روزنامه های قبل از انقلاب/ شاه در ۱۳۴۲: هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست، خمینی مرتجع است

در میان اسناد تاریخی متعدد، روزنامه‌ها و جراید جزو جذاب‌ترین‌ها برای مرور وقایع تاریخی است. در این گزارش به رویدادهایی ایران در سال مهم ۱۳۴۲ نگاه شده استایران وایر:آرش عزیزی
در میان اسناد تاریخی متعدد، روزنامه‌ها و جراید جزو جذاب‌ترین‌ها برای مرور وقایع تاریخی است. در این گزارش به رویدادهایی  ایران در سال مهم  ۱۳۴۲ نگاه شده است.  فروردین ۱۳۴۲ ایران شاهد اولین کشته‌ها در تظاهرات‌های قم و تبریز در پی اعتراضات برخی روحانیون به مفاد انقلاب سفید همچون حق رای به زنان و اصلاحات ارضی است. همان اعتراضاتی که نهایتا منجر به ۱۵ خرداد شدند.  شاه در این سال گفته بود «هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست» و در یک سخنرانی تلویحا «روح‌الله خمینی» را مرتجع خوانده بود.

****

در اخبار خارجی یکی از بزرگ‌ترین‌ تیترها به مرگ باورنکردنی «دیوی مور»، مشت‌زن آمریکایی، اختصاص دارد که در سن ۲۹ سالگی در مسابقه‌ای مقابل حریف مکزیکی خود از شدت جراحات وارده درگذشت. بد بودن وضع مزاجی «ملک سعود»، پادشاه وقت عربستان سعودی، جز سایر خبرها است.
شروع حملات خمینی و تلاش شاه برای حفظ ارتباط با روحانیون
در صفحه ۹ شماره ۶ فروردین ۱۳۴۲ کیهان، گزارش مفصلی از مراسم نوروزی شاه منتشر شده که در روز اول فروردین در کاخ گلستان برگزار شده بود. لابه‌لای خطوط این گزارش نکات مهمی را در مورد شرایط وقت می‌بینیم. مثلا این‌که شاه با جمعی از روحانیون از جمله «حجت‌الاسلام حاج سید محمدرضا بهبهانی» دیدار می‌کند و می‌گوید: «من همیشه کمال علاقه و کوشش را داشته‌ام که اصول اسلامی بدون پیرایه و به‌صورت واقعی آن‌طور که حقیقتا قرآن کریم به ما می‌آموزد و مورد نظر شرع مقدس است در کشور پیروی گردد... هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست و هیچ جامعه‌ای بدون این‌که متکی به دین باشد قوام ندارد و چقدر مایه خوشبختی است که دین ما ایرانیان دین مبین اسلام است.»
در صفحه ۹ شماره ۶ فروردین ۱۳۴۲ کیهان، گزارش مفصلی از مراسم نوروزی شاه منتشر شده که در روز اول فروردین در کاخ گلستان برگزار شده بوداین گفته‌ها و دیدار با روحانیون نشان می‌دهد که شاه در حین خبری که از حملات خمینی و همراهانش داشت به فکر حفظ رابطه دربار با روحانیت بود. شاه پیش از این نیز در سخنان نوروزی خود سخنان مشابهی خطاب به روحانیون ایراد کرده بود؛ چنان‌که روزنامه «اطلاعات» در روز ششم فروردین از او تیتر زد: «هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست.»

در همین راستا روزنامه‌های اصلی عیدهای اسلامی را بزرگ می‌دارند. مثلا روزنامه «اطلاعات»‌ در روز ۱۵ مرداد تیتری در صفحه اول به مناسبت «میلاد پیامبر اسلام» منتشر می‌کند و جالب این‌جا است که از یوهان ولفگانگ فون گوته، شاعر بزرگ آلمانی، نقل‌قول می‌کند که «اگر معنی اسلام سپردن کارها به دست خداوند و تسلیم در برابر اراده او است، ما همه مسلمان هستیم و مسلمان نیز می‌میریم.»

در همین گزارش به دیدار شاه با «سفرای کبار» (سفیران تام‌الاختیار مقیم تهران) نیز اشاره شده است. تنها عکسی که کیهان از این دیدار منتشر کرده متعلق به دیدار شاه با «نیکلای پگوف»، سفیر وقت شوروی، است. این یادآور روابط گسترده دیپلماتیک ایران در آن زمان است.

علی‌رغم موضع‌گیری ایران در دفاع از غرب در جنگ سرد، تهران هم با کشورهای غربی رابطه داشت و هم با کشورهای شرقی. در سال‌های پیش‌رو این روابط تحت لوای «سیاست مستقل ملیِ» شاه گسترده‌تر هم شد و کم‌تر کشوری بود که ایران با آن روابط حسنه نداشته باشد.

نکاتی از این نقش بین‌المللی ایران را در این می‌بینیم که نماینده سازمان ملل در مراسم نوروزی از شاه به دلیل نقش نیروهای هوایی ایران در بحران کنگو در قالب سازمان ملل تشکر می‌کند. در کیهانِ ۱۱ فروردین هم خبر کوتاهی در مورد خدمت افسران نیروی هوایی ایران در کنگو منتشر شده است.

یکی از جالب‌ترین اخبار داخلی به سفر «اشرف پهلوی»، خواهر شاه، به جنوب ایران و نقشش در تشکیل «کمیته شورای عالی جمعیت‌های زنان» در آبادان، اهواز و خرمشهر اختصاص دارد.
یکی از جالب‌ترین اخبار داخلی به سفر «اشرف پهلوی»، خواهر شاه، به جنوب ایران و نقشش در تشکیل «کمیته شورای عالی جمعیت‌های زنان» در آبادان، اهواز و خرمشهر اختصاص داردعکسی از حضور اشرف در آبادان که به عنوان نایب رییس «سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی» به این سفر رفته بود در کنار جمعی از زنان عضو کمیته که همگی بی‌حجاب هستند منتشر شده است. این عکس و خبر چارچوب مهمی در مورد رویدادهای منتهی به ۱۵ خرداد را به ما یادآوری می‌کند: اعتراض روح‌الله خمینی و هم‌فکرانش به حق رای زنان و سایر اصلاحات انقلاب سفید در حالی انجام می‌شد که حرکتی اجتماعی در میان زنان در جریان بود.

آثار این حرکت را در شماره‌های بعدی هم می‌بینیم. مثلا کیهان در صفحه اول شماره ۱۱ فروردین از سفر اشرف به استان فارس خبر می‌دهد و از قول او تیتر می‌زند «دختران ایرانی باید به موازات سپاه دانش باسواد شوند.» یا در روزنامه اطلاعات روز ۲۳ مرداد‌ماه، تیتری گویا یادآوری می‌کند که «تظاهرات دیروز زنان تهران را تکان داد» که خبری است از گردهمایی بزرگ زنان در «استادیوم فرحِ» تهران (که بعدها به ورزشگاه تختی تغییر نام داد). تحولات انقلاب سفید به روشنی مورد حمایت گروهی از زنان بود.

