استفاده از رنگ‌های فلورسنت به تشخیص سلول‌های سرطان پروستات کمک می‌کند

نور خاصی به پروستات تابیده می‌شود که باعث می‌شود سلول‌های سرطانی ظاهر شوندبی بی سی: دانشمندان دانشگاه آکسفورد متوجه شده‌اند نوعی رنگ فلورسنت می‌تواند به جراحان کمک کند دقیق‌تر محل سلول‌های سرطان پروستات را تشخیص داده و آن‌ها را بردارند.

برای اینکه خطر بازگشت سرطان کم شود، بسیار مهم است که همه سلول‌های سرطانی از بدن حذف شوند.

این رنگ درخشان به سلول‌های پروتئینی که تنها در سلول‌های سرطانی وجود دارند، می‌چسبد.

جراحان در آزمایش کوچکی که تنها با ۲۳ مرد انجام شد، گفتند این ماده رنگی به آن‌ها کمک کرد بافت‌های سرطانی که با چشم غیرمسلح یا با روش‌های پزشکی دیگر قابل‌دیدن نیستند را تشخیص بدهند.

قرار است با کمک مالی خیریه مطالعات سرطان بریتانیا، آزمایش بزرگ‌تری در مورد این روش انجام شود.

در شماری از ۲۳ نفری که با این روش مورد جراحی قرار گرفتند، سلول‌های سرطانی در بافت‌های اطراف و همین‌طور به لنف‌ها گسترش پیداکرده بودند و اگر قرار بود از روش‌های رایج فعلی استفاده شود، این سلول‌های سرطانی تشخیص داده نمی‌شدند.

این اولین بار است که این روش در بریتانیا روی انسان‌ مورد آزمایش قرارگرفته و نتایج حاصل از آن در ژورنال پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی اروپا منتشر شده است.

آزمایش بزرگ‌تری هم به نام تحقیق پروموت قرار است مؤثر بودن این روش را با روش‌های دیگر مقایسه کند.
دیوید باتلر داوطلب شد تا یکی از اولین کسانی باشد که روش رنگی را که توسط تیم آکسفورد استفاده می‌شد امتحان کند
«امیدوارکننده»
پروفسور فردی حمدی که مدیر این مطالعه است به بی‌بی‌سی گفت هنوز زود است که بگوییم که این روش برای همه بیماران مؤثر خواهد بود اما تا اینجا این روش امیدوارکننده بوده است.

او می‌گوید: «ما در بسیاری از بیماران سلول‌های سرطانی‌ را دیدیم که درغیراینصورت تشخیص داده نمی‌شدند.»

«این اولین بار است که موفق شده‌ایم چنین جزییات ریزی از سرطان پروستات را به‌طور زنده و در حال جراحی ببینیم. با این روش می‌توانیم سلول‌های سرطانی را برداریم. همین‌طور سلول‌هایی از تومور که می‌توانند در آینده باعث برگشتن سرطان شوند.»

او اضافه می‌کند: «سلول‌های سرطانی که به چشم نمی‌آیند به‌اندازه خود سلول‌های سرطانی اهمیت دارند.»

پروفسور حمدی می‌گوید استفاده این از این روش به این معنی خواهد بود که بافت‌های سالم بیشتری محافظت می‌شوند و احتمال عوارض جانبی که گاهی بعد از جراحی پروستات ایجاد می‌شود، ازجمله اختلال در نعوظ و بی‌اختیاری در ادرار، کمتر از قبل خواهد شد.
«خوش‌شانسی»
دیوید باتلر از شهر برادفورد در غرب یورک‌شر در این آزمایش شرکت کرد.

او می‌گوید: «این روش، سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی و همین‌طور در مثانه‌ام پیدا کرد.»

او بعد از جراحی، یک دوره پرتودرمانی هم داشت و بعد از سلول سرطانی در بدنش وجود ندارد. او می‌گوید: «خیلی شانس آورده‌ام.»

سرطان پروستات یکی از رایج‌ترین سرطان‌ها در میان مردان بریتانیا است و هرسال ۵۲۳۰۰ مورد جدید آن در این کشور تشخیص داده می‌شود.

دکتر ایان فوکز، مدیر اجرایی تحقیق و نوآوری خیریه مطالعات سرطان بریتانیا می‌گوید: «ما به ابزارهای بهتری برای تشخیص سرطان‌هایی که شروع به پخش شدن در بدن کرده‌اند، نیاز داریم. استفاده از رنگ‌های نشان‌دهنده و سیستم‌های تصویربرداری که این مطالعه جدید توسعه داده است، ممکن است از اساس روش درمان سرطان پروستات را در آینده تغییر بدهد.»

خیریه مطالعات سرطان بریتانیا امیدوار است این دوره آزمایشی با موفقیت همراه باشد و این ماده رنگی بتواند در جراحی‌های انواع دیگر سرطان هم در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.