کاربرد هوش مصنوعی برای ترجمه پارس سگ

تعدادی سگ‌ از نژادهای مختلف در این مطالعه مشارکت داشتندبی بی سی: پژوهشگران دانشگاه میشیگان، آمریکا، با استفاده از هوش مصنوعی در صدد برآمده‌اند آنچه که پارس سگ در مورد احساس بازیگوشی یا عصبانیت این حیوان نشان می‌دهد بهتر درک کنند.

آنان همچنین در حال بررسی این پرسش هستند که آیا هوش مصنوعی می‌تواند براساس صدای پارس سگ، سن، جنسیت و نژاد آن را به درستی شناسایی کند.

پژوهشگران با استفاده از مدل‌های رایانه‌ای که روی گفتار انسان آموزش داده شده بود، در تحقیق پیرامون رمزگشایی ارتباط سگ‌ها به پیشرفت‌هایی دست یافتند.

رادا میهالسیا، سرپرست آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه میشیگان می‌گوید: «پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه هوش مصنوعی می‌تواند در ایجاد تحول در درک ما از نحوه ارتباط حیوانات مورد استفاده قرار گیرد.»

به گفته او «تحقیقات انجام شده در دانشگاه میشیگان دریچه جدیدی را می‌گشاید تا بدانیم چگونه می‌توانیم از آنچه که در مورد پردازش گفتاری انسان کشف کرده‌ایم برای تشخیص تفاوت‌های ظریف در نوع پارس سگ استفاده کنیم.»

هوش مصنوعی گام‌های بلندی را در درک ظرایف گفتاری برداشته است.

از سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی برای تشخیص تغییرات ظریف در لحن، زیر و بم صدا و لهجه انسان استفاده می‌شود که به نوبه خود، فناوری‌های جدیدی مانند نرم‌افزارهای تشخیص صدا را فعال می‌کند.

این سیستم‌ها با آموختن تعداد زیادی صداهای واقعی انسان به چنین سطحی از پیچیدگی رسیده‌اند.

با این حال، برای سگ‌ها هیچ پایگاه داده‌های قابل مقایسه‌ای وجود نداشته است.

آرتم ابزالیف، نویسنده اصلی گزارش این مطالعه، خاطرنشان می‌کند: «تطبیق و ضبط صداهای حیوانات از نظر لجستیکی کاری بسیار دشوارتر از انسان است».

اما گروه تحقیقاتی او تصمیم گرفت کشف کند که آیا پژوهشگران می‌توانند با اتکای به پشتوانه دقیق تحقیقات انجام شده روی انسان، این کمبود داده را برطرف کند.

این گروه سپس به جمع‌آوری صداهای مختلف سگ مانند پارس، خرخر، و زوزه از هفتاد و چهار سگ از نژادها، سنین و جنسیت‌های مختلف پرداخت.

آنها این مجموعه را وارد یک مدل یادگیری ماشینی کردند، نوعی الگوریتم که الگوها را در مجموعه داده‌های بزرگ شناسایی می‌کند و برای تجزیه و تحلیل گفتار انسان طراحی شده است.

این گروه دریافت که این شیوه در گوش دادن دقیق به نحوه ارتباط سگ‌ها قابلیت خوبی دارد.

در مجموع، این گروه پژوهشی دریافت که مدل آنها در آزمایش‌های مختلف دارای ۷۰ درصد دقت بوده است.

خانم میهالسیا می‌گوید: «این اولین بار است که روش‌های بهینه‌سازی شده برای بررسی گفتار انسان برای کمک به رمزگشایی ارتباط حیوانات بازسازی شده است.»

او می‌افزاید: «نتایج حاصل از تحقیقات ما نشان می‌دهد که صداها و الگوهای به دست آمده از گفتار انسان می‌تواند پایه تجزیه و تحلیل و درک الگوهای آکوستیک صداهای دیگر، مانند صدای حیوانات قرار گیرد.»

این گروه از پژوهشگران معتقدند که یافته‌های آنها می‌تواند «پیامدهای مهمی» برای رفاه حیوانات داشته باشد.

به گفته آنها، درک بهتر تفاوت‌های ظریف در صداهای مختلف حیوانات می‌تواند نحوه تفسیر و پاسخ انسان به نیازهای عاطفی و فیزیکی آنها را بهبود بخشد.

نتایج این پژوهش در کنفرانس بین‌المللی مشترک زبان شناسی کامپیوتری، منابع زبان و ارزیابی گفتاری ارائه شد.

موسسه ملی اخترفیزیک، اپتیک و موسسه الکترونیک مکزیک نیز با دانشگاه میشیگان در این پروژه همکاری داشته است.
+3
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند
  با اینکه طبق روایت تاریخ نویسان و اندیشمندان ادبی و فرهنگی اعراب مسلمان برای خورد کردن و بی ارزش جلوه دادن زبان پارسی اوو اوو کردن و یا زوزه کشیدن و یا واق واق را پارس می نامیند ولی همچنان جمهری ناایرانی و اسلامی به همراه آیت الله بی‌بی‌سی آن را پارس کردن می نامند
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  این هوش مصنوعی قادره چرندیات جنتی را هم با زبان آدمیزاد ترجمه کنه؟ فکر نمی‌کنم هوش به این پیشرفت رسیده باشه
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.