اخبار بین‌المللی، به‌خصوص در مورد جنگ سرد، نیز بازتاب زیادی در روزنامه‌ها دارد. مثلا کیهان و اطلاعات هر دو توجه ویژه‌ای به مذاکرات بین شوروی با آمریکا و بریتانیا دارند که نهایتا در ماه اوت ۱۹۶۳ منجر به امضای «معاهده ممنوعیت آزمایش‌های هسته‌ای» در مسکو شد.
تصویر مراسم امضای قرارداد با حضور خروشچف و وزرای خارجه سه کشور در صفحه اول منتشر شده است و گزارش اطلاعات تاکید می‌کند که «اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان» به این توافق می‌پیوندند روزنامه اطلاعات با تیتر «قرارداد تاریخی مسکو امضا شد» به استقبال این خبر می‌رود و از «نیکیتا خروشچف»، رهبر وقت شوروی، نقل می‌کند که «اینک نوبت امضای قرارداد عدم‌تجاوز میان شرق و غرب است» و «نِهرو [نخست‌وزیر وقت هند که از چهره‌های اصلی جنبش عدم تعهد بود] اعلام کرد جنگ سرد شکست خورد.»
انتقاد شاه از ارتجاع سیاه
همزمان با تلاش شاه برای نزدیک شدن به روحانیون قم، انتقاد او از «ارتجاع سیاه» در ارتباط با انقلاب سفید و اصلاحات ارضی است. ارتجاع سیاه اشاره به روحانیونی دارد که منتقد برنامه‌های مترقی و مدرن دوره شاه بودند که در راس آن‌ها، خمینی قرار داشت.
همزمان با تلاش شاه برای نزدیک شدن به روحانیون قم، انتقاد او از «ارتجاع سیاه» در ارتباط با انقلاب سفید و اصلاحات ارضی استروزنامه اطلاعات در شماره ۱۹ خرداد ۱۳۴۲ سخنرانی شاه در مراسم اهدای اسناد مالکیت زمین به کشاورزان همدان را منتشر کرده که در آن شاه آشکارا از «ارتجاع سیاه» انتقاد می‌کند: «در کنگره دهقانان ایران در دی‌ماه سال گذشته موقعی که مواد شش‌گانه انقلاب ملی خودمان را برای دهقانان ایران و ملت ایران توضیح می‌دادم، متذکر شدم که دو قوه از پای نخواهند نشست، چون در آزادی ملت ایران و رفاهیت آن‌ها، آن دو قوه مرگ خودشان را مشاهده می‌کردند. یکی از آن‌ها ارتجاع سیاه بود که تجلی آن را در روز چهارشنبه پانزده خرداد در شهر تهران مشاهده کردیم.»

شاه در این سخنرانی می‌گوید: «مرتجع سیاه از چندی پیش این اقدامات را شروع کرد، به هر کسی که تریاک می‌کاشت گفت تریاک بکار و به هر کسی که تریاک می‌کشید گفت تریاک بکش. افراد قاتل پیشینه‌دار، کسی که برادر خویش را کشته بود و نظایر آن‌ها را در ملاقات‌های شبانه در کافه‌های تهران پس از صرف مشروب با مقداری پول روانه کوهستان‌های فارس کردند برای این‌که آن‌جا قطاع‌الطریقانه امنیت مملکت را بهم بزنند.»

شاه در این سخنرانی گفته بود: «در چهارشنبه پانزدهم خرداد ارتجاع سیاه چه کرد؟ کتاب‌خانه پارک شهر را آتش زد، زیرا هر چه مطابق علم و سواد و احتیاجات امروز باشد به درد او نمی‌خورد. ورزشگاه را آتش زد، وسیله عبور و مرور و باجه‌های بلیت‌فروشی اتوبوس را آتش زد، برای اینکه لابد او فکر می‌کند که در این قرن که دنیا به سمت تسخیر فضا می‌رود، ما باید سوار الاغ یا قاطر بشویم. ارتجاع سیاه به اتوبوس‌هایی که دختران دانش‌آموز را حمل می‌کرد، حمله کرد، ارتجاع سیاه به وسایل عبور و مرور و چراغ راهنمایی حمله کرد، ارتجاع سیاه به زن‌های بی‌دفاع در خیابان‌های تهران حمله کرد. اگر بخواهم بشمارم که چه کردند و چه تجاوزاتی کردند و چه اعمال وحشیانه‌ای بروز دادند از فرصت صحبت امروز خارج می‌شویم، ولی مشت نمونه خروار است و آن‌ها در آن روز توانستند ماهیت خود را نشان بدهند.»
امضای ایران بر پای معاهده منع آزمایش سلاح‌های اتمی
تصویر مراسم امضای قرارداد با حضور خروشچف و وزرای خارجه سه کشور در صفحه اول منتشر شده است و گزارش اطلاعات تاکید می‌کند که «اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان» به این توافق می‌پیوندند و این‌ تنها «جنگ‌طلبان چینی» هستند که «تنها مانده‌اند» -- اشاره‌ای به مواضع افراطی دولت «مائو تسه‌تونگ» در پکن که البته آن‌ هم بعدها نرم شد و با ایرانِ شاهنشاهی روابط گسترده برقرار کرد و میزبان سفری تاریخی از سوی شهبانو «فرح پهلوی» بود.

این‌که مدت کوتاهی پس از بحران موشکی کوبا که در آن دو ابرقدرت تا پای جنگ هسته‌ای رفتند شاهد امضای این توافق بودیم باعث جوی از خوش‌بینی شده بود.  

از طرف ایران، «اردشیر زاهدی»، سفیر وقت ایران در لندن، توافق مسکو را امضا می‌کند و روزنامه اطلاعات با اشاره به این خبر در شماره روز ۱۹ مرداد تاکید می‌کند «ویلیام هریمن»، دیپلمات ارشد آمریکایی، به این خاطر از ایران تشکر کرده است. در همین شماره است که خبر دادگاه متهمین واقعه ۱۵ خرداد را نیز می‌خوانیم.
قطع ارتباط مصر با ایران در دوره عبدالناصر
در همین روزها اما ردپای بحران‌های منطقه‌ای هم در رسانه‌ها پیدا است. مثلا دولت انقلابی مصر که در پی کودتای ۱۹۵۲ به قدرت آمده بود و در ابتدا تحت رهبری ژنرال «محمد نجیب» روابط خوبی با ایران داشت با قدرت گرفتن بیشتر «جمال عبدالناصر» دست به قطع روابط دیپلماتیک با ایران زد؛ روابطی که تنها در سال ۱۹۷۰ و در آخرین هفته‌های عُمرِ ناصر به ابتکار وزیر خارجه وقت، «اردشیر زاهدی»، از نو برقرار شدند.

