجا حکومت اسلامیه . اولا رییس جمهور اندازه حاجی فیروز قدرت دستشه و شغلش وراجیه و فقط برای یه غارت 8 ساله به همراه دزدهایی به اسم وزیر و کابینه میاد تا این نقش حاجی فیروز رو ایفا کنه که فرقه اسلامی به دنیا نشون بده مثلا مردمیه! در مقابل این خوش رقصی و حاجی فیروز بازی ، 8 سال غارت و چپاول میکنن و بارشون رو میبندن و میرن. دوما حاجی فیروز فرقه اسلامی همیشه از قبل مشخصه. این سری که انقد تابلو مهره رو چیدن که تنها کسی که نمیدونه قالیباف قراره لباس ملیجک دربار رو بپوشه خر حافظ شیرازیه. اونوقت تو و امثال خری مثل تو هنوز دم از این و اون میزنین؟ من که فکر نمیکنم تا این حد نفهم باشین. به نظر من شماها اومدین که تا جای ممکن با حرفاتون یه چند نفر ایرانی اوسکل رو هم در کنار افغانی هایی که وارد کردین بیارید پای صندوق رای های مسخرتون که بتونین تو دوربین صداسیماتون نشون بدین 😂 یعنی فقط قیافه اون خرهایی که در کنار افغانی های وارداتی رژیم قراره برن پای صندوق دیدنیه😂
  95
  72
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  یکی بزنه دهن این .... بخطا.
  3
  36
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  با توجه باینکه انتخابات توسط خامنه ای مهندسی می‌شود، اگر شخصی مشابه رئیسی را روی کار بیاورد ، معنی اش اینستکه رئیسی را او نکشته است ، اگر شخص را که مشابه رئیسی نباشد را رئیس جمهور کند ، معنی اش اینستکه رئیسی را خامنه ای کشته(بعلت بحران زیاد جهت نرمش قهرمانانه) تا کمی تغییر موضع دهد . بالاخره خریت و بیسوادی رئیسی و گروهش غیر قابل تحمل بود .
  35
  27
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  آنطور که پیداست، همزمان با سعی در ایجاد تغییر، در ترکیب نژادی ایران از طریق گستراندن افغانیها در مناطق غیر ترک ایران از یکسو، و حذف و شکار تدریجی عناصر غیر ترک نظام حاکم بر کشور و جایگزینی آنها با عناصر ترک از سوی دیگر، برنامه ریزان، مقدمات تجزیهء ایران را فراهم آورده اند.
  27
  18
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این یعنی استیلای دوباره مغولها به ایران و بازگشت تویله قاجار و عصر افتابه مسی و ضل السلطنه
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.