منابع سازمان ملل: حوثی‌ها کارمندان سازمان ملل را ربوده‌اند

خودروهای سازمان ملل متحد در صنعا پایتخت یمندویچه وله: بر اساس گزارش‌‌ دیپلمات‌های سازمان ملل، حوثی‌های یمن در عملیاتی هماهنگ شماری از کارمندان این نهاد را ربوده‌اند. منابع حوثی دلیل "بازداشت" کارمندان سازمان ملل را تحت عنوان "ارسال اطلاعات برای دشمنان" عنوان کرده‌اند.

بنا بر گزارش رسانه‌ها، شبه‌نظامیان حوثی در یمن ظاهرا دست‌کم  دوازده کارمند سازمان ملل متحد را که در این کشور مستقر هستند، ربوده‌اند.

به گفته محافل نزدیک به سازمان ملل متحد، این اتفاق در عملیاتی هماهنگ در برخی از استان‌های یمن، از جمله صنعا، پایتخت این کشور رخ داده است و چندین زن نیز در بین افراد ربوده ‌شده هستند.

گفته شده است در حال حاضر هویت افراد ربوده شده، مشخص نیست.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، احتمالا اشخاص دیگری نیز که برای نهادهای امدادی در یمن فعال بوده‌‌اند از جمله سازمان امدادرسانی OCHA نیز در جمع ربوده‌شدگان هستند.

از سوی دیگر برخی از سازمان‌های حقوق بشری از "آدم‌ربایی ۱۸ نفر"  توسط اسلام‌گرایان افراطی حوثی خبر داده‌اند و این اقدام را "تشدید بحران" و "باج‌گیری سیاسی و اقتصادی" خوانده‌اند.

نیکو جعفرنیا از سازمان دیده‌بان حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه گفته است: «اقدامات شبه‌نظامیان اسلام‌گرای حوثی فعالیت‌های مهم بشردوستانه در یمن را تضعیف می‌کند و این درحالی است که اکثریت مردم یمن "دسترسی کافی به نیازهای اولیه مانند غذا و آب" ندارند.»

به گفته منبع خبری "المصدر"، چندین زن و کارکنان دفتر "هانس گرونبرگ"، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن نیز در میان "بازداشت شدگان" هستند.

بر اساس این گزارش، "بازداشت‌شدگان" به یک زندان امنیتی در صنعا  منتقل شده‌اند.

منابع حوثی دلیل "بازداشت" کارمندان سازمان ملل را تحت عنوان "ارسال اطلاعات برای دشمنان"  عنوان کرده‌اند. سازمان ملل خواستار آزادی فوری پرسنل بازداشت شده خود شده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان همه راه‌های ممکن برای آزادی امن، بدون قید و شرط آن‌ها را در سریع‌ترین زمان دنبال می‌کند.

حوثی‌های یمن تحت حمایت رژیم جمهوری اسلامی هستند. این شبه‌نظامیان شیعه افراطی از یک ماه بعد از شروع جنگ در نوار غزه، براساس آنچه که "همبستگی با فلسطینی‌ها" اعلام کرده‌اند، به کشتی‌هایی که از دیدگاه آنها در ارتباط با اسرائیل هستند در دریای سرخ حمله می‌کنند. این حملات باعث اختلال در تجارت دریایی شده است.

آمریکا و متحدان نیز بارها حملاتی را به مواضع حوثی‌ها برای جلوگیری از حملات پهپادی و موشکی آن‌ها به کشتی‌های تجاری انجام داده‌اند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.