در کیهانِ ۱۱ فروردین از قول «جهانگیر تفضلی»، وزیر مشاوری که اغلب با مطبوعات گفت‌وگو می‌کرد، می‌شنویم که کنار زدن نجیب توسط ناصر را مغایر با «اصول جوانمردی» می‌داند. انتقاد تفضلی از ناصر و «ریاست‌طلبی‌های» او در حالی است که «جمهوری متحده عربی» که مصر و سوریه را متحد کرده بود حدود یک سال و اندی پیش دقیقا به همین علت فروپاشیده بود.

تفضلی درباره حضور کارشناسان آلمانی نازی در مصر نیز اظهارنظر می‌کند و فاشیسم را «دکترینی... که بلوک شرق و غرب مشترکا از آن سخت نفرت دارند» می‌نامد. تفضلی می‌گوید: «من به خودم اجازه نمی‌دهم در امور سایر ملت‌ها اظهارنظر کنم اما به نظرم دیکتاتوری ناصر خشن است و متاسفانه کمی هم رنگ و بوی فاشیستی و برتری نژادی مضحکی دارد.»

تفضلی در عین حال می‌گوید حکومت ناصر بهتر از «رژیم پاشاها و فئودال‌های قبل از انقلاب نجیب» است و در واقع کودتای سال ۱۹۵۲ را انقلابی به نام ژنرال نجیب می‌نامد. او در عین حال «ملک حسین»، پادشاه اردن را که از نزدیکان به شاه بود، می‌ستاید و او را «از اصیل‌ترین اعراب جهان» می‌نامد.
هیجان‌انگیزترین مسابقه فوتبال سال با حضور شاه و شهبانو
اما علاوه بر اخبار سیاسی و بین‌المللی حتی آگهی‌های روزنامه‌ها و اخبار فرهنگی و هنری آن‌ها نیز به ما در درک اوضاع کمک بسیاری می‌کنند.

مثلا روزنامه اطلاعات در مردادماه خبر از حضور شاه و شهبانو در «هیجان‌انگیزترین مسابقه فوتبال سال» می‌دهد که قرار بود بین «تاج» و «شاهین» در استادیوم «امجدیه» برگزار شود. با این‌که استادیوم اصلی تهران دیگر امجدیه (شهید شیرودی امروز) نیست و تیم‌های اصلی نیز دیگر تاج و شاهین نیستند، تب فوتبالی با گذشت نیم‌قرن هنوز پابرجا است.

در شماره‌ای از روزنامه کیهان در روزهای نوروزی ۱۳۴۲ خبر از نمایش «مسافری از بهشت» ساخته «نصرت‌الله وحدت» است که اولین نمایشش با حضور شاه در سینما «پلازای تهران» بود. حضور شاه در این نمایش موضوع تیتر اصلی صفحه اول روزنامه «کیهان» است و تیتر زده شده که «از صنعت فیلمبرداری ایران حمایت خواهد شد.»

در عین حال اما شاهد نمایش مهمترین فیلم‌های سینمای غرب در ایران نیز هستیم. مثلا روزنامه کیهان در شماره ۱۴ خرداد ۱۳۴۲ آگهی‌ای در مورد نمایش فیلم «سنیلیتا» با بازی ستاره‌ بی‌نظیر سینمای ایتالیا، «کلودیا کاردیناله»، در سینما «سانترال» تهران منتشر کرده که در آن تصویر کاردیناله را در آغوش دیگر بازیگر این فیلم، «آنتونی فرانچیوزا»، می‌بینیم. این فیلم محصول سال ۱۹۶۲ ایتالیا بود و در نتیجه مدت کوتاهی بعد در ایران به نمایش در می‌آمد.

مهم‌ترین ارزیابی که با نگاه به روزنامه‌های سال ۱۳۴۲ می‌توان به دست آورد این است که ۱۵ خرداد در خلا اتفاق نیفتاد؛ رویدادی بود در میانه  عصر در حال تغییر در ایران و تحولات بزرگ که بسیاری از آن‌ها مورد اعتراض افرادی همچون خمینی بود که «عباس میلانی» تاریخ‌نگار ایران او را «مرتجع‌ترین رهبر» معاصر در ایران خوانده است.
+71
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Ali Nazari - میامی، ایالات متحده امریکا

