یک معترض بازداشت شده دیگر پس از آزادی از زندان خودکشی کرد

 فرهاد بیگی گروسی (راست) و مظاهر حیدریصدای آمریکا: منابع حقوق بشری گزارش دادند که فرهاد بیگی گروسی، معترض بازداشت‌شده در پرونده مشترک با رضا رسایی، در پی آزادی پس از سپردن وثیقه، خودکشی کرد و جان باخت. هم‌زمان، گزارش‌ها حاکی از اعتصاب غذای مظاهر حیدری، زندانی عقیدتی، در اعتراض به «پرونده‌سازی» علیه او است.

بنا بر اعلام گروه مشاوران حقوقی دادبان در روز دوشنبه ۲۱ خرداد، فرهاد بیگی گروسی، از معترضان بازداشت‌شده در شهر صحنه استان کرمانشاه در پرونده مشترک با رضا رسایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در حالی که پس از یک سال بازداشت با وثیقه آزاد شده بود، خودکشی کرد.
فرهاد بیگی گروسی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در شهر صحنه استان کرمانشاه در ارتباط با کشته شدن نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات این شهر در تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۱ بود؛ پرونده‌ای که در آن رضا رسایی بر اساس اعترافات اجباری متهمان علیه یکدیگر، به اعدام محکوم شده است.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی تصاویری از آگهی فوت او را منتشر کرده‌اند. برخی منابع خبری نیز در فضای مجازی گفته‌اند که پیکر فرهاد بیگی گروسی به صورت «حلق‌آویز» پیدا شده است.
آگهی فوت فرهاد بیگی گروسیخودکشی در زندان و یا پس از آزادی از زندان‌های جمهوری اسلامی، بارها توسط منابع حقوق بشری گزارش شده است.

پیش از این، شماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ از جمله یلدا آقافضلی، مریم آروین وکیل دادگستری، آرش فروزنده سینماگر، محسن جعفری‌راد منتقد سینما، عرشیا امام‌قلی‌زاده نوجوان معترض، در فاصله کوتاهی پس از آزادی موقت به طرز مشکوکی جان باخته‌اند.
اعتصاب غذا در اعتراض به پرونده‌سازی
همچنین، گزارش شده که مظاهر حیدری، درویش گنابادی که شنبه ۱۹ خرداد توسط مأموران یک نهاد اطلاعاتی در شهرکرد بازداشت شده، در اعتراض به «پرونده‌سازی علیه خود و بازداشت غیرقانونی‌اش» از زمان بازداشت تاکنون اعتصاب غذا کرده است.

بنا بر گزارش دادبان در روز دوشنبه، اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی تا کنون ادامه دارد و به گفته یک منبع مطلع، «مقام قضایی در ابتدا پرونده دو سال پیش مظاهر حیدری را دلیل بازداشت عنوان کرده» اما «پس از اعتراض» این زندانی سیاسی که پیش از این نیز در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت شده بود، «فورا پرونده جدیدی را علیه او باز کرده‌اند.»

مظاهر حیدری در جریان حمله نیروهای جمهوری اسلامی به درویشان گنابادی در سال ۱۳۹۶ در وقایع معروف به «گلستان هفتم» در تهران بازداشت شده و یک سال را در زندان سپری کرده بود
+10
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  هیچکس پس از آزادی خودکشی نمی کند حتی اگر به او تجاوز و یا بی حرمتی شده باشد . همه اینها براثر قرص کشنده شهید شدند که مدتی بعد از مصرف آن بر شخص اثرمیگذارد . همه در خواب و یا موقع استراحت از دنیا می روند و مردم و رژیم بهمراه خبرگزاری آنرا خودکشی می نامند. حلق آویز بودن آنها درست نیست بلکه شخصی او را حلق آویز کرد
  0
  13
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.