محدودیت‌های جدید کتابخانه ملی ایران، بخش بزرگی از دانشجویان محروم از مطالعه شدند

 کتابخانه ملی ایرانرادیو فردا: کتابخانه ملی ایران در تازه‌ترین تغییرات مدیریتی خود با تدوین آئین‌نامه‌ای عضویت بخش بزرگی از گروه‌های دانشجویی و پژوهشی را با محدودیت‌هایی روبرو کرده که رسانه‌های داخلی ایران آن را «عجیب» توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا روز یکشنبه ۲۰ خرداد با بیان اینکه در آئین‌نامه جدید نسبت به سال گذشته «محدودیت‌های زیادی» برای قشرهای مختلف دانشگاهی تعیین شده، نوشت از این پس «امکان عضویت دانشجویان کارشناسی ارشد بدون پایان‌نامه در کتابخانه ملی دیگر فراهم نیست».

بر این اساس، کارت دانشجویان کارشناسی ارشد که اکنون در این کتابخانه عضویت دارند نیز «تمدید نخواهد شد»، همچنین به نویسندگان کتاب و مقاله نیز «عضویت داده نمی‌شود».

این خبرگزاری همچنین اعلام کرد حداکثر مدت عضویت «حتی برای عضویت پژوهشی» در این کتابخانه یک سال اعلام شده و تمدید نمی‌شود.

از جمله محدودیت‌های تعیین شده دیگر می‌توان به ممنوع بودن «توزیع نظرسنجی، نامه و دعوت به تجمع (حتی خیریه)» در این کتابخانه اشاره کرد.

خبرگزاری ایلنا در انتها نوشت: «به نوعی می‌توان اینگونه تلقی کرد که مطابق آیین‌نامه جدید؛ محدودیت از مطالعه شیفت شب به محرومیت از مطالعه برای همه تبدیل شده است.»

اشاره این خبرگزاری به تغییراتی است که از آذرماه ۱۴۰۱ و در میانه اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» آغاز شد.

در آن زمان مدیریت کتابخانه ملی پس از انتشار تصاویر کاربران این کتابخانه بدون رعایت حجاب اجباری و تعلیق عضویت برخی از اعضای این کتابخانه، شیفت شب این کتابخانه را تعطیل کرد.

جمعی از اعضای کتابخانه ملی ایران نیز در بهمن ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به «احکام تعلیق» تعدادی از زنان عضو این کتابخانه به خاطر عدم رعایت «حجاب اجباری»، این احکام را تشدید «آپارتاید جنسیتی» از سوی جمهوری اسلامی خوانده و هدف حکومت این چنین اقداماتی را «حذف خزنده زنان» عنوان کردند
+16
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  چیز طبیعیه. جمهوری گند اصلامی از روز اول با مطالعه کتاب روزنامه مجله و دیدن فیلم و سینما بعددها هم با ویدیو ماهواره خونگی اینترنت و فضای مجازی مشکل داشته و داره. چون همش به مردم آگاهی و دانش میده چیزی که اخوند انگلیسی و انگلیس باش مخالفه
  1
  18
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا
  واقعا میشه گفت رسما دیوونه خونس کم کم تمام کتابخونه ها و دانشگاه ها هم تعطیل میشه میرسیم به عصر حجر
  1
  13
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  دین اسلام یعنی نقد را ول کن و نسیه را بچسب. اینجا عرق نخور شراب نخور سکس نکن تا بعد در آن دنیا برات هم شراب میدهم هم سکس فراوان. دین اسلام یعنی دزدی، توحش، خیانت، دروغ، تزویر، و هر چه بد هست. دین اسلام یعنی اینها. تفاوت دین اسلام را درست مسشود در ایران قبل و بعد از انقلاب دید. اگر کل ایران در زنان شاه فقید بنا به حرف این مفعولین نسلمان نبوده اند و حال مسلمان واقعی شده اند، خودتان فرق بی دینی مردم زمان شاه و مسلمانان الان را نظاره گرید.
  3
  5
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  در کشور اسلامی بخصوص در حکومت ایران شما احتیاجی به کسب معلومات بغیر از فحشا ودزدی که در دین مبین اسلام که محمد سرآمدش است نداری نه تاریخ را باید بدانید نه از معلومات علمی وافکار مختلف باید آگاه شوید این سر لوحه این حکومت است که شما را در تاریکی نگه دارد که مبادا آگاه باشید از گذشته وحال خود.
  1
  0
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.