  تقصیر خود شاه بود. میبایست خمینی خون آشام دیو صفت را همان موقع می‌کشت . شاه خمینی را نکشت و خمینی.ج…ک..ش… ملتی را بیچاره و کشوری را از بین برد.
  12
  62
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  درک این دوگانگی در شخصیت شاه مشکل هست ، که یک چنین شخصیت مدرن ، با افکاری جلوتر از زمان ( پیشرفت و اعتلای کشور بعنوان یک کشور مترقی و پیشرو ) چطور در تار و پود عنکبوت زهری و خطرناکی به اسم اسلام اسیر و وابسطه بود !؟ تنها می‌توان اینطور استناد کرد که چون عامه مردم چنان غرق در خرافات ، این مذهب مالیخولیایی بودند که شخص اول مملکت رو مجاب میکرد با این جماعت عقب مانده یک هماهنگی ایجاد کُنه تا فاصله ای بین حکومت و مردم پیش نیاد !! البته من بخاطر علاقه ای که به شاه داشتم ( به هیچ عنوان سلطنت طلب نیستم ) در حقیقت دارم این غفلت و غوطه وری و بها دادن به مذهب توسط شاه رو که باعث سقوط خود و افتادن مملکت به این ذلت و فلاکت حال رو ماستمالی میکنم !! تاریخ پیدایش اسلام تا به امروز ، نمایانگر ابن واقعیت هست که بهیچ عنوان مذهبی مترقی نبوده و نخواهد بود !!
  5
  69
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  محمد رضا شاه یک مسلمان معتقد بود و پسرش هم تا بحال یک کلمه در انتقاد از اسلام سخنی نگفته.محمد نوری‌زاد و قدیانی و صدها انسان آزاده ای با زندان و اعدام از عقاید خود اعلام برائت کردند ولی شاه شیعه و پسرش هنوز چهار چنگولی به اسلام چسبیده اند. جالب اینکه تمام سلطنت پرستان ضد اسلام هستند.😂😂این تضادها مملکت مارا به گند کشیده.مجاهدین ضد ولایت فقیه هستند ولی خودشان یک ولی فقیه مطلق سیبیلو دارند.کمونیستها طرفدار قشر کارگرند ولی خودشان سرمایه دار و مرتبط با رژیم اند.طرفداران آخوند که گفتن ندارد چادر در گرمای ۴۵درحه برای مردم و رفتن تو اتاق عکاس در نیویورک مال خودشان.فقط یک راه میهن را نجات میدهد راستی.هر وقت رضا پهلوی از جنایتهای ولگردان مسلمان گفت.وقتی چپی مخالف آخوند و اسلام خودش را برای فلسطین جر نداد.وقتی مجاهد شعورش رسید که با ولی فقیه سیبیلو نمیتوان ولایت فقیه عمامه دار را شکست داد وقتی بهایی فهمید که خانه اش را روی خرابه و توالتی بنام اسلام بنا کرده و مشکل الله است وقتی شعور ما رسید که آدم پرستی نکنیم و مادر میهن را بالاتر از خمینی و محمد و علی شاه و رجوی بدانیم مملکت آزاد میشود
  34
  41
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  یاد شاه فقید کرامی باد ،
  22
  47
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  ضدیت با این مرد بزرگ‌حد‌و مرز نداشت ، از همان جوانی چپ ها و ارتجاع سیاه یا قصد ترور او‌را داشتند و یا اعضای کابینه دولت ، تلاش های او برای مدرن کردن صنعت ، ارتش مدرن ، هواپیماهای مدرن ، پتروشیمی ، ایران هسته ای ، صنعت توریسم و برند کردن نام ایران را هرگز روشنفکران نفهمیدند ، نیم قرن بعد از جشن های ۲۵۰۰ ساله تازه فهمیدیم که هدف اون بزرگوار چی بود ، و با حسرت داریم الگو برداری های کشور های عربی را مشاهده می‌کنیم ،
  21
  42
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  اگر رضا شاه مخالفت و افشا گری با مذهب را مشابه آتاتورک ادامه می‌داد و محمدرضا پسرش در سال ۴۲ با بعضی از مذهبی ها لاس نمیزد و اسلام متحجر را دین مترقی اعلام نمیکرد ، اوضاع ایران حالا اینگونه نبود . هنوز که هنوز است سفره ابوالفضل( حتی در بین مخالفین نظام ) وجود دارد .
  13
  44
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  همکامنتی ها:به چندکلام ماندگار از دو رییس جمهور ویک شاه نظری بیفکنیم!! - ۱-بگذار عشق خاصیت تو باشد، نه رابطه ی خاص تو با کسی٭(نلسون ماندلا)٭.-۲-بیاین از محله ماگوجه فرنگی بخرین!!٭(احمدی نژاد)٭.- ۳-هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست وهیچ جامعه‌ای بدون این‌که متکی به دین باشد قوام ندارد، و چقدر مایه خوشبختی است که دین ما ایرانیان دین مبین اسلام است.»٭(محمدرضا پهلوی)٭. -۴-درگفتگو با روحانیون درحرم! در صورت خلع من، دین اسلام به دست ملحدان و مارکسیست‌ها نابود خواهد شد.٭(محمدرضا پهلوی)٭
  25
  21
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  Momijii - توکیو، ژاپن
  مطلب جالبی نوشتی.شجاعت شمشیر کشیدن نیست شجاعت شناخت و انتقاد از خود است.انسانی فکر سالم دارد که عقل و قلبش را مجزا کند.من دوستی دارم که بسیار با من صمیمی است ولی در روز پاسخگویی اگر قاضی باشم و او متهم حتما مجازاتش میکنم و بعد نبودش مرا غمگین میکند.افرین بر این نوشته ات.
  31
  9
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  Ali Nazari - میامی، ایالات متحده امریکا
  باسلام ، اون موقع شاید بدنیا نیامده بودید و از فرهنگ و اعتقادات مردم آن زمان مردم چیزی نمیدانستید . سالها قبل از آن حتی شورت یک زن را به درستی یا نا درست می بردن پیش یک آخوند تا خطبه عقد آن دختر را بخواند . آن مردم هنوز به شعور امروزی نرسیده بودن . شاه اگر چنین میکرد بود خود خمینی میشد امامزاده و شاید فرزند امام مهدی ، شاه هم میشد پینوشیه یا موسولینی را انجام میداد . مسلما شاه اشتباه کرد ولی کشتن راه حال واقعی نبود
  21
  14
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  بعضی ها در این صفحه ایراداتی می گیرند که مسخره است شماها از شاه ایراد میگیرید که چرا شاه با این قشر مدارا میکرد و آنها را نمی کشت یا مثل آتاتورک سرکوب نمیکرد!! اولاً شماها تازه امروز به این نتیجه رسیدید که خمینی چه موجود دروغگو و عقب مانده ای بوده حتماً اگر در سالهای قبل از انقلاب زندگی می کردید مثل پدر و پدربزرگتون براش قداست هم قائل بودید دوماً کاری که آتاتورک کرد نتیجه اش این شده که امروز بعد از سپری شدن یک قرن از دوران او مسجد ایاصوفیه که موزه شده بود دوباره تبدیل شده به عبادتگاه مسلمانان و نه مسیحیان چون که یک زمانی کلیسا بوده و میبینیم که یک کشور که دارای قوانین سکولار هست کم کم افتاده دست اسلامگراها ولی امروز در ایران کمتر کسی رو میبینید که معتقد به سکولاریسم نباشه!! شما مردم ایران همین هستید که هستید حافظه شماها بهتر از این کار نمی کنه و اصلاً به یاد نمی آورید که مثلاً 50 سال قبل از انقلاب 57 چه بدبختها و مفلوکهایی بودید
