سرعت باورنکردنی تاسیس شرکت‌‌ توسط مهاجران افغانستانی در ایران

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:
 
خطر حضور بی‌ضابطه اتباع افغانستانی در ایران اکنون بقدری افزایش یافته که به یکی از موضوعات پرجاذبه تبلیغات انتخاباتی برای بعضی از داوطلبان ریاست جمهوری تبدیل شده است.
 
از نوع شعارهای این داوطلبان فهمیده می‌شود که قرار است در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بر سر برخورد با اتباع افغانستانی موجود در ایران و تعیین تکلیف آنان به ویژه اخراجشان مانور بدهند.
 
با اینکه می‌دانیم این شعار و این مانور مانند تمام شعارها فقط برای جمع‌آوری رأی است و بعد از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری بطور کلی فراموش می‌شود، در عین حال نشان‌دهنده این واقعیت هم هست که موضوع حضور بی‌ضابطه اتباع افغانستانی در کشورمان از مرز هشدار عبور کرده بطوری که موجب نارضایتی عمومی شده است.
 
اگر رئیس ‌جمهور آینده واقعاً بتواند مشکل بزرگ حضور بی‌ضابطه اتباع افغانستانی در کشورمان را حل کند باید به او آفرین گفت. متأسفانه این موضوع در اختیار افراد و مراکزی قرار دارد که دولت‌ها تاکنون نتوانسته‌اند به آن ورود کنند و مشکلات ناشی از آن را برطرف نمایند.
 
برای درک بهتر میزان خطر، باید به مواردی از واقعیت‌های ملموس در جامعه توجه شود، واقعیت‌هائی که نشان می‌دهند نفوذ اتباع اکنون اقتصاد، فرهنگ، سیاست و اجتماعات را فراگرفته است.
 
تازه‌ترین خبر که سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک اعلام کرده اینست که ۵۰ درصد شرکت‌های به ثبت رسیده در ایران متعلق به اتباع کشور افغانستان است. نکته مهمی که درباره این موضوع قابل تأمل است اینست که مشخص نیست آیا نظارت دقیقی بر عملکرد این شرکت‌ها وجود دارد یا نه؟ و اگر نظارتی هست، اینهمه شرکت افغانی در کشورمان چه کارنامه‌ای دارند؟
 
برای درک اهمیت آمار مربوط به شرکت‌های خارجی لازم است بدانیم طبق گفته سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، از زمان تصویب قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۸۱ تاکنون در مجموع ۸۲۴۱ شرکت خارجی در کشور به ثبت رسیده است.
 
در کنار این آمار، لازم است این نکته قابل تأمل‌تر نیز مورد توجه قرار گیرد که بندر چابهار با موقعیت ویژه تجاری که دارد تقریباً در قبضه تجار افغانی است. آنچه این واقعیت را حساس‌تر می‌کند قراردادی است که با نمایندگان حکومت خودخوانده طالبان در زمینه فعالیت‌های تجاری در چابهار امضا شده است.
 
مورد دیگر که بسیار هشداردهنده است، قبضه شدن مناطقی از کشور توسط اتباع افغانستانی است. شهرری، روستاهای جنوب تهران، اراضی و آبادی‌ها و مراکز اطراف فرودگاه امام خمینی، حاشیه شهر مشهد، شهرستان‌هائی مانند یزد، زاهدان، کرمان، کرج، مناطقی از شمال، مراکزی از استان فارس و استان‌های جنوبی و... از نظر بافت جمعیتی به وضعیتی دچار شده‌اند که گوئی غلبه با اتباع افغانستانی است.
 
در خود تهران، مراکزی مانند میدان آزادی، دریاچه خلیج فارس و حتی مناطق کوهستانی شمال و شرق تهران در تصرف اتباع افغانستانی قرار دارند. در شهرها و استان‌ها شرایط بگونه‌ای است که مردم بومی
 
احساس نگرانی کرده و در مواردی نیز به صورت خودجوش اقدام به اخراج اتباع خارجی می‌کنند.
 
مشکلات امنیتی ناشی از حضور آن دسته از اتباع افغانستانی که به طالبان وابسته هستند و اقدامات متعددی نیز علیه امنیت کشور انجام داده‌اند، مورد هشداردهنده دیگری است که باید به آن توجه ویژه شود. متأسفانه اخبار اقدامات ضدامنیتی این افراد به صورت شفاف در اختیار افکار عمومی قرار نمی‌گیرد و در عین حال اقدام مؤثری نیز برای مقابله با حضور این افراد به عمل نمی‌آید.
 
مردم ایران با مردم افغانستان مشکلی ندارند و بیش از نیم قرن است که از آنها به گرمی پذیرائی کرده‌اند، ولی پدیده حضور بی‌ضابطه اتباع افغانستانی به‌ویژه عناصر وابسته به طالبان، یک خطر بزرگ است که در چارچوب نقشه راه این گروه برای رسیدن به اهداف ویژه‌ای که برعهده دارد دنبال می‌شود. این خطر، آینده ایران را تهدید می‌کند و بی‌تفاوتی عجیب متولیان نظام جمهوری اسلامی در برابر این خطر، بشدت نگران‌کننده است.
+13
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  فرهنگ رشوه که در نظام ولایی خدایی ، مُلای کو** سِیر صعودی رو طی کرده و امروزه مترقی و متعالی شده ، بسیار قوی تر از اونی هست که تصورش رو بکنین !! فک و فامیلای نابکار فاطی هم اینرو فهمیده اند و میان رشوه رو میدن و شرکت تأسیس میکنند ! اکثراً هم شرکت‌های چاه کنی و مقنی گری هستند و در پوشش شرکت با برادران قاچاقچی مموتی در کار واردات تریاک فعالیت دارن !! پاک ری** به مملکت و جای سالم باقی نذاشتند !!
  61
  79
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  پیش از شورش 57 یکی از موارد نارضایتی، حضور چشمگیر مستشاران و متخصصان از کشورهای توسعه یافته در ایران بود، اما حالا شده حضور چشمگیر خلافکاران متجاوزان و غارتگران اموال عمومی مردم افغانستان در ایران!!
  13
  100
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی

  Momijii - توکیو، ژاپن
  یارویی که تو ژاپن هم نیستی خیلی چرندمیگی.اینهمه ایرانی که تو دوبی و امارات شرکت زدن یا الان میرن گرجستان و ارمنستان وکروواسی شرکت میزنن رشوه دادن؟البته شک ندارم خیلی بدبخت وبیچاره هستی که هروقت اومدم درصدرکامنتها بودی.ولی هنوزم امید به نجاتت ازبدبختی هست.یه روزی اگه دیگه کامنت ندی میفهمم مشکلت حادشده.اینو روانشناسی میگه
  38
  14
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  garadagh - استکلهم، سوئد
  حضور کلان مهاجران افغان در ایران به سال‌های دهه شصت برمی‌گردد. این موضوع در محافل شب‌نشینی آن دوره نقل مجالس بود. کامیون کامیون مهاجران را به شهرها می‌بردند و بعضی استان‌ها قبول نمی‌کردند چون در جامعه موج ضد افغان و افغان‌هراسی ایجاد شده بود. ایرانی‌ها در ایجاد فوبیا متخصص هستند؛ قبلاً هم بچه‌ها را از جهودها می‌ترساندند.
  5
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی
  چی شد باز ما شما رو زیارت کرددیم ! پیدات نبود ! .... صاحب کارِت فرستادتت پاکستان ! الان چه جوریاس ؟ التماسی کار میکنی !؟ عقل درست حسابی که نداری...
  10
  17
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی
  شانس آوردی سایت جوابیه منو کرد جگر زلیخا ، احمق جون ، بعله ایرانی‌های زیادی در امارات و ترکیه و گرجستان و جاهای دیگه شرکت میزنن ولی طبق قانون و بدون پارتی بازی و رشوه ! اینجا صحبت از سرعت دایر کردن شرکت در ایران هست که غیر طبیعیست ! نتیجه این که تا رشوه داده نشه ، ثبت شرکت به این سرعت بعید هست ! حالا چرا به تیریژ قبای تو برخورد کرد یارو !؟ اینجا خودتو لو دادی که همولایتی فاطی افغانی سایت هستی !!
  6
  12
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  جمهوری اسلامی سقوطش رو در کمتر از سه سال کاملا درک کرده. از اون روزی میترسم که به هنگام سقوط ، ایران رو تحویل افغانی ها بده و تاریخ محمود افغان دوباره در این سرزمین تکرار بشه. چون جمهوری اسلامی فهمیده که ایرانی ها خوب فهمیدن این فرقه که ایران رو غصب کردن اصلا ایرانی نیستن و چه دشمنی هزار ساله ای با ایرانی ها دارند و ایرانی ها فهمیدن که جمهوری اسلامی در ادامه غارت اجدادشان در حال ترانزیت ثروتهای ایران به وطن اجدادشون هستند و دیگر امیدی به خر کردن ایرانی ها نیست. پس به هنگام سقوط همان بهتر که ایران به دست افغان طالبان بیافتد که مطمئن بشن ایرانی ها هم به روزی بیافتند که آرزو کنند کاش همان جمهوری اسلامی بر آنها حکومت می کرد و مطمئن باشند که به هر حال ایران در چنگال اسلام خواهد ماند. حالا اسلام شیعه اینها نباشد و اسلام طالبانی باشد. مهم ادامه غصب ایران و شکنجه ایرانی ها توسط اسلام است. ادامه ماموریت اسلام در ایران.
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی
  خانم نگین . اون ایرانی هایی که در دوبی و اطراف شرکت میزنن با خودشون کلی ارز وارد دوبی میکنن و کلی به چرخه اقتصاد دوبی کمک میکنن . این افغانی ها فقط با صد میلیون تومان شرکت که سهله ، تابعیت ایرانی هم میگیرن و باندازه تو ایرانی میشن و حتا چون مسلمان تندرو هم هستند برای حکومت ایرانی از تو هم عزیزترند و کارشون خیلی راحتتر از من و تو در ایران راه میافته. اونوقت تو افغانی های پاپتی بی سواد که کشتن و قتل براشون مثل دعوای خیابونی میمونه رو با مهاجرت ایرانی های پولدار یا باسواد و پزشک به کشورهای اطراف مقایسه میکنی ؟!! ( واقعا عقل تو سرت هست؟ ) مسله بعدی اینه که چند سال بعد کافیه طالبان از این افغانی ها بخواد که شورش بکنن. اونوقت خیلی راحت مثل زمان محمود افغان ایران رو خواهند گرفت و تو دیگه باید آرزوشو بکنی که برگردی به ایران .
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.