افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد

یورونیوز: یک افسر ارتش ایالات متحده گفته است که سیستم دفاع هوایی پاتریوت ساخت آمریکا مسئول سرنگون کردن یک هواپیمای آواکس «آ-۵۰ مین‌استی» روسیه بر فراز دریای آزوف در ۱۴ ژانویه سال جاری بوده است.

سرهنگ روزانا کلمنته، دستیار رئیس ستاد دهم فرماندهی دفاع هوایی و موشکی ارتش ایالات متحده، این مطلب را در جریان جلسه‌ای در حاشیه سمپوزیوم انجمن توپخانه میدانی ایالات متحده آمریکا اظهار کرده است.

او گفت سامانه متحرک پاتریوت که از سوی آلمان در اختیار کی‌یف گذاشته شده بود توانست در یک کمین موشکی زمین به هوا هواپیمای «آ-۵۰ مین‌استی» روسیه را هدف قرار دهد.

هواپیمای «بریف آ-۵۰» که ناتو آن را «مین‌استی» (Mainstay) نامگذاری کرده است یک هواپیمای هشدار و کنترل زود هنگام یا آواکس در نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی طراحی و ساخته شد. این هواپیما بر اساس هواپیمای ترابری ایلیوشین -۷۶ توسعه یافته‌ است.

روسیه از این مدل هواپیما تنها تعداد معدودی را در اختیار دارد.
عکسی از بدنه یک سامانه پدافندی اس۲۰۰ اوکراین که نشان می‌دهد هواپیمای آ-۵۰ دوم به وسیله آن ساقط شده استبه گفته مقامات اوکراینی دومین فروند از این هواپیما مدتی بعدتر توسط یک موشک زمین به هوای دوربرد اس-۲۰۰ ساقط شده است.

سرهنگ کلمنته با اشاره به اینکه بخش عمده موشک‌های پاتریوت برای محافظت از سایت‌های ثابت و زیرساخت‌های حیاتی کشوری در اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: «برخی دیگر از این سامانه‌ها در حال جابجایی هستند و کارهای واقعاً تاریخی‌ای انجام می‌دهند که من در طول ۲۲ سال دفاع هوایی ندیده بودم. یکی از آنها همین کمین هوایی است».

وی اضافه کرد: «آن‌ها این کار را با سامانه‌های با تحرک بالای پاتریوت انجام می‌دهند که توسط آلمانی‌ها اهدا شده است. این موشک‌ها بر روی کامیون‌ها نصب شده‌اند و می‌توانند به مناطق عملیاتی نزدیک شوند.»

طبق گزارش‌ها در این هدفگیری تمامی ۱۵ خدمه هواپیما کشته شدند.
این افسر نظامی آمریکا گفت: «مربیان آلمانی که وظیفه آموزش سربازان اوکراینی برای سامانه‌های متحرک پاتریوت را داشتند، در نیمه شبی پرسنل اوکراینی را از خواب بیدار کردند و آنها را برای انجام یک نبرد هوایی شبیه‌سازی شده به محلی دیگر بردند. سپس از آنجا نیز سربازان را به منطقه‌ای دیگر منتقل کردند.»

او اضافه کرد: «من وقتی این را شنیدم تعجب کردم که چرا آنها این کار را کرده‌اند؟ و یک ماه بعد شاهد بودیم که اوکراینی‌ها اولین کمین‌های خود را برای سرنگونی سوخوهای روسی در امتداد مرز روسیه انجام دادند.»»

مقامات روسیه درباره علت سقوط این هواپیما سکوت کرده‌اند و هنوز مشخص نیست سامانه موشکی اوکراین این هواپیما را دقیقا در چه مکانی بر فراز دریای آزوف هدف قرار داده‌ است.

کارشناسان نظامی می‌گویند سرنگونی این آواکس آ-۵۰ احتمالا مهم‌ترین پیروزی دفاع موشکی است که تاکنون توسط سامانه‌های پاتریوت اوکراینی به دست آمده است.
+57
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان

  حالا پوتین و میدویدیف باز بگن اگ. ناتو شرت قرمز نه نه شون(مع وف به خط قرمز روسی) را پاره کنی کنی بعد ن بر میخوره
  6
  28
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.