  24
  18
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  در باره تفاوت و فرق بین دین و اسلام سیاسی به اندازه کافی‌ نوشته شد. حالا اگر بعضی‌‌ها مغز نخودی دارند و مرتب و مرتب همان سخنان تکراری . فقط باید گفت با خر نمی‌‌شود بحث منطقی‌ کرد. ایشون هم کوشش با این جملات روشنفکر‌ها از آخوند‌ها جدا کند. که موفق نشد. با داشتن انگلی‌ها مثل کیانوری. شریهتی.ال احمد. کسراهی. و کسانی که سوسیالیست را در خشتک امام حسین می‌‌دیدند. چگونه امکان پذیر بود. این نمونه روشنفکر عکس امام را در ماه می‌‌دید. در اصل امکان پذیر بود ؟ پرسش امروز این نیست.که شاه مذهبی بود و نبود. این بهانه را بعد ۱۳۵۷ و در سال ۱۳۶۰ پیدا کردند. که شاه مذهبی بود. همین ویروس‌ها در سال‌ها قبل از ۵۷ فریاد می‌‌زدند. شاه به اسلام خیانت می‌‌کند. حالا یادشان آمده شاه مذهبی‌ بوده. فکر کنم هنگام تولد فریاد زدند.یا استالین و یک کتاب کپیتال مارکس در دست داشتند. ....
  16
  14
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  این آرش عزیزی هم با پدر و مادر تا بیخ گردن وابسته به دولت ایران و اصلاح طلبان هستند. جالب است یکی‌ که هنوز به روحانی و خاتمی معتقد است . ایراد دارد که شاه مذهبی‌ بود. بی‌ دلیل نیست.حتما یواشکی خبر گرفته که پزشگیان از سانسور انتخابت رد شده و همه با هم از ویروس ۵۷ اتی گرفته تا اصلاح طلب. کوس تبلیغات را در دست گرفته. زلیل و بدبخت و فلک زده اون ۵۷ اتی این سایت که بر کوبیدن پهلوی دست به بیضه اصلاح طلب گرفته. ایشون یک جوان است که در دوران شاه اصلا زندگی‌ نمی‌‌کرده. تجربه نکرده و هیچ اشناهی با جرثومه فساد ۵۷ اتی نداشته .چه چپ چه ملی‌ مذهبی‌. مثل بازرگان و غیره. فکر نکنم که پدر هم اینقدر شرافت داشته باشد که به این جوان واقعیت جامعه ما را در آن زمان روشن کرده باشد. ۵۷ و اصلاح طلب مثل شیرین و فرهاد هستند. البته امروز روشن شده که شیرین اینها امام امت- یک شرین پشمالو از آب در آمده.حسابی‌ با این‌ها حال کرد و یک دفعه سه طلاقه کرد حالا دوباره با پزشگیان یک محلل پیدا کرده. این دری وری گو اینجا هم .همان بچه‌ها در جشن عروسی‌ با گل دنبال عروس می‌‌دوند. و در حجله نگاه.که باکره است
  7
  9
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱- همکامنتی ها: بدون تردید« ریشه‌های انقلاب اسلامی را شخص خود شاه ریخت.اوفکرمیکرد که خطر عمده دردرجه اول کمونیست‌ها وبعداً ناسیونالیست‌ها هستند.شاه فکر می‌کرد با روحانیت میتوان علیه چپها متحدشد،با اینکه میدانست در روحانیون افرادی چون خمینی یا صفوی وجود داشتند،ولی فکرمیکرد ستون سلطنت با روحانیت وابسته است، آنموقع فقط یک نیرو در ایران اجازه فعالیت داشت،آنهم مذهبی‌ها بودند. فکر می‌کرد اسلام دوایی است برعلیه کمونیست‌ها!
  14
  12
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-حاج محمدرضا شاه فکرش را نمیکردکه آخوندجماعت خلافت می خواهد. طفلکی حاجی تلاش می‌کرد، تا رضایت روحانیون را جلب بکند و علت نارضایتی سیاسی در کشور را ازطرف چپی ها میدانست.خدابیامرز درسالهای پایانی حکومتش پاتوقش حرم امام رضابود.پروژه های زیادی دراین شهردرست کرد.
  13
  11
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۳- حاج محمدرضا خطاب به روحانیون حاضردر حرم اینطورگفت: «علاقه من به دین و مذهب علاوه بر جنبه شخصی که از کودکی به‌ وجود آمده است؛ جنبه خصوصی دارد و عده زیادی از این مسئله اطلاع دارند و عقیده‌ای که از لحاظ مملکت‌داری به ترویج اصول دین مبین اسلام و لزوم داشتن دین در جامعه‌ای که امروز از طریق ماده‌پرستی تهدید می‌شود امری است بسیار روشن. کاری که از دست ما بر می‌آید البته تنظیم شعائر دینی است و هم چنین عمران، تعمیر، ایجاد تاسیسات جدید مذهبی که نمونه‌اش را خودتان در اینجا و دیگر نقاط مملکت می‌بینید.
  12
  8
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۴-یک پاورقی: قبول اشتباه نشانه درک وفهم است.چرا شاه الهی ها نمیتوانند قبول بکنند که شخص خود شاه دین زده وافکارش آغشته به دین بود؟درصورتیکه رضا شاه (پدرش) حتی به باورهای خرافاتی اش می خندید.مسخره اش میکرد! حتی خود فرح دیبا به این موضوع اشاره کرده اند که اعلیحضرت به روحانیت زیاد بها میداد. با این همه فاکتورآیا دادن لقب حاج محمدرضا اسلام پناه نادرست است؟
  11
  9
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  باز دوباره بوی گند 57ی بلند شد! طرف نوشته اوفکرمیکرد که خطر عمده دردرجه اول کمونیست‌ها وبعداً ناسیونالیست‌ها هستند!! اولاً کمونیست ها همگی چشم به شوروی و حمایت رفیق بزرگوارشون داشتند و شوروی چه در زمان رضا شاه و چه محمدرضا شاه روابط خوبی با پهلوی داشت و حتی نشریاتی که در شوروی توسط ایرانی ها علیه رضا شاه منتشر میشد رو ممنوع کردند دوماً خود فرخ نگهدار در مصاحبه هاش بارها گفته که مارکسیستها هیچ پایگاه مردمی نداشتند علی الخصوص در بین قشر فرودست جامعه و فقط درصدی از دانشجویان و به اصطلاح روشنفکران بودند که سمپاتی به مارکسیسم داشتند سوماً آنچه که باعث برهم خوردن نظام شاهنشاهی در ایران شد فعالیت فراماسون ها در ایران بود اینها در تمام ارکان های مملکتی نفوذ کرده بودند و حتی تیمسار فردوست را هم با خودشان همراه کردند در بین فقها هم که از دوره ناصرالدین شاه خیلی ها عضو لژها بودند و میبینیم که بعد از انقلاب ایران یک انقلاب اقتصادی هم در اروپا روی میده و سطح زندگی اروپایی ها به یکباره تغییر میکنه این رو کسانی که در دهه هفتاد میلادی در انگلستان زندگی میکردند به خوبی دیده بودند
  3
  4
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  نه سحراست ونه جادو!مدرک ومستند موجود ازفرمایشات ملوکانه حاج محمدرضا پهلوی: هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست وهیچ جامعه‌ای بدون این‌که متکی به دین باشد قوام ندارد، و چقدر مایه خوشبختی است که دین ما ایرانیان دین مبین اسلام است.»٭(محمدرضا پهلوی)٭.درگفتگو با روحانیون درحرم! در صورت خلع من، دین اسلام به دست ملحدان و مارکسیست‌ها نابود خواهد. شد.٭(محمدرضا پهلوی)٭
  6
  2
  یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  یک مارمولک یک سری چیزها یاد میگیرد ولی بع۱ی از این شاه ابلهی ها به حزب الهی ها سور زدند. مگر در طویله بزرگ شدین چرا نمی‌توانین بدون فحش و توهین مطلب بنویسید.به همه هم توهین میکنند.خیلی ها طزفدار خانواده پهلوی هستند بع۱ی فقط فرح را تایید میکنند بعضی شاه را بعضی رضا پهلوی را بعضی رضا شاه را .بعضی طرفدار شدت عملند و بعضی طرفدار آزادی و اگاهی.دو سه تا نخاله اینجا داریم که شاه را کردن قدیس !!! الان این گند جاویدان و زرد پوست که اتفاقا هردو از آلمان هستند به کی فحش میدهند.به کسانیکه حتی شاه دوست هستند ولی راست روده رضا پهلوی را لیس نمی‌زنند.به نظام سلطنتی علاقه دارند.این چند نفر در کجا بزرگ شده اند .شاید عمدا چنین میکنند
  7
  4
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  -دوباره .. شیخ از سوراخ آمدند بیرون و به اسم ۵۷ اتی شروع به دری وری گفتن. طلبه‌ها .. چپ نما حوزه علمیه شعبه سایت یوکی.اخر ..کفتار‌ها چکار به مذهبی بودنش داری ؟ بگو ایران را از کجا تا کجا آورد.؟ اگر قرار است گفتن یک جمله در نقد مذهب چه مثبت چه منفی دلیل بر خوب بودن یا بد بودن باشد.پس همه شما شغال‌ها را باید سه بار اعدام کرد. به اسلام اعتقاد داشت خوب که چی‌ ؟ ولی بیضه امام که لیس نزد. شما که بیضه استالین لیس می‌‌زدید چرا اینقدر شیفته اسلام بودید؟ بزمجه‌ها چه کسی‌ رفت مکه و خسی در میقات نوشت ؟ مگر ....جلال ال احمد نبود ؟ چه کسی‌ رفت پیش امام و گفت .خدایا عجب ابهتی ؟ عجب چشم با نفوذی ؟ نمی‌‌شود در چشمش نگاه کرد.مگر سیاوش کسراهی نبود ؟ ۱۳۵۸ در دانشگاه تهران کی‌ بود که خطاب به ۲۰ هزار دانشجو گفت.ترسی از ولایت فقی‌ نداشته باشید .من خوانده .رساله امام بزرگترین کتاب ضد امریالسیتی جهان است. مگر این سیاوش کسراهی نبود؟. چه کسی‌ گفت. سده ۱۵ هجری آغاز انقلاب محمدی و ضد امریالیستی به رهبری امام خمینی است. مگر احسان طبری فلیسوف و نویسنده حزب توده نبود.
  4
  8
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  مگر احسان طبری فلیسوف و نویسنده حزب توده نبود. چه کسی‌ گفت.اگر امام من را بکشد.شکنجه دهد،من دست از حمایت امام بر نمی‌‌دارم. مگر مریم فیروز نبود؟ چه کسی‌ گفت. امام بیاد من گونی بر سر می‌‌کنم ،مگر چریک فداهی هما ناطق نبود؟ چه کسی‌ گفت کاندید من برای ریاست جمهوری حضرت آقا خامنه‌ای است به خاطر سابقه درخشان ضد امپریالیستی .مگر حزب توده نبود؟ چه کسی‌ گفت جناب خلخالی تا می‌‌توانید از این حشره‌ها امپریالیست اعدام کنید.منظور افسران جوان ارتش بود. مگر چیریک فداهی‌ها نبودند ؟ در کارنامه ننگین شما فقط سرسپردگی .خیانت.جنایت.رذالت. سرسپردگی به بیگانه. دروغ وجود دارد. همه این چیز‌ها ول کرده شاه مذهبی بود.ننه خودتان چند بار رفت مشهد زیارت ؟ باید اعدام می‌‌کرد؟ خوب امام شما ... و مثل زباله تف کرد.چرا عقده را اینجوری خالی‌ می‌‌کنید؟ البته بی‌ دلیل هم نیست انسان بی‌ شرف چه می‌‌داند وجدان چیست
  6
  8
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  باز دوباره گاگول قرصی قرصهاش رو نخورد و شروع کرد به چرند نویسی! گاگول قرصی هر کی به شما ابله ها فحش بده در حق شماها خوبی کرده این رو بدون!! تو که با ادب و با فرهنگ هستی چرا اهانت می کنی؟ این....
  5
  4
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  طرف اینقدر شوت تشریف داره که بعد از 45 سال با وجود این همه مصاحبه و مقاله و کتاب که در مورد شورش 57 منتشر شده فقط ظاهر قضیه رو میبینه و فکر میکنه چون شاه زیارت رفته و گفته دین اسلام دین خوبی است انقلاب شده!! این گاگول ها خبر ندارند که پشت این داستان انقلاب تنها چیزی که نبود اعتقادات دینی مردمی بود که به فکر پول نفت و آب و برق مجانی بودند و این تنها نقطه ضعف این ملت بود که راه افتادند به دنبال یک مشت آخوند اگر این وعده های مسخر نبود نود درصد اونهایی که رفتند توی خیابون میموندند تو خونه هاشون
  6
  4
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-آقای شعبان بی مخ.اوباش،لُمپن شاه الهی!براستی تویک هوادار واقعی این فرقه تمامیت خواه هستی!توازاین ادبیات بیمارت خجالت نمیکشی!؟فالانژ! بنده نه برای تو وامثال تو ونه کیانوری وفیروز وطبری وکسرایی ودیگران اهمیت وپشیزی قایل نیستم.آخه بیسواد،آخه رییسی،آخه لات نادان!بنده مگرمن مثل توعمرجنتی دارم؟من اول انقلاب عددی نبودم.توچقدرباید مغزت جاخالی بدهد که گول اسم کاربری را بخورد؟چرا این همه مدرک مستند واسلام پناهی شاه را انگارمیکنی؟چرادیگران را بقول خودت متهم به لیسیدن بیضه آخوندواسلام میکنی؟
  5
  7
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-بله!همان شاه جانی وخودخواه این آخوندها را پرورش داد،همان شاه تو این لیسها را زد.بروخجالت بکش ازاین سن پیرت، که اینطوراینجا مزخرف مینویسی!ازاین همه بیربط وتوهین نویسی چه پیشرفتی کردی؟ هی اتهام میزنی که فلانی وفلانی هستم چرا اینجا مُردی ونمیگی؟ مگرنگفتی که بلوچ وهانی وراستگو هستم؟راستگو همینجاست چرا نمیپرسی ازش؟تومایه ننگ این فرقه شاه الهی ها هستی!حتی ......چون تو اینقدرشورش را درآورده بودند،که رضا پهلوی گفت:این فحاشان ازمن نیستند.توخجالتی سرت نمیشود.اگرسرت میشد تا حالا باید ازخجالتی جرمیخوردی.😤😤.
  6
  7
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ۱-رفیق:دلگیرمباش!ساختارآقای زرتشت ودرک ایشان در این است؛هروقت درتنگنا گرفتاربگیرند دیگران را مقصر میدانند.تمام گفته های این شخص هیچ چیدمان درستی ندارند.ایشان بنا به عادت همیشه نام بنده وکسانی چند را به وسط میکشاند!وقتی که ورود میکنم حرفی برای گفتن ندارد.بقول شما مدارک موجودهست که شخص شاه یک فرد دین زده بود.دین را اولویت حکومت مستبد خودقرارداده بود.درصورتی که مثلا فقرمطلق دربلوچستان فریاد می کشید؛پارتی بازی؛خان بازی؛به بینهایت رسیده بود.بلوچها آواره وگرفتاربودند؛سیستم خفقان وسرکوب بیداد میکرد.
  2
  1
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ۲-بدبختانه بازهم تعدادی شیرین سلیقه هرازچندگاهی نقش اندام میکنند که شاه ژاندارم منطقه بود؛جشنهای ۲۵۰۰ساله آنچنان بود.شاه عقاب تیزبین بود وپاسپورت ایرانی ردیف اول بود.هواپیماهای معکوس پروازداشتیم.چرا نمی پرسندآیا دراین کشورآزادی گفتارواندیشه بود? آیا دمکراسی دست وپاگیروجودداشت? چرا خودشاه درموقعی که فراری بود نتوانست ویزابگیرد? ایراد آقای زرتشت این است هرکسی انتقادی یه گذشته بکند حتما باید هم مسلک کیانوری وبقیه باشد.ادبیات ایشان آلوده؛مسموم وپریشان است.
  2
  0
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ۳-اگرآقای زرتشت پرسشی ازبنده دارند باتمام وجود آماده پاسخگویی هستم.خلقت وریتم واخلاق این دوستان سلطنت طلب همین است که می بینیم.همگی گناهکار ومقصر گذشته هستند به غیرازخودشان!بااین گزینش ها وتک محوریها چه چیزی عایدشان شده است? فکرکرده اند با هجوم گله ای وبددهنی میتوانند ازحکومت گذشته اخلاق مداری ودمکراسی به مردم تحمیل بکنند.بس بکنید!اگررژیم اسلامی انبوهی ازجنایت وکشتاراست؛دال براین نیست که دوران گذشته بروفق مرادهمه بوده است.خودشاه میگوید،اطرافیانش میگویند که اشتباه بود؛آخوندها دارای تقدم بودند وچپها را دشمن اصلی میدانستند.مستندات موجوداست ولی هواداران سینه چاک پهلوی منکرهستند.بدون اغراق بگویم؛که حقیراین طیف شاه الهی ها را خطری جدی برای ایران فردا می بینم.جانت جور.
  2
  0
  دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  اگرچه مخاطب شما زرتشت است ولی من جوابت رو میدم اگرچه قبلاً هم جواب همین سوالات رو دادم ولی بیفایده بود! اولاً شاه یک فرد دین زده نبود وگرنه مملکت رو به سمت مدرنیته سوق نمیداد و بر خلاف پیروان شرع برای زنان حق رأی و آزادی پوشش و تحصیل و کار قائل نمیشد یعنی دقیقاً دلایلی که باعث شد خمینی سال 42 علیه شاه دست به شورش بزنه دوماً حکایت ملانصرالدین و خرش بود وقتی سوار نمیشد مردم ایراد میگرفتند خر داره و سوار نمیشه وقتی سوار میشد ایراد میگرفتند بی انصاف تو این گرما سوار خر بیچاره شده و اگر خودش به خر سواری میداد میگفتند عجب خری که سواری به خر میده!! حالا شاه هم اگر اهمیت به دین میداد میگفتند دین زده است اگر اهمیت نمیداد میگفتند ببینید شاه کافر شده!! سوماً فقر در هر جا عامل فرهنگی داره الآن در بلوچستان در هر سوراخ سنبه ای یک مدرسه دینی زده اند اینها که دارند مدرسه دینی تأسیس کنند چرا بجاش آموزشگاههای صنعتی و هنری راه نمی اندازند؟ تا مردم شغل و حرفه ای یاد بگیرند؟ این آوارگی و گرفتاری که تو ازش دم میزنی آیا دلیلش فقط ربط به حکومت داره؟ یا خود مردم هم مقصر هستند که بی تفاوتی نشان میدهند
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  این که شاه ژاندارم منطقه بود آیا به ضرر ایران بود یا به نفع ایران؟ اگر به ضرر ایران بود خب تو راست میگی! آیا پاسپورت ایرانی ارزش داشت چی؟ بد بود یا خوب بود اگر بد بود باز تو راست میگی! اگر هواپیمای معکوس پرواز داشتیم یا بهترین هواپیماهای مسافربری را داشتیم چی این هم بد بود؟ من این رو قبول دارم که آزادی سیاسی نبود ولی هیچ پدری دست بچه هفت ساله اش سوئیچ ماشین رو نمیده چون بچه اش رفته مدرسه و کلاس اوله! مردم ایران صد سال بعد از سال 57 لیاقت این رو پیدا میکردند که آزادی سیاسی داشته باشند وگرنه یک چنین ملت عقب مانده و بی هوشی براش آزادی سیاسی مثل زهر کشنده است! ما الآن در خارج از ایران نزدیک به پنج میلیون ایرانی داریم که بیش از 95 درصدشون اهمیتی به فعالیتهای سیاسی نمیدهند و بیشتر سرشون گرم کاسبی و پول جمع کردنه تا فعالیت سیاسی درصورتیکه در کشورهای آزاد اروپایی کسی اینها رو دستگیر نمی کنه!! دغدغه مردم ایران کتاب و اندیشه سیاسی نبوده و نیست واسه همین پایین ترین آمار مطالعه مربوط به مردم ایرانه! اکثر مردم ایران حتی روزی ده دقیقه هم وقت نمیگذارند برای مطالعه بعد تو نگران دموکراسی هستی!
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  از بددهنی نوشتی کسی که باادب و باتربیته هیچوقت جواب آدم بی ادب و بی تربیت رو نمیده! ولی اگر جواب داد پس خودش هم یکی لنگه همون بی ادبه است! جنابعالی چپها رو دست بالا گرفتی تفکرات مارکسیستی هیچوقت در ایران جای نداشته و مورد استقبال مردم ایران نبود! در جریان سیاهکل همین دهاتی ها بودند که تروریستهای سیاهکل رو دستگیر کردند و تحویل دادند تنها چیزی که در زمان شاه باهاش به طور جدی مبارزه میشد تروریسم بود و کسانی رو که سنگ خلق رو به سینه میزدند ولی سر بر بالش بیگانه میگذاشتند رو میگرفتند و نابود میکردند! مابه گذشته نگاه میکنیم و عامل این بدبختی رو میشناسیم و اجازه نباید بدهیم که اینها دوباره شروع کنند به دروغگویی و اغراق و توهین به خاندان پهلوی
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ماشالا رو که نیست.در نقش انسان مودب و با نزاکت تنها تلاشی که میکنید در راه بدنام کردن پهلویست. تلاش مذبوحانه ای که تا امروز جز نتیجه منفی و منفور واقع کردن شما نبوده و نخواهد بود. جوان امروز کاملا واقف هست که طیف خائنی که با ترویج شایعات دروغ فتنه ۵۷ را رقم زدند امروز هم با دست و پا زدن بی امان سعی میکنند تنها بارقه امید ملت را خاموش کنند. شما ها اگر صداقت داشتید و واقعا دلسوزِ مردم محروم ایران بودید قدمی برای تشویق ملت برای صف آرایی در پشت شاهزاده بر میداشتید و اگر واقعاً خرده حسابی با پهلوی ها داشتید آنرا موکول به بر افتادن آخوند میکردید. اما تنها نتیجه ای که خواننده از نوشتار شما و آن هانی روانی دارد اینست که تنها هدف شما کوبیدن پهلویست و نه آزادی ایران.
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-ببین بلوچ:این یک تناسب ساده است،مدارک موجود وقابل رویت میباشد. به عنوان مثال مگراحمدی نژاد راجع به گرانی نگفت:۲-بیاین از محله ماگوجه فرنگی بخرین!!٭؟مگرمردم معترض را نگفت خس وخاشاک؟ خب حاج محمدرضای پهلوی هم برایش اینگونه خودشیفتگی ها وچرندیات درتاریخ پایدارمانده است.ایشان به صراحت وباآگاهی کامل میگوید:هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست وهیچ جامعه‌ای بدون این‌که متکی به دین باشد قوام ندارد، و چقدر مایه خوشبختی است که دین ما ایرانیان دین مبین اسلام است٭ یا-درگفتگو با روحانیون درحرم! میگوید: در صورت خلع من، دین اسلام به دست ملحدان و مارکسیست‌ها نابود خواهد شد.اگراین سخنان پوچ سرسپردگی دینی نیست پس چیست؟
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-خودشاه باکُرنش وچاپلوسی دینی به آخوندها با همین یاوه گویی ها به آنها باج میداد.به صراحت میگوید خطراز چپها ومارکسیست هاست،ولی جانثاران او میگویند اینطورنیست.اگر انجمن پادشاهی خواهان شهامت داشته باشند بیایند این حرفها را کالبدشکافی بکنند ویاازجمع بخاطراین اراجیف ها پوزش بطلبند.شاه الکی خودش را سایه خدا نمیدانست.بدون شک دلیلش همین آلودگی های دینی است.
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۳-به این جماعت شاه الهی اگربارها هم گفته بشود،که شما ازریش الهی ها خطرناک ترهستید،اتحاد با این فرقه اشتباه است.درامتحان جمعی رفوزه شده اید.حتی ایستادن درصف WC با این شاه الهی های تمامیت خواه مقدورنیست.ولی پاچه بگیر دلقک لات هنوز میگوید بیایید پشت رضا پهلوی!آخه نورالزهرا!رضاپهلوی نمیداند باخودش چندچنداست،بعداین فرقه فکرکرده مردم رعیت هستند؟!مگراین پاچه بگیران همایونی نمیگویند۸۵میلیون طرفدار پهلوی هستند؟خب چرا نمی روند برسلطنت بنشیند؟مگرهمان وکالت کافی نبود؟ باید قبول کرد که پرروبودن هم کارهرکس نیست.
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  با اینکه به ضبط صوت تکرار کننده چند بار گفتیم که منظور از اتحاد فقط به فقط سلطنت طلبان و مشروطه خواهان هستند و نه هیچ گروهک مضمحل بی طرفداری!! ولی ضبط صوت تکرار کننده به دلیل کهولت هی فراموش میکنه که کسی با شماها متحد نمیشه امر بهتون مشتبه شده که وزنه ای هستید هیچی نیستید ولی اگر خیلی دلت برای اتحاد تنگ شده همون صف توالت هم غنیمت بشمار که همین هم گیرت نمیآد
  4
  1
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱-پیرزن:نمیدانم باچه زبانی عده ای را قانع کرد.خانمها وآقایان: بنده بارها دراینجا گفته ام که مخالف حکومت سلطنتی هستم وهیچ اعتقادی هم به اینگونه جریانات خشک ندارم. مجدداًاعلام میکنم که هدفم آزادی ایران نیست وکوبیدن پهلوی است! حالا حرفتان چیست? این حق شخصی من است.امیدوارم هواداران پهلوی این حرف را آویزه گوش خودبکنند واگرکسی طلبکاراست بیاید طلبش را بگیرد.بنده بازهم تکرار میکنم آخوندها را به این طیف زورگوترجیح میدهم.مگرداریم این همه بزرگ بینی وخودخواهی? خودشاه میگوید ولی طرفدارانش منکرمیشوند.تک روی وخودبینی هم حدی دارد.نمیدانم با چه زبانی بااین جماعت سخن گفت.بقول تو۸۵میلیون طرفداردارند،بیایند به حکومت ومخالفان راقلع وقمع بکنند.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  حق شخصی ما هم این هست که هر کسی در راه آزادی میهن سنگ می افکند را شناسایی و معرفی کنیم. خود شاهزاده هم از روز نخست عدم تمایلش به سلطنت را اعلام کرد، اما روزی نیست که سرکار در کنار انگشت شماری آدم ناراحت به روی وی و پدرش شمشیر نکشید و تلاش برای بی آبرو کردنشان نکنید. حالا اگر وجدان دارید کلاه خود را قاضی کنید تا ببینیم آیا متوجه اشتباهتان خواهید شد یا خیر.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  جهت اطلاع سخنان ملوکانه را درباره اسلام می نویسم.اعلیحضرت فرمودند۱-هیچ مذهبی مترقی‌تر از اسلام نیست وهیچ جامعه‌ای بدون این‌که متکی به دین باشد قوام ندارد، و چقدر مایه خوشبختی است که دین ما ایرانیان دین مبین اسلام است٭۲-«علاقه من به دین و مذهب علاوه بر جنبه شخصی که از کودکی به‌ وجود آمده است؛ جنبه خصوصی دارد و عده زیادی از این مسئله اطلاع دارند و عقیده‌ای که از لحاظ مملکت‌داری به ترویج اصول دین مبین اسلام و لزوم داشتن دین در جامعه‌ای که امروز از طریق ماده‌پرستی تهدید می‌شود امری است بسیار روشن. کاری که از دست ما بر می‌آید البته تنظیم شعائر دینی است و هم چنین عمران، تعمیر، ایجاد تاسیسات جدید مذهبی که نمونه‌اش را خودتان در اینجا و دیگر نقاط مملکت می‌بینید.۳-در صورت خلع من، دین اسلام به دست ملحدان و مارکسیست‌ها نابود خواهد شد.
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  من واقعا معتقدم دو تا خدا وجود دارد یکی اینکه در حالت مستی مغز فندقی این شاه اللهی و حزب اللهی را درست کرده و بعد یک عکس جلوی اینها گذاشته و گفته فقط ....این باش. اینها حتی با هم هماهنگ نیستند. 🤣🤣🤣سبک‌مغز میگوید 85میلیون ایرانی طرفدار شاه و بابای نورالزهرا هستند.گند جاویدان میگه ملت احمق و بیسواد هستند و زرد پوست که فارسی بلد نیست مینویسد همه مردم 57تی هستند.,،🤣🤣🤣🤣 جالبتر اینکه این سه تا از همکلاسی های جنتی هستند.میگن وقتی خدا داشته بهشت و جهنم را می‌ساخته میبینه یکی آنجا نشسته از جبرییل می‌پرسه این کیه میگه این خیلی وقته اینجاست اسمش جنتی است.حالا ورزیون جدیدش اینه که این یه تا نخاله هم آنجا بودن و پست سر جنتی داشتن راست روده خاندان پهلوی را میلیسیدن
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.